Bebek

Bebeklerde, Ek Gıdaya Geçişte Dikkat Edilecek 18 Püf Noktası

Anneler, ek gıdaya geçişte bebeklerini nelerin beklediğini, dikkat edilmesi gerekenleri, ek gıdaların bebeklerde alerji yapıp yapmayacağını merak ederler. Aslında bebeğin büyüme evrelerinde anne babalar bir sonraki aşama için hep merak ve endişe içinde olurlar. Ek gıdaya geçiş sürecide bunlardan bir tanesidir. Peki ek gıdaya geçerken dikkat edilecek püf noktalarını sizlere aktarmaya başlayalım.

Ek Gıdaya Geçişte Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Anne sütü ya da formül mama; bebeğinizi hangi yöntemle besliyorsanız besleyin ek besin verirken kaşık ya da bardak kullanmalısınız.
 2. Kullandığınız tabak ve kaşıkların çok temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Mamaları hazırladığınız tencerelerin kalitesine önem verin. Çizilmiş teflon tencerelerden uzak durmalısınız.
 3. Kullandığınız sebze ve meyveleri çok iyi yıkamalısınız. İyi yıkanmamış sebze ve meyveler birçok enfeksiyona davetiye çıkarır.
 4. Her zaman önce bir çeşitle başlamalısınız. İlk zamanlarda karışık tatları kullanmamanız en doğrusu. Bir çeşit ve birkaç kaşıkla işe başlamak gerekir. İlk gün, birkaç kaşıkla başlayacağınız ek mamanın miktarını ilerleyen günlerde arttırabilirsiniz.
 5. Eğer başka bir besine geçmek istiyorsanız, bebeğinize tattırmak için daha önce verdiğiniz besini sevip sevmediğine dikkat etmelisiniz. Eğer sevdiğinden eminseniz, diğer besine geçmekte yarar var.
 6. Uzmanlar, yeni bir ek besin için bebeğin yiyebileceği miktarı yaklaşık olarak söylerler. Bu konuda fazla hassas olmaya gerek yok. Çünkü bebek, kendi alacağı kesin miktarı, kendi belirler.
 7. Bebeğinizin yeni bir mamayı tatması için alıştığı, düzenli bir ortamın sağlanması önemli. Hastaysa ya da yolculuk, taşınma gibi düzenini bozan bir durum varsa ek yeni bir besini tattırmaya çalışmayın. İtiraz edebilir. Yeni bir mama için onun sağlığını kazanması ya da alıştığı düzenin devam etmesi gerekir.
 8. Bebeğinize ilk kez tadacağı yeni bir mama hazırladıysanız iyice acıkmasını beklemelisiniz.. Eğer yeni yiyeceği, dili ile iter ve bunu birkaç gün sürdürürse bebeğinizi fazla zorlamayın. Birkaç gün bekledikten sonra tekrar deneyebilirsiniz.
 9. Bebeğe verilen tüm yiyecekler taze ve katkısız olmalıdır. Katkı maddeleri içeren besinler, konserve gıdaları asla tercih etmeyin. Bebeğin besinleri taze olarak hazırlanmalı ve taze olarak verilmelidir.
 10. Bebeğiniz için hazırlayacağınız mama, bir kaşıkta en yüksek beslenme sağlayacak içeriğe sahip olmalıdır.
 11. Sürekli aynı mamayı yedirmeyin. Bebeğiniz küçük de olsa, aynı tatlar bıkmasına neden olacaktır. Küçük katkılarla zenginleştirdiğiniz mamaların dengeli beslenmesini de sağlayacağını aklınızdan çıkarmayın.
 12. Yeni bir mama verdiğinizde alerjik reaksiyon oluşabileceğini unutmayın. Eğer bebeğinizde ishal, kusma. Döküntü görürseniz yedirdiğiniz türdeki mamayı kesin. 3-4 hafta sonra tekrar deneyebilirsiniz.
 13. Sebze çorbası hazırlıyorsanız kullanacağınız yağın kalitesine dikkat etmelisiniz. Fındık yağı, zeytinyağı, mısır özü yanı sıra doğal tereyağı da kullanabilirsiniz.
 14. Karabiber, kimyon gibi baharatlardan uzak durun.
 15. Her zaman çırpıcıyla muhallebi kıvamına getirmeyin. Özellikle küçük taneli yiyeceklere alışmasını sağlayın.
 16. Mama yedirmek için mama sandalyesini kullanın. Yada yatar pozisyonda ancak başını yastıkla yükselterek mama yedirin. Böylece mamanın boğazına kaçmasını engelleyebilirsiniz.
 17. Emerken suya ihtiyacı olmayan bebeğinizin ek besinlere başladıktan sonra suya ihtiyacı olacaktır. Sık sık su vermeyi ihmal etmeyin.
 18. Mama yedirdiğiniz bebeğinizin gazını çıkarmalısınız.

Ek Gıdaya Geçişte Bebeğe Neler verilmeli?

Bebeğe ilk verilecek besinler elma ve şeftali suyu veya pirinç unlu hazır mamalardır. Endüstriyel pirinç unlu mamalar demir ve vitamin katkılı iyi mamalardır. Su veya mama ile hazırlanan tipleri tercih edilmelidir. Allergen özelliklerinden dolayı ve bebeklerde demir eksikliğine yol açtıkları için en az bir yaşına dek inek sütü verilmemelidir. İnek sütü demir, linolik asit,

E,C,D vitaminleri ve kalsiyumu az miktarda, sodyum, potasyum ve klor ise çok miktarda içerir. Bunun sonucu bağırsaklarda gizli kanamalar, D vitamini yetersizliği sonucu kemik gelişim bozuklukları, linoleik asit eksikliği sonucu beyin ve göz gelişiminde yetersizlik oluşur.

Elma, şeftali suyu ve pirinç unlu mamaları izleyerek muz püresi, yoğurt, sebzeler başlanır.

Sebze mamaları, endüstriyel hazırlanmış sebze mamaları veya evde kendi hazırladığımız sebze mamaları olabilir. Sebze mamaları için seçilmiş sebzelerin doğal ortamda hormonsuz ve kimyasal gübresiz yetiştirilmesine dikkat edilmelidir. Böyle sebzeler bulamıyorsak endüstriyel hazırlanmış sebze mamalarını tercih etmeliyiz. Sebzeler içlerine yağ, pirinç yada irmik katılarak zenginleştirilir.

Yeşil yapraklı sebzeler ancak 8.aydan sonra bekletilmeden hazırlanıp verilmelidir. Çünkü bekletildiklerinde nitrat oranları artar. Bazı sebze mamaları sindirim sorunları yaratması nedeniyle tercih edilmez. Örneğin, bakla ve patlıcan bebekler için uygun olmayan iki sebzedir. Bu ikisi, sebze mamalarında kullanılmaz.

Sebze mamalarına, bebeğe koyu kıvamlı hazırlanmış meyve ve pirinç unlu mamalardan 2 hafta kadar sonra başlayabilirsiniz. İçine çok az tuz katarsanız, bebeğinizin tuzlu gıda ile tanışmasını sağlayabilirsiniz.

Sebzelerden hemen sonra yoğurt da beslenmeye eklenir. Yumurta, karaciğer, et ve balık 6. aydan sonra diyete eklenir. Yumurta çok değerli besin olmakla beraber alerjen özelliklere sahip olduğundan sadece sarısı pişirilmiş olarak ve azar azar vermelisiniz. Eğer et ve karaciğer gibi hayvansal proteinden zengin gıdalarla mama hazırlıyorsanız yumurtayı yalnızca haftada 2-3 kez verebilirsiniz.

Ek gıdaların yalnızca miktarı ve bebeği doyurup doyurmadığı değil içeriği de çok önem önemlidir. Sağlıklı gelişebilmesi için dengeli ve besleyici değeri yüksek mamalar hazırlamalısınız. Örneğin bebeğiniz yalnızca pirinç unu ile hazırlanmış bir mamayı severek tüketebilir ancak onun gelişimine hemen hiç faydası yoktur.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu