Bebek

Bebeklerin Beslenme ve Uyku Düzenini Nasıl Oturturuz?

Bebeğinizin belirli bir beslenme ve uyku düzenine sahip olmasını istiyorsanız, elinizi çabuk tutmanız gerekiyor. Çünkü bebekler büyüdükçe, edindikleri alışkanlıklar da kalıcı oluyor. Birçok bebek, daha çok küçük yaşlarda rutin alışkanlıklar kazanıyor.  Bebekler, güven ve huzur duydukları alışkanlıklarından vazgeçmek istemiyorlar. Bebeklerin daha ilk aylarında düzene, rutin olaylara düşkün olduklarını ve değişikliğe karşı öfkeli reaksiyon vermektedirler.

Uzmanlar özellikle ev değişikliklerinde birçok çocukta gece altını ıslatmaya kadar varan tepkisel davranışların gözlendiğini belirtiyor. Bu dönemde bebeğin, küçük dünyasındaki olayları, alıştığı ve beklediği şekilde yaşaması, onun keyif almasını artırıyor. Hatta öyle ki, bu yolla çevresini daha iyi keşfetmek için enerji bile topluyor.

Bazı uzmanlar, bebeklerin yemek veya uyku saatlerinde yapılan değişikliklerin, onları huzursuz ettiğini savunuyorlar. Buradan hareket ederek de, düzenli olarak aynı saatlerde uyuyan ve uyanan bebeklerin daha dikkatli ve çevreleriyle çok daha ilgili oldukları, hatta daha az ağladıkları belirtiliyor.

Alışkanlıklar Bebeklik Döneminde Başlıyor

Günlük hayatta edinilen rutin alışkanlıklar, yeni doğanlarda çok daha sınırlı oluyor. Bu nedenle, henüz yeni doğan bebeğinizden belli saatlere göre yemek yemesini beklemeniz oldukça yanlış olur. Uzmanlar bu durumun nedenini; “Yeni doğanlar özellikle ilk haftalarda birbirine uymayan zamanlarda acıkırlar.” diye açıklayarak aydınlatıyor.

Yeni doğanların, yabancı oldukları dünyaya alışabilmek için belli bir zamana ihtiyaçları olur. Bu nedenle, ilk dönemlerde 3 temel kurala dikkat etmeniz büyük önem taşıyor. Bunlar şöyle sıralanabilir;

  1. Bebeğinizi her ağlamasında değil, ‘sadece’ ihtiyaç duyduğu zaman doyurmaya özen gösterin. Aksi takdirde bebeğinizde belli bir yemek düzeni oluşturamazsınız. Ayrıca bebeğiniz ağladığı zaman ona ilgi gösterin. Bu yolla bebek anlaşıldığını hisseder ve zamanla sabırlı olmayı öğrenir.
  2. Bebeğinizin beslenme saatini mümkün olduğu kadar belli bir programa göre düzenlemelisiniz. Örneğin, beslenme saatinin ve ortamının sürekli aynı olmasına dikkat edebilirsiniz. Ayrıca oyun saati de bebeğin karnı doyurulduktan sonra başlamalı. Çünkü bebekler, özellikle yemek yedikten sonra daha enerjik ve hareketli olurlar.
  3. Bebeğinizi gece doyururken sakin bir ortamı tercih etmelisiniz. Ayrıca mümkün olduğunca sessiz ve sakin davranmanız gerekir. Örneğin, ışıkları yakıp, sanki gündüzmüş gibi davranmanız hiç de doğru olmaz. Bebeğinizin gece ve gündüz arasındaki farkı öğrenmesi için ona yardımcı olmanız, bu programlama sürecinin daha çabuk gelişmesini desteklemiş olursunuz.

Bebeklerin Rutin Düzenini Kurmak Sizin Elinizde

Bebekler ilk 3. – 4. aylarından itibaren, günlük yaşantılarında rutin alışkanlıklar edinirler. Uzmanlar, bu konuda anne babaları uyarıyor; “Eğer bu süreç içinde bebeğiniz için belli bir program oluşturamazsanız, ileride daha da zorlanabilirsiniz.”

Yeni doğanın her ağlaması, acıktığı anlamına gelmiyor. Çünkü küçük bebekler sadece karınlarının doyurulmasına değil, aynı zamanda yakınlığa, oyuna veya ilgiye ihtiyaç duyuyorlar. Ve eğer bu ihtiyaçları karşılanmazsa, bunları bastırmak için sürekli yemek istiyorlar.

Bebeğinizin belli bir düzene sahip olmasını istiyorsanız, şunlara dikkat etmeniz gerekiyor:

  1. Bebeğinizi beslemenize rağmen kısa bir süre sonra tekrar ağlamaya başlarsa, ona tekrar mama vermek yerine ağlamasının sebebini araştırmanız doğru olur.
  2. Günlük temponuzun içinde belirli bir program hazırlamanız gerekiyor. Bu hazırlıktan sonra, bebeğinizle birlikte yaptığınız bütün faaliyetleri, düzenini aksatmadan yerine getirmelisiniz. Örneğin, yemekten sonra oyun saati başlıyorsa, bunu düzenli olarak devam ettirmeniz uygun olur.
  3. Özellikle küçük çocuklar ailelerinde gördükleri davranışları çok çabuk benimsiyorlar. Hatta alışmış oldukları düzenin bozulması, küçük dünyalarında kontrolü yitirmelerine ve bunun da üstesinden gelememelerine yol açabiliyor.

Bu nedenle ancak sürekli devam ettirebileceğiniz ve aile yaşantınıza uyan programlar oluşturmanız, özellikle de bu düzenin çocuğunuzun yaşına uygun olup olmadığına özen göstermeniz gerekiyor. Çünkü bebekler için geçerli olan kurallar, 2 ya da 3 yaşında olan çocuklar için uygun olmayabiliyor. Fakat yemek yeme veya akşam yatma saatleri gibi, ailenin kendine özel geliştirdi kökleşmiş kuralları, her yaştaki çocuklar için geçerli olur.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu