Bebek

Bebeklerde Motor Gelişim Basamakları Nelerdir?

Bebeklerde motor gelişim, yaşamın ilk yılında ve inanılmaz derecede hızlı bir şekilde artış gösterir. Bebeğinizin ilk adımlarını attığı zamanı gördüğünüzde bunun ne kadar çabuk olduğuna şaşıracaksınız.

Bebekler yürümeden önce çevreyi taramayı öğrenir ve ayağa kalkıp koşmadan önce ulaşması gereken diğer fiziksel gelişimsel kilometre taşları bulunmaktadır. Bebeklerde sıralı bir yetenek geliştirme rutini olmasına rağmen, tüm bebeklerin benzersiz olduğunu ve kendi hızlarında kilometre taşlarına sahip olduklarını unutmayın.

Bebeklerde Motor Gelişim Sürecinde Refleksin Önemi

Yeni doğan bebeğinizin ilk hareketleri çoğunlukla istemsizdir ve refleksten kaynaklanır. Örneğin, bir meme ucu veya parmak gibi ağzına yerleştirilen herhangi bir şeyi emer ve ışık parladığında gözlerini sıkar.

Bebek doğduğu andan itibaren, Moro refleksi ile kollarını ve bacaklarını hareket ettirir. Palmar Reflex avucunun içine bir şey dokunduğunda elini sıkmasını sağlar. Bu reflekslerin tümü bebeklerde motor gelişim sürecinin temelini oluşturur.

Brüt Motor Kontrolü

Bebeğinizin 3 aylık sürece girdiğinde, büyük kaslarını amaçlı kullanma yeteneği olan temel kaba motor kontrolünü göstermeye başlayacaktır. Yüz üstü yattığı zaman göğsünü kaldırabilecek ve başını tutabilecek konuma birkaç ay içinde kendi başına başlayacaktır.

Çekirdek kasları, yardımınızla dik oturmasına ve yaklaşık 6 ay aylık süreden itibaren yardımsız oturabilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca 6 ila 12 ay arasında sürünmeye başlayacaktır.

İnce Motor Kontrolü

Bebeğin parmaklarındaki küçük kasları kullanma ve kontrol etme yeteneği, yaşamının ilk 12 ayında gelişecektir. Yaklaşık 3 ay, bir çıngırak ve diğer nesneleri amaçlı olarak kavrayabilecek ve 6 aylık süreden itibaren onlara aktif olarak ulaşmaya başlayacaktır.

Ayrıca ayak parmakları ile oynayacak, bir elden diğerine bir oyuncak taşıyacak, bir çıngırak sallayacak ve beslenme zamanlarında kendi şişesini tutmaya çalışacaktır.

Koordinasyon

Çocuğunuz ilk doğum gününe ulaştığında, sadece kaslarını kullanma ve kontrol etme değil, aynı zamanda temel hareketleri gerçekleştirmek için kas hareketlerini koordine etme yeteneğini de geliştirmiş olacaktır.

Brüt motor koordinasyonu, kendi başına oturmasına, sürünmesine, kendi kendine ayakta durmasına ve elini tutarken ya da bazı durumlarda kendi başına yürümesine izin verir.

Parmakları ile yiyecekleri alarak yiyebilmek, küçük nesneleri parmaklarıyla kavramak ve bloklar gibi daha küçük oyuncaklarla oynamak için ince motor koordinasyonunu kullanacaktır. Göz koordinasyonunu ve dans oyununu kaba motor kontrolünü ve koordinasyonunu teşvik etmek için ona yardımcı olacak aktiviteleri teşvik etmelisiniz.

Sağlıcakla Kalın


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu