Bebek

Bebeklerde Pişik En Kolay Nasıl Geçer?

Yeni anne babalar bebekleri pişik olunca, pişik en kolay nasıl geçer diye araştırmaya başlarlar. Evet pişik geçmeyince sürekli bebeklerin uyku ve ağlamasına neden olur ki, anne babaları bu durum oldukça yıpratır. Bebeklerde pişik anne babalar için oldukça can sıkıcı bir durumdur. Bebekler gün içerisinde çok sık idrar ve kaka yaparlar. Bununla beraber bezinin de beklemeden değiştirilmesi gerekir. Pişik bebeklerin doğumundan başlayarak tuvaleti öğrenmelerine kadar geçirdikleri bezli dönemde en sık rastlanan durumlardan bir tanesidir. Pişik özellikle popo, bacak aralarında, genital bölgede, koltuk altlarında, boyun ve çene arasında, eklem yerlerinin iç kısımlarında meydana gelmektedir.

Bebeklerde Pişik nedir ve neden oluşur?

Bebeklerde bez bölgesinin ıslak ve nemli kalmasıyla oluşan kızarıklıklar veya yara şeklinde görülen cilt hastalığıdır. Pişik, idrar ve dışkı nedeniyle, alerjik etkenlerle, enfeksiyonlarla, sıcak ve neme bağlı olarak oluşmaktadır. Bebeklerde pişiklere neden olan sebeplerin başında idrar ve kaka tahrişi gelmektedir. Ek gıdalara geçiş dönemlerinde de bağırsak hareketlerine bağlı olarak pişik oluşabilir. Pişikler genellikle derinin kat yaptığı nemli bölgelerde oluşur. Bebeğin bezinin ya da kıyafetlerinin vücuda yapışması sonucunda sürtünme ve aşınma ile birlikte pişiğe neden olmaktadır.

Islak ve nemli ortamlarda meydana gelen pişik, dışkı ve ıslaklığın olduğu asit ortamının bebeğin cildini tahriş etmesi anlamına gelir. O bölgenin hassaslaşması acıya neden olur. Pişiği olan bebek huysuz ve huzursuz olmaktadır. Krem kullanılarak pişik sorunu ortadan kaldırılabilir. Bunun yanında doğal ve bitkisel yöntemler de mevcuttur.

Bebeklerde pişik en kolay nasıl geçer?

Bebeklerde pişik nasıl geçer?
Bebeklerde pişik nasıl geçer?
 • Bebeğin bezi sık sık değiştirilmelidir.
 • Bebeğin bezi açıldığı zaman poposunun havalandırılması sağlanmalıdır.
 • Bebeğin cildinin temiz ve kuru tutulması gereklidir.
 • Her bez değiştirildiğinde o bölge su ile yıkanmalı ya da silinmelidir.
 • Pişik önleyici krem sürülmelidir.
 • Parfüm oranı yüksek olan bezler kullanılmamalıdır.
 • Çok derin olan ve uzun süreli geçmeyen pişiklerde mutlaka doktora gidilmelidir.
 • Bitkisel yöntemlerden zeytinyağı, vazelin ve yoğurt da kullanılabilmektedir.
 • Çocuğa kilosuna ve yaşına uygun bez kullanılmalıdır.
 • Hava aldırmayan ve pişiğe neden olabilen dar kıyafetler giydirilmemelidir.
 • Bebeğin malzemeleri bir sonraki kullanım için mutlaka kaynatılmalıdır.

Pişik, hassas ve yumuşak bir cilt yapısına sahip olan bebeklerde, temizlik koşullarının sağlanamaması üzerine sıklıkla ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Pişiğin en sık görülme dönemi ilk 3 ay ile 12 ay arasıdır. Pişik olan bölgede oluşan batma, yanma, kaşınma hissi bebekte ağlamaya neden olur. Bebeklerde pişik bebeğin huzursuz olmasına ve uykusuz kalmasına da neden olacağını unutmayın. 

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu