Bebek

Bebeklerde Saç Dökülmesi veya Uzamamasının Nedeni Nedir?

Anaokulundan tuvalet eğitimine kadar, Ebeveynlerin küçük çocukları için endişelenecek çok fazla durum var. Özellikle bebeklerinin görünümü başka bir endişe kaynağıdır. Bebeklerde saç dökülmesi görüldüğünde ya da yürümeye başladığı yıllara girdiklerinde ve hala dünyaya girdikleri incecik saçlara sahip olduklarında, ebeveynler genellikle endişelenir.

Çoğu zaman, bu saç sorunları normaldir ve kendi kendine düzelecektir, ancak bazen bebeklerde saç dökülmesi veya uzamaması ya da saç eksikliği daha büyük bir sorunun işareti olabilir.

Bebeklerde Saç Dökülmesi ve Saç Büyüme Faktörleri

Yeni yürümeye başlayan çocukların saç büyümesi, saç rengi ve dokusu doğal hormon seviyelerinden ve aile genetiğinden etkilenir.

Hormonlar, normal büyüme, dinlenme ve dökülme aşamalarının zamanlamasının düzenlenmesinden sorumludur. Ayrıca genetik saç rengini ve dokusunu kontrol eder. Hormonlar ve genetik, saç büyümesinde önemli bir rol oynadığından, bir yürümeye başlayan çocuğun uzun, kalın saçlara sahip olması, bir kardeşin ince ve zayıf saçları olması normaldir.

Yeni Yürümeye Başlayan Bebeklerde Saç Sorunları

Yetişkinler ve daha büyük çocuklar gibi, küçük çocuklar da ciddi saç ve kafa derisi koşullarından mustarip olabilir. İki yaygın durum traksiyon alopesi ve tinea kapiti dir.

Traksiyon alopesi, at kuyruğu veya örgüler gibi sıkı saç stilleri, kafa derisi ve saç köklerine aşırı gerginlik ve stres yaratmasından dolayı ortaya çıkan erken saç dökülmesidir. Bu durum en çok yürümeye başlayan kızlarda yaygındır ve saçın ön saç çizgisini, kenarlarını ve ense alanlarını etkileme eğilimindedir.

Tinea capitis, bir bebeğin kafa derisinin saç foliküllerini etkileyebilen bulaşıcı, fungal bir hastalıktır. Bu saç bozukluğu kafa derisinde büyük, yuvarlak kellik lekelerine neden olur.

Toddler Saç Büyümesi için Çözümler

Çocuğunuzun saç veya kafa derisi problemi olabileceğine inanıyorsanız bir çocuk doktoruna veya dermatologa danışın. Doktor çocuğunuzun durumu için bir tedavi planı geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Çocuğunuz sağlıklıysa ve hala saç büyüme sorunları yaşıyorsa, beklemek tek çözüm olabilir. Beklerken sahip oldukları saçlara dikkat edin!

Saç Derisi Masajları

Gece kafa derisi masajları stimülasyonu teşvik eder ve kafa derisi bölgesine besin açısından zengin kan akışını teşvik eder.

Bebek Şampuanından Kaçının

Bebek şampuanları yüksek pH’da formüle edilir, böylece bebeğinizin gözleri için nazik olurlar, ancak bu alkalin şampuanlar bebeğin ince saçları için her zaman ideal olmayabilir.

Nemi tutmaya ve kırılmaya karşı savaşmasına yardımcı olmak için bebeğinizin saçlarını temizlemek ve yumuşatmak için hafif, anında bakım ürünleri kullanmayı deneyin.

Bebeklerde Saç Dökülmesi ve Diğer Sorunlara Karşı Gece Bakımı

Birçok bebek ve yeni yürümeye başlayan çocuk geceleri dönmekten başlarının arka kısmında bir ovma noktasına sahiptir. Yürümeye başlayan çocuğunuzun saten bir yastık kılıfı üzerinde uyuyarak gece sürtünmesini önleyin.

Belki de Biraz Zaman Tanımalısınız!

Hormonlar ve genetik, yürümeye başlayan çocuk tüylerinin büyümesini hızlandırmak için bize çok az seçenek bırakıyor. Tıbbi sorunlar bebeğinizin saçlarının yavaş büyümesine neden olmadıysa, beklemek en iyi seçenektir. Saça uzaması için zaman tanıyın ve 2 yaşına kadar ilerleme görmediyseniz, bir çocuk doktoruna bakın.

Bebekler ve küçük çocuklar için doğal, bitki bazlı esansiyel yağlar da dahil olmak üzere “saç uzaması” ürünlerini kullanmaktan kaçının. Bu ürünler bir bebeğin hassas cildini tahriş edebilir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu