Bebek

Bebeklerde Yüksek Ateş ve Nedenleri

Sıklıkla soğuk havalarda, kış mevsimlerinde bebeklerde yüksek ateş sıkça görülmekte ve anne ile babayı endişelendirmektedir. Meydana gelen ateş kontrol altına alınmazsa ciddi tablolara neden olabilmektedir. Bunun yanında ateş bir takım hastalıkların sinyallerini verebilir. Bebeğinizde yüksek ateş görüyorsanız mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Yüksek Ateş Nedir?

Vücudumuzun sağlıklı sıcaklık değerleri 36-37,5 aralıkları arasında bulunur. Bu değerlerin üstüne çıkıldığındaysa yüksek ateş olarak kabul görür. Bebekler çok hareketli oldukları için oyun oynarken gün içinde bazı aktiviteler yaparken vücut ısıları artabilir. Ancak dinlenmesine rağmen hala ateşi düşmüyorsa gerçekten ateşi vardır. Belki bir çoğumuz biliriz ateş vücudun savunma mekanizmasının verdiği belirtidir. Çok tehlikeli olabilir 1 yaş ile 5 yaş arasında olan çocuklarda havale geçirmeye kadar giden tablolar görülebilir.

Peki, vücut ısısı 39-40 derecelere çıktığında neler olur?

İlk olarak vücut her zamankinden daha fazla bir enerji sarf edecektir bu nedenle kalp ve solunum sisteminin çalışma hızı da artacaktır. Kol ve bacaklarda olan damarlar büzülür bu bölgelere kan akışı azalır. Ancak beyin, kalp ve karaciğere giden kan miktarında artış olur. Bunların sonucunda vücut mermer yapısı gibi alacalı bir görüntüye sahip olur. Vücudun gövde kısmı ateşliyken el, kol, bacak bölgelerinde soğukluk hissedilebilir. Çocuğun her ateşi yükseldiğinde hemen paniğe kapılıp ne yapacağını bilmemek doğru bir davranış olmaz. Fakat ateş 40 dereceye dayanmış hatta geçmişse bir doktora gitmek gerekir.

Bebeklerde Yüksek Ateş Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde Yüksek Ateş Nedenleri Nelerdir?
Bebeklerde Yüksek Ateş Nedenleri Nelerdir?

Özellikle uzun süremeyen genelde 3 ile 5 gün arasında kısa süren ateşlere neden olan hastalıklar; üst yada alt solunum yolu enfeksiyonları, mide ve bağırsak sistemi enfeksiyonları ishal gibi hastalıklardır. Ya da kız çocuklarda daha sık görülen idrar yolu enfeksiyon hastalıkları kısa süreli ateşin nedenleri arasında diyebiliriz.

Çocukta ateşin çıkmasına neden olan ve daha ağır tablo ve daha yüksek ateşe neden olanlarsa; zatürre, menenjit ve bunların yanında eklem ve kaslarda oluşan iltihaplardır. Yapılan ilk muayeneler ve tetkiklerin sonucunda oluşan ateşin nedeni bulanamıyor ve bu 1 ile 15 gün arasında sürüyorsa malta humması, tüberküloz, tifo hastalıkları ve eklem iltihapları ile birlikte kalbin iç bölümünde yer alan zarın iltihaplanması olasılıklarına bakılır ve bazı kanser tipleri de kontrol edilmektedir.

Bebekte Ateş Çıktığında Ne Yapmalıyım?

İlk olarak sakin olmalısınız, çünkü panikle yapacağınız müdahaleler zararlı olabilir. Kesinlikle ateşi olan bir bebeğin yada çocuğun üstü battaniye gibi bir şey kullanılarak örtülmez. Bu davranış çocuğun havale geçirmesine kadar gidebilen sonuçlar doğurabilir. Üstünü örtmeyin bulunduğu ortam sıcaklığını daha aşağıya çekin.

38 ile 38,5 arasında olan bir ateş normal seviyelerde kabul görür. Fakat ateş 39 dereceye dayanıyor ayrıca öksürük, kusma, ishal gibi rahatsızlıklar eşlik ediyorsa bir sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekir.

Belki bazı yerlerden duymuşsunuzdur içerisine aspirin ve sirke atılmış soğuk suya bir bez batırıp çocuğun alnına koyun yada koltuk altına koyun diye bunu yapmayınız. Bu yöntem vücudun ateşi dışarıya tahliye etmesini zorlaştırır.

Şayet ateş 38,5-39 derece aralığındaysa ateşi düşürmede etkili olabilecek bir takım fitiller uygulamak daha doğru olacaktır. Ani bir şekilde ateşin yükseldiğini fark ederseniz çocuğunuzun kafası dışarıya yönelik bir şekilde ılık duş aldırınız. Yapılanların hiç biri bebekte yüksek ateş sorununu düşürmede etkili değilse lütfen acilen bir hekime başvurunuz.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu