in

Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı ve Tedavisi

Gönderi paylaş:

Küçük bebeğinizin durmaksızın gözleri mi akıyor? O zaman bebeğinizin gözyaşı kanalı tıkalı olabilir. Bu tehlikeli olmamakla beraber, gerek görsel olarak, gerekse bebek açısından sıkıcı bir rahatsızlıktır. Neyse ki ıslak gözler, bazı küçük önlemler alınarak tedavi edilebilir.

Göz kanalı tıkanıklığı her yüz çocuktan altısını etkileyen bir sorun. Uzmanlar, bu duruma Türkiye’de de sıkça rastlandığını ve bunun aileleri endişelendiren bir rahatsızlık olduğunu belirtiyor. Problem daha çok bebekliğin ikinci ve üçüncü aylarında ortaya çıkıyor. Bu çağlardaki bebeklerin gözleri, normalden daha sık akmaya başlıyor ve gözün buruna yakın olan iç kısmından rengi sarıya çalan, yapışkan bir karışım geliyor. Bu, genellikle bir enfeksiyonun da ilk belirtisi olarak algılanabilecek bir durum.

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığın nedeni

Göz akmalarının nedeni, genellikle gözü buruna bağlayan kanallardan birinde oluşan ve doğuştan gelen bir tıkanıklıktır. Doğum sırasında, görevi göz yaşlarını biriktirmek olan bu kanal kapalıdır. Çünkü bu sırada, yeni doğmuş bebeğin bu kanala henüz ihtiyacı yoktur. Gözyaşı salgı bezleri henüz çok az miktarda yaş üretirler. Ancak, normal olarak, bu kanalların bebek ikinci ayına girdiğinde kendiliğinden açılması gerekir. Eğer bu gerçekleşmezse, göz iltihaplanabilir. Çünkü bu nokta, bakterilerin birikmesi için ideal bir köşe haline gelecektir.

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı nasıl açılır?

Her iki göz kanalı da tıkalı olduğunda, sorun daha da büyük olacaktır. Çünkü bu çağdaki bebekler sık sık ve kolaylıkla ağlarlar. Bu da onların gözlerinin sürekli nemli ve daha da kötüsü “yapışkan” olmasına yol açacaktır. Bu yapışkanlığın nedeni, gözyaşı torbalarından gelen sarı renkli salgıdır.

Bu salgı, bakterilerin burada yuvalanmaya başladığının göstergesi olacaktır. Gözlerin akması çocuğun sağlığını ve görüşünü etkileyen bir rahatsızlık değildir. Bununla beraber, gerek görüntü olarak, gerekse bebek açısından sıkıcı bir durumdur.

Bu durumda, göz yaşı tıkanıklığını ortadan kaldırmak için ne yapılabilir?

Uzmanlar, sabırla ve uygun şekilde yapılan masaj sayesinde genellikle başka girişimlere ihtiyaç duyulmadan sorunun ortadan kaldırılabileceğini belirtiyor. Bunun nedeni, normal açılma süresinin üzerinden zaman geçmiş olsa da, bebek büyüdükçe kanalların yine kendiliğinden açılabilmesi. Onları kapayan kapakçık (Buna Hasner kapakçığı denir) dış bir müdahale olmadan kendi kendine harekete geçebilir. Bununla beraber, bu süreci hızlandırmak için Uzmanların bahsettiği basit masajı günde 5 kez tekrarlayabilirsiniz.

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı masajı nasıl yapılır?

https://www.youtube.com/watch?v=jaowuTtlWOo

“Statik nemlendirme masajı” da denilebilecek bu masajda, parmaklardan bir tanesi, burun ve gözün birleştiği oyuğa yerleştirilerek hafifçe bastırılır. Daha sonra, parmağı burun deliklerine doğru hafifçe kaydırarak işlem devam ettirilir. Burunun iki tarafından yapılacak bu masajla, gözyaşı torbalarına küçük bir baskı yapılır. Çoğu zaman bu baskı, Hasner Kapakçığı’nın açılması için yeterli olacaktır.

Bebeklerde gözyaşı kanalı tıkanıklığı için antibiyotik tedavisi

Bazı durumlarda, masaja bir antibiyotik terapisiyle destek vermek gerekebilir. Antibiyotik kullanılmasının nedeni, kanalların içinde yuvalanmaya başlayan bakterileri etkisiz hale getirmek. Bu durumda, “Staphylococcus aureus” adı verilen ve bu enfeksiyona yol açan bakteriyle savaşacak maddeler içeren bir göz damlası kullanmakta fayda vardır.

Uzmanlar, bu noktada dikkatli olmak gerektiğini, antibiyotik içeren göz damlalarının gelişigüzel kullanılmamasını ve bu konuda mutlaka doktora danışılmasını önemle belirtiyor. Tedavinin başarılı olup olmadığını anlamak için bir süre sonra göze, mümkünse göz yaşından farklı renkte bir göz damlası damlatıp, sonra pamuktan bir tamponla ilacın izlerini burun deliğinden aramak gerekir. Bu şekilde tedavi edilen vakaların yüzde 90’ında sorun masajla çözülebilmektedir.

Bununla beraber, bazı durumlarda kanallar masajla açılmayabilir. Bu durumda daha uzman bir müdahale gereklidir. Bu tedavinin yapılabilmesi için, bebeğin en az 9 aylık olması şarttır. Çünkü bu çağa kadar, kanalların kendiliğinden açılma ihtimali devam eder. Bu işlemde, gümüşten yumuşak bir sonda göz kanallarından geçirilir ve Hasner Kapakçığı’nın oraya kadar getirilip kapakçığı iterek açması sağlanır. Bu işlemden sonra, kanallar tamamıyla açılacaktır. Bu tedavi çok kısa bir sürede tamamlanacaktır. İşlemin yapılabilmesi için çocuğa sadece hafif yatıştırıcılar vermek yeterlidir. Alınan sonuçlar genellikle mükemmeldir ve sorun tamamıyla ortadan kaybolacaktır.

Kulaktan dolma tedavilere hayır!

Göz-burun kanalı tıkanıklığı sıradan bir rahatsızlıktır. Bununla beraber, hafife alınmaması gerekir. Hastalık tedavi edilmezse, zaman içinde kanallar iyice tıkanabilir. Bu da tedavinin daha zor bir hale gelmesine yol açabilir.

Bunun yanı sıra, enfeksiyonu önlemek için kullanılan antibiyotiklerin mutlaka bir uzmana danışılarak verilmesi şarttır. Uzman, doğru dozu ve kullanım süresini belirttikten sonra antibiyotik tedavisine başlanmalı ve bittikten sonra, bebek tekrar kontrole götürülmelidir.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.