Bebek

Bebekleri ve Çocukları Korona Virüsüne Karşı Nasıl Koruruz?

Çocukların özellikle de bebeklerin bağışıklık sistemi yetişkinlere göre zayıf olduğu için korona virüse karşı daha dikkatli olunması gereklidir. Bu yüzden bu virüse karşı bebekler ve çocuklar normal önlemlere göre daha titiz önlemler uygulanması gerekmektedir. Anne babalar hem kendilerini hem de bebek ve çocuklarını korona virüse karşı nasıl korumalılar gelin bunlara bakalım.

Bebekleri Korona Virüse Karşı Nasıl Koruruz?

 1. İlk olarak hiç bir misafir yada başka bir akrabayla bebeğin ilişkisi tamamen kesilmelidir.
 2. Özellikle anne ve baba tamamiyle dışarıdan geldiklerinde üzerindeki eşyaları değiştirmeden bebekle temas etmemelidirler.
 3. Dışarıdan gelen hiç bir yiyecek içecek bebeğe direk verilmemeli ve ev dışından eve gelen tüm aşyalarla bebeğin temasının önüne geçilmelidir.
 4. Hem kendimizi sosyal izalasyona tabi tutacağız hemde bebeğimizi sosyal izalasyona tabi tutmamız gerekiyor.
 5. Anne babanın da bebekle olan münasebeti en aza indirilmelidir.
 6. Bebeklerin bağışıklık sistemini en güçlü kılan besin anne sütüdür. O yüzden bebeğinizi bol bol emzirin ve beslenmesine özen gösterin.
 7. Evinizi sürekli havalandırın. Yani tam bir temizlik ve havalandırma yapmanız çok iyi olur. Havayı temizleyen klimaların hava temizlik özelliği kullanılabilir.
 8. Özellikle anne babanın el hijyeni ve temizliği çok önemli. Yani bebeğinize mümkün mertebe dokunmayın öpüşüp koklaşmayın. Anne de emzirecekse mutlaka tam bir hijyen yaptıktan sonra bebeğini emzirmelidir.
 9. Yani burdaki en önemli amacımız bebegimizi 2-3 ay tam bir izalasyona tabi tutmaktır.
 10. Hem kendimiz hem ailemiz hemde bebegimizin bağışıklık sistemini güçlendirici besinler tüketmemiz elzem olduğunu unutmayalım.
 11. Yine aynı şekilde evinizin, banyo, wc, kapı kolları gibi yerlerinin temizliğini ihmal etmeyin.

Değerli anne babalar gördüğünüz üzere bebeğinizi tam  bir izalasyona tabi tutarak bu illetten korumanız mümkün. Bu koruma önlemlerini bebeğiniz için tam bir izalasyon yaparak sağlamalısınız. Yani herşeyin koruma, temizlik ve izalasyon olduğunu görüyorsunuz. Aman dikkat canımız evladımız için daha titiz olalım.

Peki Çocukları Korona Virüse Karşı Nasıl Koruruz?

Çocukları bu anlamda korumak bebeklere göre daha zor. Çünkü dışarı çıkmak, oynamak ve arkadaşlarıyla görüşmek isteyecekler. Burada işimiz zorlaşsa da taviz vermememiz gerektiğini unutmayalım. Gelin çocuklarımızı bu illet korona virüse karşı nasıl koruyacağımıza bakalım.

 1. Aslında bebeklerimiz için geçerli olan korumalar çocuklarımız içinde geçerli.
 2. Anne yada baba eve girdiğinde çocukla temas etmeden önce üzerindeki herşeyi izole etmeli çıkarıp makineye atmalı ve temiz eşyalar girip duş aldıktan sonra çocukla oynamaya başlamalıdır.
 3. Yine dışardan alınan eşyalar ve yiyeceklerin çocuklarla direk eve gelince teması önlenmeli. Poşetler vb öğeler çıkarılıp temas edilmeden atılmalıdır.
 4. Özetle çocuğumuz içinde yine tam bir izalasyon yapmalıyız.
 5. Çocuklarımızı da yine aynı şekilde izole etmeli ve virüs bulaşma ihtimalini en aza indirmeliyiz.
 6. Çocukların bebek gibi bir yerde durmayacakları için tv izleme, telefon tablet gibi öğelerde esneklik gösterilebilir.
 7. Bunun dışında evde yapılacak olan etkinlikler çocuklarla yapılarak sıkılmaları önlenebilir.
 8. Yine çocuğumuzun bağışıklık sistemini güçlendirecek şekilde beslenilmesine dikkat edilmelidir.

Gördüğünüz üzere gerek bebekler gerekse çocuklar için koronadan korunmak tam bir izalasyonla mümkün oluyor. Aman ihmal etmeyin bize bulaşmaz demeyin. Kendimizi koruduğumuz sürece, temizliğe ve izalasyona dikkat ettiğimiz sürece bu beladan uzak kalabiliriz.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu