Bebek

Bebeklerde Öğle Uykusunun Önemi ve Uyku Düzeni

Küçük çocukların öğlen saatlerinde uyumaları onların gelişimi açısından çok önemlidir. Ayrıca gecelerin anne ve babalar için daha sessiz geçmesini sağlar. Bebeğinizin yaşamının ilk günlerinde emme – uyuma dışında pek bir faaliyeti yoktur. Hatta uyuma süresi öylesine abartılıdır ki, bebek yaklaşık bütün gününü uyuyarak geçirir (20 saat kadar).

Tüm gebelik boyunca anne karnı gibi karanlık bir ortamda kaldığı için bebeğiniz bir süre “gece – gündüz” farkını ayırt edemeyecektir. Günün herhangi bir saatinde uyuyabildiği gibi gece yarısı karnı acıkabilir ve uykusunu almış bir şekilde uyanabilir. Bebeğinizi ilk ay neredeyse uyanık görememekten yakınırken, geliştikçe gün içi uyku süresi giderek kısalır. Sabah ve öğle uykusuna yatması için gözünün içine bakar hale gelebilirsiniz.

Uyku eşittir enerji Öğle uykusu çocuğun sağlıklı gelişmesi için oldukça önemlidir. Çünkü çocuk, uyku sırasında gün boyu harcadığı enerjisini yeniden kazanır. Ayrıca uyku sırasında büyüme hormonu salgısı arttığı, bu da atalarımızın söyledikleri “uyusun da büyüsün” sözünün gerçeği yansıttığının bir kanıtıdır.

Bırakın uyusun

Çocuğunuzun öğle uykusuna ne kadar gereksinim duyduğu tam olarak söylenemez. Bazı çocuklar için 2 – 3 saat, bazıları için de sadece 30 dakika yeterli olabilir. Öğle uykusu için doğru ortam bulamayan çocuk huysuz ve mizmız olur. Beslenme gibi uyku ritminin de düzenli olması çocuğunuzun huzurlu ve mutlu olmasını sağlar. Bazı anneler, çocuğun uykusu olduğu halde, öğle uykusunu engelleyerek gece uyku süresini uzatabileceklerini düşünürler. Ancak bu, çocuğu sinirli ve huysuz yapan yanlış bir tutumdur.

Uyuma belirtileri

Çocuk doktorları, çocuğun uyuma belirtileri göstermeden önce yatırılmasını öneriyor. Bunlar:

  • Çocuğun sessizleşmesi,
  • Oyun teklifini reddetmesi,
  • Bakışının donuklaşmasıdır.

Anne babalar bu işaretleri gözden kaçırırsa, çocuk fazlasıyla yorgun, huysuz olur ve büyük bir olasılıkla uyuyana kadar ağlar. 1 yaşına kadar olan bebeklerin gündüzleri uyuması, uyku ritimlerini bulmalarını sağlar. Daha büyük çocuklar ise yorulduklarında yatabilirler. Çocuğun uyuduğu saatlerde odayı hafifçe karartmayı ve biraz daha sessiz olmayı unutmayın.

Uyuması için baskı yapmayın

Çocuğunuzun gündüz uykusuna yattığı saatler aynı zamanda sizin için de değerli bir zaman dilimidir. Bu sürede birikmiş işlerinizi yapabilir, gazetenizi okuyabilir ya da arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz. Fakat bazı çocukların gündüz uyku gereksinimleri daha az olabilir. Eğer sizin çocuğunuz da gündüz uyumak istemiyorsa onu zorlamak yerine kendi başına uyuyabileceği rahat ve sessiz bir ortam yaratmalı, karnının tok, altının temiz olmasına dikkat edilmelidir. Çocuğunuz buna rağmen uyumamakta direniyorsa, onunla uyku savaşı yapmak yerine, dinlenmesini sağlamak amacıyla ona kitap okuyup masal anlatabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu