Bebek

Bebeklerinize Masal Kitabı Okumanın Yararları

İlk bakışta bebek sayılabilecek okuma yazma bilmeyen bir çocuğun eline dergi vermek için çok erken olduğunu düşünebilirsiniz. Ama onu mutlu etmek için asla erken sayılmaz. Minik kızınızın ya da oğlunuzun renkli dergi sayfaları arasında kendisini eğlendirecek, mutlu edecek bir şeyler bulacağından emin olabilirsiniz. Dergisi ya da resimli kitapları kelime hazinesinin gelişmesine, sizinle birlikte güzel vakit geçirmesini, zeka ve entelektüel yapısının gelişmesini sağlayacaktır.

Hayali arkadaşlar için Küçük çocuğunuzun kelime haznesi en fazla 6 – 8 kelimeden oluşur. Buna karşın dile getiremese de, onun kafasında nesnelere ya da olaylara koyduğu çeşitli isimler vardır. Ancak bunlar sayesinde hayal gücü hikayeler yaratmasına olanak tanır.

Örneğin sizin söylediğiniz bir kelime, onun için bambaşka şeyler ifade eder, o kelimeyi yarattığı hissin adı ile özdeşleştirir. Ve okuduğunuz karakterlerin yaşadıkları ile kendi hislerini ifade etmeyi öğrenir. Örneğin siz ona “küçük tavşan acıkmış” diye bir cümle okuyabilirsiniz. Bu cümle onun kafasında çeşitli görüntüler yaratır. Örneğin o tavşanı bir ormanda ya da deniz kenarında yemek yerken hayal edebilir. Ama daha da önemlisi, midesinin içerisinde açlık kıpırtıları başlar. Ve bu kıpırtıların açlık olduğunu, yemek yemesi gerektiğini söylediğini anlar.

Hayali arkadaşı tavşan ile birlikte yemek yemek ister. Onunla kendi arasında bir özdeşlik kurar. Birkaç sayfa sonra ona yeniden bir hikaye anlatırsınız. Bu kez hikayenin kahramanı kırmızı yanaklı küçük bir oğlandır ve annesinin yaptığı pastayı çok güzel bulduğunu anlatıyordur. Pasta ve onun güzel kokusundan bahseder. Bunlar çocuğunuz için oldukça tanıdık olan ama bir türlü adlandıramadığı kavramlardır. Ama artık hikayeler sayesinde adlarını bilir ve ifade edebilir.

Zamanı öğrenmek için

Çocukların dikkat kapasitesi çok geniş değildir. Eğer ona çok çok uzun bir hikaye okursanız canı fena halde sıkılacaktır. Bu nedenle ona alacağınız dergideki hikayelerin kısa ve eğlenceli olmasına dikkat etmelisiniz. Tabii birbirinden güzel resimler. Bunlar onun dikkatini canlı tutmak için yeter de artar bile. Dergilerin en büyük artılarından biri de periyodik olmalarıdır. Belirli süreler ile çıktıklarından çocuğa ritim ve zaman duygusu aşılarlar.

Çocukların bu günleri sayma kapasiteleri henüz gelişmemiştir, ama en azından zaman kavramları 0luşur, yeni bir dergi için belirli bir sürenin geçmesini beklerler. Beklemeyi öğrenirler. Küçük beyinlerde okuma alışkanlığı da bu beklenti sayesinde yerleşir. Dergi beklemek onlar için gerçekten çok zevkli bir olay halini alır. Bu dergiler çocuklarda mevsimler ile ilgili de kavramların oluşmasına yardımcı olur.

Çünkü bu dergilerdeki hikayeler de mevsimlere uygun olarak belli bir ritm içerisinde gelişir. Örneğin eylül ayında kahramanlar kuru yapraklar üzerinde yürümeye başlarlar, kışın kardan adam yaparlar, temmuz ayında mayoları ile deniz kenarındadırlar. Böylece kavramlar oluşur.

Büyümek için

Belki de çocuğunuz her ay sizinle birlikte gazete bayisine gidip dergisini almak yerine abone olmayı tercih edecektir. Çünkü annesi babası gibi posta kutusuna bakacak, bekleyecek bir şeylere sahip olmak da onu mutlu edecektir. Diğer taraftan onun için bu sizi bir şeylere zorlamanın da öğretisidir; dergi eline geçtiği gün onu okumanız gerekir. Bu dergiler onu okumanın tekniklerini de öğretir. Sayfaları açıp kapamayı, soldan sağa doğru okuması gerektiğini, bir satiri izlemesi gerektiğini öğrenir. Dergi düzenine alıştığı zaman, hangi sayfada hangi kahraman ile karşılaşacağını bilir. Bu da onunla gurur duymanız için yeter.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu