in

Bebeklerde Sarılık Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Gönderi paylaş:

Sarılıkta (ikterus) cildin ve göz aklarının sararmasının nedeni, alyuvarların yıkılması sonucu açığa çıkan bilirubin denilen maddenin deri altına birikmesidir. Bilirubin normalde karaciğerde işlenerek suda çözünür hale getirilip safra yoluyla bağırsaklardan atılır. Karaciğer iltihaplanması (hepatit) ya da safra kanallarında tıkanıklık bilirubinin vücuttan atılmamasına dolayısıyla deri altında, göz aklarında birikmesine yol açar.

Yeni doğanlarda gözlenen fizyolojik sarılık tehlikeli değildir. Yeni doğanların yüzde ellisinde görülür. Bu sarılığın nedeni bebeğin karaciğer işlevinin tam olarak olgunlaşmamasıdır.

Sarılığa yol açan virüslerden biri olan Hepatit A daha sık çocuklarda gözlenir. Aşısı vardır. Aile fertlerinden birinde Hepatit A görülürse diğer aile bireylerine aşı ya da immunglobulin yapılarak korunmaya alınırlar. Hepatit A dışkı – ağız yoluyla bulaşır. Bu nedenle besinlerin ve ellerin iyice yıkanması gerekir. Hepatit B virüsü kan ve çeşitli vücut salgılarıyla bulaşır. Karaciğer kanserine ve siroza neden olur.

Türkiye’de Hepatit B virüs taşıyıcılığı toplumda yüzde ona yakındır. Taşıyıcı olanların hiçbir bulgusu yoktur, bilmeksizin çocuklarına hastalığı bulaştırırlar. Hepatit B aşısı üç doz halinde uygulanmaktadır. İlki doğumdan hemen sonra, ikincisi birinci, üçüncüsü ise altıncı ayda yapılmaktadır. Daha önce herhangi bir nedenle aşılanmamış çocuklar mutlaka aşılanmalıdır.

Viral sarılıkların başlangıç belirtileri soğuk algınlığına benzer.

Yüksek ateşe mide bulantısı ve iştahsızlık eşlik eder. Bir süre sonra idrar renginin koyulaştığı, dışkının renginin beyazlaştığı fark edilebilir. Daha sonra cilt rengi sararabilir. Bazı hastalar deri rengi sararmadan sarılık geçirebilir. Bu durumda tanı testlerle kesinleştirilir.

Sarılıktan şüphelenildiğinde hemen bir çocuk doktoruna başvurulmalıdır. Beş yaşından küçük çocuklar Hepatit A hastalığımı hiçbir belirti vermeden hafifçe atlatabilirler. Çocuk kendini iyi hissetse bile yatarak dinlenmesi şarttır. Çocuğun midesini bulandırmayan besinler yedirilmelidir. Bu dönemde doktora danışmadan, karaciğeri yorabilecek hiçbir ilaç kullanılmamalıdır. Aspirin kanama riskini artıracağından dolayı kullanılmamalıdır.

Yeni doğanlarda oluşabilecek sarılığa karşı doğum kliniğinde gerekli önlemler alınır. Bebeğin topuğundan bir miktar kan alınarak bilirubin değeri ölçülür. Bilirubin değerleri belli bir düzeyi aştığında bebek ultraviyole lambasının altına yatırılarak fototerapi uygulanır.

Fototerapi ile bebeğin derisi altında biriken bilirubin suda çözülür ve vücuttan kolay atılır hale getirilir. Virüsler nedeniyle oluşan hepatitlerde tanı kan ve idrar testleri ile konulabilir. Normalde yatak istirahati ile herhangi bir diyet ya da tedavi gerektirmeden düzelir. Safra kanallarındaki tıkanıklık ya da bozulma özel laboratuvar testleriyle anlaşılabilir. Bazen ameliyat gerektirir.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.