in

Bebeklerin Uyku Düzeni ve Annelerin Karşılaştığı Sorunlar

Gönderi paylaş:

Anne ve babalar çocuklarının da kendileri gibi uyumasını isterler. Hele bir de anne, tam bir uykucu ise, çocuğun sabahın çok erken saatlerinde gözlerini açmasına isyan eder. Bu sorun hemen hemen her evde yaşanır. Çünkü bebeklerin uyku düzeni yetişkinlere göre farklıdır. İşte 0-2 yaş arası çocukların uyku düzeni ve annelerin karşılaştığı sorunlar.

0-3 Aylık Bebeklerde Uyku Düzeni Ve Karşılaşılan Sorunlar

Bu dönem bütün bebekler için aynıdır. Onu yavaş yavaş tanımaya başlarsınız ve uyurken gözünüzü ayırmadan izlersiniz. Hatta uyurken bütün anne babalar bu dönemde uyurken nefes alıp almadığını sürekli kontrol ederler.

 1. Bebeğim bütün bir gün boyunca uyuyor. Bu normal mi?

Hayattaki bu ilk haftalarında, bir bebek günde yirmi saate yakın uyuyabilir. Bebek, anne karnındayken içindeyken sürekli uyuyup ancak kısa sürelerle uyandığı için, bu alışkanlığı onun yeni hayatında da devam eder.

 1. Bebeğim neden akşamları devamlı ağlıyor?

Bebeğiniz başka bir “gezegen” den geldi ve aradaki bu saat farkına alışmak zorunda. Çünkü bebeğin anne karnı içindeyken uyandığı anlar, annenin salgıladığı bazı hormonların etkisiyle akşamlara rastlıyordu. Dünyaya geldiğinde, bebek alıştığı bu ritimde devam eder ve özellikle de günün sonunda uyanmaya eğilim gösterir. Ve ne yazık ki bu yaşta uyanık bir bebek demek, ağlayan bir bebek demektir.

 1. Bebeklerin uykusu niçin bu kadar hassas?

Yeni doğan bir bebeğin uykusu yetişkinlerin tam tersidir. Daha çok gündüzleri uyurlar. Uykusunun farklı bölümleri daha kısadır ve bir saatten az sürer. Bir bebek bir yetişkine göre iki kere daha fazla rüya görür. Buna rağmen bu rüyalar süresince uykusu çok hassastır. Yeni doğanın uykusunun kesik kesik olması da bu yüzdendir.

 1. Bebekler uyandığında kucağıma almam gerekir mi?

Her zaman değil. Uykunun rüya görme aşamalarında, bebeğin sık sık kıpırdaması, inlemesi ve yüz mimikleri yapması tamamen normaldir. Bu durumda onu kucağınıza almanız ve uyandırmanız gerekebilir. Onun uyku ritmini bu şekilde düzenleyerek, çok geçmeden, iki uyku dönemi arasında uyanmamasını öğretebilirsiniz.

 1. Uyku sırasındaki rahatsızlıkları gerçek bir sorunu ifade edebilir mi?

Süt bebeğinin en önemli problemi ishaldir. Ancak bu sorun, uyku sırasındaki acılı yüz mimikleri dışında, başka belirtilerle de kendini belli eder. Bebeğin karnı şişer ve sık sık gaz çıkarır. Dışkısı düzensiz bir hal alır ve bazen çok katı, bazen çok sıvı olmak üzere değişir.

 1. Gece ve gündüzü ayırt etmesine yardım edilebilir mi?

Bu ancak bebeğin hayatının dördüncü ve sekizinci haftalar arasında mümkündür. Ona yardım etmek iç, gündüz bebeğinizi gün ışığında uyumayı bırakın ve birkaç gece de odasında hiç yakmadan uyumasını sağlayın. Bir sure sonra kendi kendine bunu fark edecek ve düz ne girecektir.

 1. Bebeklerin uyarak büyüdükleri doğru mu?

Bu doğrudur çünkü bebekler uyurken, vücutları önemli değişimler kaydeder. Vücut, bebeğin sakin ve huzurlu olduğu uyku dönemlerinde, büyüme hormonu salgılar. Daha derin uyku sürecince de hafıza, öğrenme kapasitesi ve denge gelişir ve yerleşir.

 1. İyi uyku alışkanlığı nasıl kazandırılır?

İyi uyuma alışkanlıkları, bebeğinizi rahatsız etmediğiniz takdirde, kendi kendine yerleşecektir. İdeal an, onun kendi uyku ritmine, özellikle de ilk iki ay, sizin uymanızdır. Emzirme araları uzayacak ve bebeğiniz yatağında daha uzun süre kalmaya başlayacaktır.

 1. Bebeğimin kollarım da uyuması doğru mu?

Bu yaşta bir bebek için annenin kollarında uyutmak onu şımartmak olmaz. Tam tersi, bu hareketiniz ona,  bir güvenlik hissi kazandıracak ve yatıştırıcı bir etki yapacaktır. Onun bu yolda buna ihtiyacı vardır. Ancak bu tutumunuzun sistematik bir hale dönüşmemesine at etmelisiniz. Bebeğiniz kendi kendine uyumayı da öğrenmelidir.

 1. Bebekler Yatağa nasıl alıştırmalı?

Bebeğiniz hayatının ilk haftalarını ve gününün üçte ikisi en fazlasını geçireceği bu mekana alışmalıdır. Yatağını, sizin kollarınız kadar güvenli hissetmelidir. Bunu sağlamak için, bebeğini yatağına sizin kokunuzu taşıyan bir giysinizi bırakabilirsiniz. Onu yatırdıktan sonra, bir kaç dakika sallayıp başında biraz beklemeni onu rahatlatacaktır.

 1. Bebekler hangi pozisyonda yatırmalı?

Bazı araştırmalar, karın üstü yatırılan bebekler ve uykuda meydana gelen ani ölümler arasında bir iliş olduğunu belirlemiştir. Bu araştırmalar, böyle yatış pozisyonunu tam anlamıyla yaslayamasada, annelerin bebeklerini sırt üstü veya yan yatış pozisyonuna (Bu zor pozisyona alışmaları için, bebekler için özel olarak üretilen, bazı destekleyici ürünler piyasada mevcuttur.) alıştırmalarını sağlamıştır.

 1. Bebeklerin yatak takımı nasıl seçilmeli?

Şiltesi sağlam v sert olmalıdır. Şilte, karyola ölçüsüne ta olarak uymalı ve yatakla karyola arasında boşluk oluşmamalıdır. Uykuda boğ arın mutlak sebebi olan yastıklara ve yatağa ise özellikle dikkat edilmelidir. Kollarını ve bacaklarını rahat hareket ettirebileceği giysiler tercih edilmelidir. Bu sayede, derin uyku süresince rahatsız olup uyanması engellenebilir.

 1. Uyuyamadığı geceler çok az şurup verilebilir mi?

Aslında bu doğru değildir, ancak ne yazık ki anneler çaresiz kaldıkları zamanlar bu yola başvurabilmektedirler. Bu büyük bir yanlıştır. Bebeğinizi, yatıştırıcıya veya uyku ilacına alıştırdığınız takdirde, doğal dengesi değişecek ve uyku süresince gelişen beyin yapılanması bozulacaktır.

 1. Alternatif tıbba başvurulabilir mi?

Ailenin ve bebeğin önceden çok iyi hazırlanarak ve uygulamada çok dikkat ederek, homeopati ve pitoterapi yöntemlerine başvurması, uyku problemi çeken bebekler için yararlı olabilir. Çünkü uygulama koşullarına dikkat edilmediği takdirde, kesinlikle etkisiz olur.

4-12 Aylık Bebeklerde Uyku Düzeni Ve Karşılaşılan Sorunlar

 1. Bebeğim uyurken horluyor, bu normal mi?

Aslında, sağlıklı ve huzurlu uyuyan bir bebeğin horlaması normal değildir. Bu sorunu uzun süreli olarak yaşayan bebeğin, bir çocuk doktoruna götürülmesi yararlı olur. Horluyorsa, burnundan nefes alıp vermede bir sorun yaşıyor olabilir. Çünkü yeni doğan bir bebek, henüz ağzından nefes alıp vermeyi bilemez ve buna zamanla kendi kendine alışır.

 1. Ne zaman aynı zamanlarda uyuyacağız?

Bebeğinizin uykusunun sizinkine benzememesi normaldir. İlk önce çok ağır bir uykuya dalar. Ancak uyku dönemleri kısadır. Yavaş yavaş sakin uykusu derinleşir ve uykusu gittikçe ağırlaşır. Bebeğiniz büyüdükçe uykusu daha az hassas olmaya başlar ve daha zor uyanır.

 1. Uyanık olduğu zamandan daha uzun süre yararlanılabilir mi?

Uyku ihtiyacı gittikçe azalmaya başlar. Ancak, hala günde en az 14 saat uyumaya ihtiyacı vardır. Uyku ihtiyacı, geceleri 8 – 9 saat, gündüzleri iki veya üç kestirme şeklinde giderilmelidir.

 1. Bebeğim gündüz uyumayı reddederse?

Bunu ona öğretmek gerekir. Sessiz bir odada, etrafında fazla gürültü yapmamaya özen göstererek, onu yatağına bırakmalı ve uyumasa bile yatağında dinlenmesini sağlamalısınız. Gündüz uykusu için en uygun zamanlar sabahın son, öğleden sonranın ilk saatleridir (10.00 – 12.00 arası ve 15.00’den önce).

Bu sebeple, bebeğinizi öğleden sonra geç saatlerde uyutmaya çalışmanız yararsızdır çünkü bu saatlerde, akşamları en hareketli olduğu dönemi yaşamaya başlar.

 1. Bebeğim Ne zaman geceleri uyumaya başlayacak?

Teoride, bebeğiniz sekiz haftalık ve beş kilo olduktan sonra, bütün bir gece uyumaya yetecek kadar enerjiye sahiptir. Ancak hala geceleri uyanmaya devam ediyorsa, onu uyandıran sadece açlıktır.

Açlık hissi bebek için gece ve gündüz ayırımı yapmaz. Bunun dışında gündüz uykularını her gün aynı saatlere rastlayacak şekilde ayarlamaya dikkat etmelisiniz. Öğle yemeğini takip eden uzun bir uyku, küçük bir gezinti ve bir banyo, gece uykusunu daha da mükemmelleştirecektir.

 1. Bebeğim için bütün bunlar yeterli olmazsa?

Bebeğiniz altı aylık olduğu halde, gece uykuları hala kesintisiz değilse, gece biberonunu kaldırmak gerekir. Bu, bebek için ilk zamanlar zor olabilir. Şiddetle ağlayabilir ve ortalığı birbirine katabilir. Ancak kararlı olmalısınız ve sebebini ona açıklamalısınız. Sabırla davrandığınız takdirde bebeğiniz kendiliğinden alışacaktır.

 1. Kaç yaşından itibaren odasında yalnız yatabilir?

Bunun için kural yoktur. Ancak, bebeğin anne babanın özel yaşantılarına dâhil edilmemesi önemlidir. Bunun yanında bebeğin uyandığında ağlaması veya uyku esnasında çıkaracağı gürültüler de, anne babayı rahatsız edebilir. Bu yüzden tercih tamamen anne ve babaya bağlıdır. Bebeğinizin, odasında yalnız kötü hissedeceğini ise kesinlikle düşünmeyin.

 1. Bebeğimizin Zaman zaman yatağımızda yatmasına izin vermeli miyiz? 

Hastayken neden olmasın. Ancak bunun dışında, yatağınızda yatmasına izin vermeniz, ona kazandıracağınız doğru bir davranış değildir. Sizinle yatmaya alışırsa, gerektiğinde başka yerlerde uyumakta zorlanacaktır.

Buna karşılık, cumartesi veya pazar sabahlan, uyandıktan sonra yatağınıza gelmesi, hem sizin için çok hoş olur, hem de ona güven verir.

 1. Bebeğim Geceleri sık sık uyanıyor, ne yapabilirim?

Bütün bebekler, yetişkinler gibi farklı uyku dönemleri arasında birkaç saniye uyanırlar. Bebeğiniz ağlarsa bu onu rahatsız eden bir şey oldu demektir. Örneğin emziği düşmüş olabilir. Bu durumda onunla ilgilenip, bozulan durumu düzeltmeniz gerekir. Ancak bunu gecede on kez tekrarlamak istemiyorsanız, onu değişmeyecek şartlarda uyutmalısınız.

Odasında tek başına mı uyumalı? Hayır, ama yatma alışkanlıkları da tamamen size bağlı olmamalı. Onu devamlı olarak kollarınızda uyutuyorsanız veya tamamen uyuyana dek başında bekliyorsanız, elbette ki yeniden uyumak için sizi arayacaktır. Aslında uykuya dalışları, yatağının kokusuna veya emziğinin ağzında duruşuna bile bağlı olabilir.

1-2 Yaş Bebeklerde Uyku Düzeni Ve Karşılaşılan Sorunlar

 1. Bebeklere uyurken emzik verilebilir mi?

Bu, her gece uyurken emzik ağzından düştüğünde sizi uyandırma riskini de beraberinde getirir. Eğer bu hale gelirse, onu emzikten vazgeçirmek gerekir. Emzikten kestiğinde birkaç ece ağlasa bile, onun kendi kendine bu yen duruma alışmasını beklemeniz yerinde olur.

 1. Bebeğimiz hasta olduğunda kurallar biraz yumuşatılabilir mi?

Elbette ki hasta olduğu zamanlar kurallar üzerinde daha az, atı olabilirsiniz. Gecede on kez uyanan hatta bir bebek annesinin onu kollarına asına ve ilgilenmesine ihtiyaç duyar. Ağladığında anne her zamankinden fazla ilgilenme ve onu sakinleştirmelidir. Ancak iyileştiği le her şey eski haline dönmelidir.

 1. Tatiller uyku düzenini tehdit eder mi?

Yatak ve oda değişiklikleri tatil ve özellikle de saat farkları uyku bozukluklarına neden olabilir. Bu yaşlarda bebekler tam yerleşmiş bir uyku ritmine sahip değildirler. Bu nedenle çok küçük bebekler için zorunlu olmadıkça bu tür büyük değişimler yapılmamalıdır.

 1. Bebeğimize tatillerde uyku düzeni için neler yapılabilir?

Tatile çıkarken, evde uyuduğunda yanında olan ve alıştığı kokuyu taşıyan eşyalarını da bebeğinizi de götürün. Tatil süresince gün içinde alıştığı uyku saatlerini bozmamaya dikkat edin. Uyuduğu bir sırada onu plaja veya gece bir restorana götürmeye kesinlikle kalkışmayın.

 1. Bakıcısı onu gündüz uyutamıyor. Nasıl yardım edilebilir?

Bebeğinizin için son birkaç haftasını anlatana küçük bir ajanda tutmalısınız. Bu deftere onun gündüz kestirmelerini, uyanışlarını, ağladığı zamanları ve yemek ve gezinti saatlerini not etmelisiniz. Bebeğinize ait bütün özel notları bu tuttuğunuz bu defteri, daha sonra aynı düzeni devam ettirebilmesi için dadısına vermelisiniz.

 1. Bebeğim Hala her gece ağlıyor? Neden?

Gece korkuları dokuz aylık civarındaki bebeklerde sık görülür. Bebeğiniz gece aniden ağlamaya başlar ve siz onu kollarınıza alsanız bile sizi tanımaz ve ağlamaya devam eder. Böyle zamanlarda onu teselli etmeli ve ayrıca daha fazla özen göstermelisiniz.

 1. Ona yeni bir yatak aldım. Acaba yeni yatağına alışabilecek mi?

Yeni yatağın ilk günlerinde her şeyi birdenbire değiştirmeyin. Onun daha önce kullandığı yatak takımlarını ve alıştığı kokuyu taşıyan çarşafları yeni yatağında kullanın. Yeni yatağında eğer bir köşeye sıkışarak uyumayı tercih ediyorsa bu çok normaldir yaşatarak onu rahatlatır.

 1. Bebeğim Uyurken gürültü onu rahatsız eder mi?

Gebeliğin dokuz ayı boyunca bebeğiniz aile içinde yaşanan seslere alışmıştır. Bunun için bütün bebekler, özellikle de kalabalık ailelerde büyüyen bebekler, belli bir gürültü içinde uyumaya alışkındırlar. Buna karşılık sessiz ortamlarda uyumaya alışkın bebekler, gürültülü ve hareketli ortamlarda uyumakta zorlanırlar.

 1. 1 yaşın altındaki bebekler karanlıktan korkabilir mi?

1 yaşındaki bir bebek çok ender olarak karanlıktan korkar. Karanlık korkusu yaklaşık olarak 2 yaşında ortaya çıkar. Bu tür korkular daha çok, çocuğun yanında anlatılan veya onun başka yollardan duyduğu korku hikâyelerinden kaynaklanır.

 1. Bebeğim Hala gündüz uyumalı mı?

2 yaşından önce, çocukların büyük bir kısmı gün içinde iki kere bile uyuyabilirler. Sabah birincisi, öğleden sonra ikincisi olmak üzere iki gündüz uykusu normaldir. Yaşı büyüdükçe sabahki uyku tamamen yok olur.

 1. Bütün çocukların uyku ihtiyacı aynı mıdır?

Hayır, bu yetişkinlerde olduğu gibidir. 1-2 yaş arasındaki çocuklar, 12-16 saat kadar günlük uykuya ihtiyaç duyarlar. Aradaki bu dört saatlik fark da zaten çocuktan çocuğa değişen uyku ihtiyacını ve uyku alışkanlığım ifade eder.

 1. Yetersiz uyuduğunu nasıl anlayabilirim?

Bazı belirtiler asla şaşmaz. Bebeğiniz eğer yeteri kadar uyumamışsa gece korkulan yaşıyor olabilir. Gün boyunca karakter bozuklukları, sinirlilik ve hassaslık halleri gösterebilir. Ancak çocuklar uyku eksikliklerini yetişkinler gibi devamlı bir uyku hali taşıyarak göstermezler. Tam tersi, çocuklar özellikle de akşam saatlerinde her zamankinden fazla hareketli olurlar.

 1. Bebeklerin uyku saati gecikirse nasıl telafi edilebilir?

Bazı geceler geç yatmak zorunda kalırsa, ertesi gün daha uzun bir gündüz uykusu ile bunu telafi edebilirsiniz. Ancak gündüz uykusu onun ihtiyaç duyduğundan uzun olmamalıdır. Çünkü bu uyku gece uykusuna göre ağırdır ve onarıcı bir etkisi vardır. O halde uyku saatindeki gecikmeler çocuk için çok fazla önemli değildir.

 1. Bebeklerde uyku eksikliğinin sonuçları nelerdir?

Sadece paradoksal uyku eksikliği bir problem doğurabilir. Çünkü bu uyku süresince beyin faaliyete geçer, günün içinde yaşananları düzenler, hafızaya alır ve yapılanır. Çocuğun ise yetişkinlerden farklı olarak öğrenme yeteneği gelişir.

 1. Bebeğimizin uyumaya hazır olduğunu hangi belirtilerden anlayabiliriz?

Bir çocuk davranış değişiklikleri göstermese, oyuncaklarını rastgele dağıtmaya ve daha yüksek sesle ve hızlı konuşmaya başlarsa veya tam tersi bir köşeye çekilip sessizleşirse onu derhal yatağa yatırmak gerekir. Bu anı geçirirseniz bir sonraki uyku dönemini beklemeniz gerekebilir.

 1. Çocuğum erken yatmayı sevmiyor? Otorite eksikliği mi var?

Bu tamamen vücut yapısına bağlıdır. Erken veya geç yatmak istemesi, çocuğun tamamen kendi termik düzenine bağlıdır. Gün boyunca vücudun ısısı değişir. Vücudun ısısı yükseldiği zaman vücut uyanıktır, canlıdır ve zindedir. Bu sıcaklık anlarını takip eden üşüme nöbeti, vücutta sakinlik, yatağa girme ve uyku isteğiyle kendini belli eder.

 1. Bebeğimin sabah keyfi yapmasını nasıl öğretebilirim?

Bunu kendiliğinden istemeyen çocuklar için zor olabilir. Çünkü sabahlan çok erken kalkan çocuklar, vücutlarının biyolojik saatlerini buna göre yaparlar. Daha geç yatarsa daha geç kalkacağını düşünmeniz tamamen yararsızdır. Daha geç yatması, sabah kalkma saatini geciktirmez, sadece uyku eksikliğine sebep olur.

 1. Bebeğim günler uzadıkça daha az uyuyor. Neden?

İnsanlar kışın yaza göre uyumaya daha eğilimlidirler. Bu aslında çok basit çünkü soğuk uyumaya teşvik eder, uykumuz aynı zamanda Işığa göre de kendini programlar. Buna bağlı olarak günler uzun sürdükçe de daha az uyuruz. Çocuklarda bu konuda tıpkı yetişkinler gibidir.

 1. Bebeklere tam bir uyku programı yerleştirilebilir mi?

Çocuğunuzun iyi uyuması için, uykuya dalma saatleri sizin ve onun için, karşılıklı güven, sevgi ve şefkat hislerini taşımalı. Her akşam aynı ninniyi ona söyleyerek – 2 yaşından önce masal okumak yararlı olmayabilir – çocuğunuzu sakinleştirebilir ve onu uykuya hazırlayabilirsiniz. Akşam düzenli şekilde uykuya dalan çocuk, sabahlan da aynı şekilde, sizin ayak sesinizle veya yanağına  konduracağınız öpücükle rahatlıkla uyanacaktır.

 1. “Bir öpücük daha anne!” Ne zaman vazgeçecek?

Odasına öpücük vermek için bir kere girmeniz normaldir. Daha fazlasını kabul etmeniz, kucağınıza gelmek istemesine sebep olabilir. Çocuğunuza hayır demeyi öğrenmeniz herkes için en iyisi olacaktır.

 1. Bebeğimiz Tek başına yataktan kalkıyor, Ne yapmalı?

Onu tekrar yatağına gönderin ve odasının kapısını kapatın. Eğer etrafı parmaklıklı bir yatakta uyuyorsa, onu yatağına bırakın. Odasını onun uyumasını engelleyecek durumlardan kurtarın ve tekrar uyanmaması için her zamankinden fazla sessizlik sağlayın.

 1. Çok iyi uyuduğu halde bazı geceler neden uyanıyor?

İkinci yılında uyku düzeni oturur ama çocuğun yaşadığı yürüme, konuşma, temizlik gibi önemli değişimlerden etkilenir. Bebek büyüme ve bunu beyninde algılama aşamalarım birlikte yaşar. Bütün bunların onun uyku düzenini etkilemesi normaldir. Bebeğiniz gecede birkaç kez uyanıyorsa onu yerinden kaldırmadan yatağında sakinleştirin ve yeniden uyutun.

 1. Bebeklerin kabusları kaç yaşında başlar?

Kabuslar 12. – 18. aylar arasında başlayabilir. Ancak bu, gece korkularından farklıdır. Kâbus olduğu zaman bebeğiniz odasına girdiğinizde sizi tanır, kollarını uzatır ve kucağınızda sakinleşir. Kâbus gören çocukları sakinleştirmek çok önemlidir çünkü bu yaşlarda gerçekle rüyayı ayırt edemezler. Yaşadığı bu korkunç dakikalardan onu bir an evvel kurtarmanız gerekir.

 1. Uyumak için başını yatağına vuruyor. Endişe edilebilir mi?

Küçük çocuklarda çok sık rastlanan bir durumdur. Kafasını sağa sola hareket ettirir ve hatta başını yatağına vurur. Bu basit bir zevk arayışıdır ve vücudun ritmi ve dans her zaman bir zevk kaynağıdır.

 1. Ne zaman uzmana başvurmalı?

Çocuk anne ve babasını, uyku konusunda dayanılamayacak ölçüde zorlamaya başladıysa, tıpkı yetişkinlerde uyku ilaçlarına veya sakinleştiricilere başvurulduğu zamanlarda olduğu gibi, çocuğu da bir uzmana götürme vakti gelmiş demektir.

Onunla ilgilenemezsem,  kendini terk edilmiş hisseder mi? Bebeğiniz gece iki saatte bir sizi uyandırıyorsa, anne ve babanın işi zor demektir. İlk aşamada emzik ve kollarınız onun başlıca kurtarıcılardır. Ancak bunu alışkanlık haline getirmesinin başka olumsuz etkileri vardır. Bu yüzden onun her istediğini hemen yapmak yerine, zaman zaman ona sıkıntı vermekten kaçınılmamalıdır.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.