Bebek

Bebeklerde Geç Yürüme Nedenleri Nelerdir? Neler Yapılabilir?

Çocuklar yaşamın ilk birkaç yılında birçok beceri, fiziksel ve bilişsel yetkinliğe erişirler. En unutulmazlarından biri yürüme kabiliyetidir. Çocukların çoğu, 11 ila 15 aylık dönemlerinden itibaren bağımsız yürüme yeteneğine sahiptir. Çocuğunuz 18 aya kadar yürümüyorsa, ilerlemesi gecikmiş olarak kabul edilir. Geç yürüme genellikle endişe kaynağı değildir, ancak genellikle bunun altında yatan bir neden mutlaka bulunmaktadır.

Çocuklarda Geç Yürüme ve Gecikmeli Motor Olgunlaşması

Bazı çocuklar normal süreden biraz daha geç yürürler ve bunun nedeni motor beceri olgunluğundaki gecikmeden kaynaklanıyor olabilir.

Bu durumlarda, diğer tüm fiziksel ve bilişsel becerilere zamanında ulaşılır fakat motor becerileri normalde olması gereken aşamasından biraz daha geç kalmıştır. Sabırlı olun çünkü gecikme altta yatan ciddi bir problemin sonucu değildir.

Gelişimsel Gecikmeler Geç Yürümeye Neden Olur?

Bazı durumlarda, bir çocuk tüm motor becerilerde bir gecikme ve gelişimsel alanlarda bir gecikme gösterebilir. Kas tonusu ve gücündeki anormalliklerden mustarip olabilir ve dismorfik özelliklere veya farklı vücut yapısına sahip olabilir.

Kas distrofisi, serebral palsi ve Down sendromu, çocuğunuzun daha sonra yürümesine neden olabilecek gelişimsel sorunlara örnektir. Bazı gelişimsel gecikme vakalarında, çocuk hiç yürümeyebilir.

Mizaç ve Geç Yürüme Arasındaki Bağlantı Nedir?

Bazen, bebeklerin doğal mizaçları, istediğinizden daha geç yürümesine neden olabilir. Bazı durumlarda, kolay giden ve sadece sırtlarına yaslanıp bakacak ve kendilerini eğlendirecek olan içerikler daha fazla ilgilerini çektiklerinden bu durum yürümeleri için gösterecekleri çabayı biraz aksatabilir. Fakat daha sonra yürümeye başlayacaklardır.

Sorun ya da endişe için bir neden yok, bebek herhangi bir yere gitmek için acele etmiyor ve bulunduğu yerden mutlu. Diğer tarafta, crabby depresyonu olan bebekler genellikle daha erken yürürler.

Geç yürümede Çevrenin Etkisi

Bebeğin kontrolünün ötesindeki durumlar, geç yürümenin gecikmesine neden olabilir. Bir bebek bir süre boyunca hastalanırsa, çok fazla yatmış veya hastanede kalmışsa bu durum yürüme becerisini geliştirmesine engel teşkil edeceğinden yürüme evresi normal süreden daha uzun olabilir.

Ayrıca, ebeveynleri tarafından her yerde taşınan ve mobil olma fırsatı verilmeyen bir bebekte yürüme becerisini geliştirme de normal süreye göre biraz daha uzun süre bekleyecektir.

Sağlıcakla Kalın.

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu