Bebek

Bebeklerde Göz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

Göz iltihaplanması yenidoğan bebeklerin çoğunda görülebilir. Ancak bunlar genellikle fazla ciddi olmayan çapaklanmalardır. Tabii bazı enfeksiyonlara bağlı iltihaplanmalar da ortaya çıkabilir. Yenidoğan bebeğin ilk bakışları doktor ya da hastabakıcının gözlerine damlattığı sıvıyla biraz bulanıklaşır. Bu, onun sağlığı için çok gereklidir. Çünkü bu damlacıklar bebeğin gözlerini, körlüğe dahi sebep olabilecek mikroplara karşı korur.

Bebeklerde göz enfeksiyonu neden oluşur?

Yenidoğan döneminde görülen göz enfeksiyonlarının kaynağı genellikle gözyaşı kanallarının tıkalı olmasına bağlıdır. Bu, bebeğin önemli bir hastalığı olduğu anlamına gelmez. Göz iltihaplarında bebeklerin gözlerinde sürekli bir akıntı olduğu gözlenir. Göz iltihaplanmalarının diğer bir nedeni de enfeksiyon ajanlarıdır. Bunun dışında doğum sırasında annenin geçirdiği enfeksiyonlar da göz iltihaplanmasına yol açabilir. Fakat bebek, annenin taşıdığı mikroplardan her zaman zarar görmeyebilir. Bu gibi durumlarda bebeklere enfeksiyon çeşidine göre birtakım antibiyotikler verilir.

Göz iltihapları bebeğin sağlığını tehdit eder mi?

Göz iltihapları arasında en tehlikeli olanı trahomdur. Bu iltihaplanma görme bozukluklarına ve hatta görme kaybına neden olabilir. Bu rahatsızlığın görülme olasılığı çok düşük olduğundan anne babaların endişeye kapılmalarına gerek yoktur. Bu hastalığın en önemli kaynağı annenin geçirdiği enfeksiyonlardır.

Annenin hastalığı doğumdan önce fark edilmezse, bebeğin doğumdan sonra korunma altına alınması gerekir. Göz iltihaplanmaları başka hastalıklar esnasında da oluşabilir. Örneğin; kızamık, nezle gibi hastalıklar sırasında ortaya çıkabilme olasılığı yüksektir.

Bebeklerde göz enfeksiyonlarına ne iyi gelir?

Akıntılı ve çapaklı gözler, ılık suya batırılmış pamuk ile temizlenmelidir. Ayrıca gazlı bezlerle göze pansuman yapmak da mümkündür. Bu tür bakımları anneler bebeklerine korkmadan yapabilir. Bebeklerde sıklıkla rastlanılan çapaklanmaların nedeni mikroplar değil, gözde bulunan fazla sekretlerdir.

Hangi durumda doktora gidilmeli?

Bebeklerin gözlerinin çapaklanması göz enfeksiyonu teşhisinin koyulması için yeterli bir belirti değildir. Bu nedenle çapaklanmada göz damlasına veya antibiyotiğe başvurmak doğru bir yaklaşım olarak kabul edilemez. Çünkü bunlar gözyaşının yapısını bozabilir. Gözyaşı kanalının tıkalı olduğuna dair şüpheler varsa, göz pınarının dibine masaj yapılmalıdır.

Göz iltihaplarında yapılması gereken en uygun müdahale, bebeğin doktora götürülmesidir. Çapaklanma nedenleri farklı olduğu için anne baba yanlış bir tedavi uygulayabilir ve dolayısıyla hastalığın ilerlemesine yol açabilirler. Bu nedenle bebek mutlaka doktan kontrolünde tedavi edilmelidir.

Bebeklerde göz enfeksiyonu tedavisi

Göz enfeksiyonlarının tedavisinde damlalar, antibiyotikli pomatlar kullanılır. Göz antiseptiklerle silinir. Tedavide kullanılan maddeler bebeklerin gözlerini siyaha ve kahverengiye boyar. Anne babaların evde uygulayabilecekleri en basit tedavi şekli, ilik suya batırılmış pamukla gözün silinmesidir.

Anne babanın tedavi şekline tek başına karar vermesi yanlış bir tutumdur. Bu nedenle mutlaka bir çocuk doktoruna gidilip hastalığın kesin tanısının koyulması şarttır. Eğer enfeksiyon kronik bir hale gelirse, ileride görme sorunu ortaya çıkabilir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu