Bebek

Bebeklerin Hangi Ayda İdeal Kilosu ve Boyu Ne Olmalı?

İnsanlar, yaşamlarının biç bir döneminde ilk yılda olduğu kadar hızlı gelişmiyor. Bir bebek, ilk yaşını kutlarken, ağırlığı doğum kilosunun yaklaşık 3 katına eşit oluyor.

Doğumdan sonra, bebeğin gelişiminde görülen değişiklikler çoğu anne babayı korkutuyor. Çünkü bebek kilo kaybetmeye başlıyor. Oysa büyümesi ve gelişmesi gerekmiyor mu? Bu konuda endişeye kapılmanız yersiz. Çünkü yeni doğan bebeklerin ilk 5 gün içinde doğum kilolarının yüzde 5 – 10’unu kaybetmeleri çok doğal. Bu kilo kaybının nedeni; çoğu zaman dışarıya atılan sudur. Ayrıca, yetişkinler gibi fazla yemek tüketmediklerinden, yeniden doğum kilolarına ulaşmaları 10 – 14 gün sürüyor.

Hızla gelişiyorlar Bebekler doğumdan sonra kaybettikleri kiloları kısa bir süre içinde geri alıyorlar. Özellikle 2. – 3. aylarında (ortalama 850 gr). Birçok bebeğin ağırlığı, 6. – 7. ayında, doğum kilosunun 2 katına ulaşıyor. Ayrıca boyu da 15 cm. uzuyor.

6. aydan sonra bebeklerin boy uzunluğu ve kilo artışı azalmaya başlıyor. 12. ayda ağırlıkları sadece 200 – 300 gr. artıyor. boylan da 1 cm. uzuyor. Baş çevreleri ise her ayda 1 cm. kadar genişliyor. Bebeklerin beyinleri de hızla gelişerek ilk senede 3 kat büyüyor.

erkek bebek, kız bebek, ideal kilo tablosu
erkek bebek, kız bebek, ideal kilo tablosu

Yeni doğanların boy ve ağırlıkları birbirinden oldukça farklı

Bu farklılıklar, çoğu zaman bebek 1 yaşına basıncaya kadar kendisini koruyor. Yenidoğan bebeklerin ortalama boy uzunluğu 51 cm, ağırlığı ise 3400 gr. civarında oluyor. 1 yaşındaki bir çocuğun boyu ise yaklaşık olarak 77 cm, ağırlığı ise doğum kilosundan 10 kg fazla olmalı. Yenidoğanların sadece yüzde 10’nunun ağırlığı 4000 gr ya da fazla, yüzde 5’inin ise boyu 55 cm’den daha uzundur.

Ancak bu, onların diğer bebekler gibi gelişmeyeceği anlamına gelmiyor. Çoğu bebek, 1 yaşında 75 cm uzunluğunda olabiliyor, ağırlığı da 8 – 12 kg artabiliyor. 1 yaşındaki bir bebeğin normal kiloda olması, sadece doğum kilosuyla bağlantılı değil. Bebeğin beslenmesiyle, aldığı kalorilerin nasıl harcandığı da büyük önem taşıyor.

Bebeklerin ağırlık ve boyları arasındaki farkı, genetik özelliklere bağlayabiliriz. Bebeğin ne kadar gelişeceği, anne babanın ölçüleriyle orantılı. Ayrıca bebeklerin gelişme süreçleri de birbirinden farklı. Nasıl ki, bazı bebekler 10 aylıkken, bazıları da 18 aylıkken yürümeye başlıyorsa, ağırlık ve boy gelişimleri de farklı olabiliyor. Anne babası uzun olsa bile, bebek yavaş gelişebiliyor. Ama yine de her şeye rağmen genetik özellikler kendini koruyor.

Bebek yavaş ve ağır gelişebiliyor, ancak yetişkin olduğunda diğer bebeklerden daha uzun olma ihtimali oldukça yüksek. Hızla büyüyen ve gelişen bebekler de var. Ancak bunların gelişimi de belli bir süre sonra durabiliyor. Çünkü anne ve babasının boyu çok uzun değil. Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; bebeğinizin gelişiminin düzenli, yaşına uygun olması ve kontrollerinde kilo – boy – bas eğrilerinin korunması. Normal gelişip gelişmediğini ise çocuk doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Ayrıca çocuğunuzu sürekli tartmaktan ve boyunu ölçmekten de vazgeçin. Bebeğiniz, 1 aylık olana kadar haftada 1 kez, büyüdükçe ise 2 veya 4 hafta da bir tartın.

Bebeğiniz gereğinden daha az kilo alıyorsa

Bebeğiniz 2. ayda 850 gr alması gerekirken sadece 400 gr, ya da 850 gr’dan daha fazla alıyorsa… Bebek alması gerektiğinden daha az ya da fazla kilo alıyorsa, bu büyük bir olasılıkla beslenmesine bağlı. Örneğin; tombul bir bebek genellikle her ağladığında annesi tarafından emziriliyor. Oysa ağlaması, her zaman acıktığının belirtisi değil. Bazen ilgi veya sevgi de isteyebilir. Bu durumda olması gerekenden fazla yağlanması ya da şişmanlaması çok doğal. Bu nedenle, bebeğiniz ağladığında önce onun ne istediğini anlamaya çalışın. Anne baba, bebeğinin beslenmesine özen göstererek, gelişimine katkıda bulabiliyor. Yenidoğan bir bebek 24 saat içinde 8 ya da daha fazla öğüne ihtiyaç duyuyor, 12. aydan itibaren ise 4 öğün yeterli oluyor. Normalden zayıf bir bebek bazen annesi tarafından sıkça emzirilmeyebiliyor. Bebeğiniz zayıf ise onu daha sık emzirmeye özen gösterin.

Doğum kiloları neden farklı?

Bebeğin doğum kilosunu etkileyen çeşitli faktörler var. Bunlar:

Annenin doğum anındaki kilosu Hamilelik sırasında 9 – 10 kilo alan bir anne adayının bebeği, tabii ki diğerlerine göre daha kilolu doğuyor. Ağırlığı sadece 2 – 2,5 kilo artan genç bir annenin bebeği de zayıf doğuyor.

Anne adayının fiziki özellikleri Zayıf ve narin yapılı annelerin bebekleri, istatistiklere göre daha narin oluyor. İri yapılı annelerin bebekleri ise 4 kilo civarında doğabiliyor.

Anne adayının ayakkabı numarası Büyük ayaklı annelerin bebekleri, diğerlerine oranla daha büyük doğuyor.

Anne adayının hamilelik döneminde sigara ya da alkol kullanması Hamilelik döneminde sigara ve alkol kullanan anne adaylarının bebekleri genellikle 2700 gr’ın altında dünyaya geliyor. Çünkü sigara ve alkolden olumsuz etkilenen kan dolaşımı, bebeğin yeterli beslenmesini engelliyor.

Anne adayının yaşı 35 yaşın üzerinde ilk çocuğunu doğuran annelerin 5’te 4’ünün bebekleri, 4 kilodan daha ağır dünyaya geliyor. Ancak bunun nedeni henüz tam olarak bilinmiyor.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu