Bebek

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri ve Bilinmesi Gerekenler

Bebeğin ilk dişi pek çok anne ve baba için sevinç kaynağı olmasına rağmen bazı bebekler için ağrılı bir dönem anlamına da geliyor. Ağzında sadece tek dişi görülen, gülümseyen bir bebek ne kadar sevimli gözükür değil mi? Oysaki o bir tek dişi çıkarabilmek için birçok bebek uzun ve ağrılı bir süreçten geçiyor. Bu nedenle, bebeğin ilk yıldaki gelişiminin önemli bir aşaması olan diş çıkarma yıpratıcı bir dönem olarak düşünülüyor. Ancak, bazı bebekler ise sadece bir tek gecede diş çıkartabiliyorlar.

Anne babalar için çocuklarını acı çekerken görüp de hiçbir şey yapamamak kadar kötü bir durumu olamaz. genellikle böyle sahneler çocukların diş çıkardıkları dönemlerde yaşanır. çünkü bazı çocuklar diş çıkarırken çeşitli sorunlar yaşarlar. Minik dişlerin çıkması, normal şartlar altında çocuğun 5. ve 8. ayları arasında yaşanır. Dişler görünmeden, ortalama 1 hafta önce de şikayetler meydana gelir.

Bebekler İlk Dişini  Ne Zaman Çıkarır?

Bebekler ilk dişlerini genellikle 6. – 8. aylar arasında çıkarıyorlar. Ancak, 3 ay gibi erken ya da 1 ay gibi gecikmiş bir sürede de diş çıkaran bebeklere rastlanıyor. Bununla birlikte, diş çıkarmak kalıtsal faktörlere de bağlı olduğu için, siz ya da eşiniz ilk dişlerinizi geç çıkardıysanız, bebeğinizin de aynı durumu yaşaması söz konusu. Ayrıca, halk arasında erken diş çıkarmanın akıl belirtisi olacağına, geç diş çıkarmanın da ileride öğrenme problemlerine yol açacağına inanılıyor.

Diş çıkarma olayı aslında diş, diş etini yarıp 0.5 cm’lik çıkışını yapmadan en az üç ay önce başlıyor. Bazı doktorlar diş çıkarmanın yanında hiçbir belirti olmadığına inanırlarken, bir kısmı da ufak tefek rahatsızlıkların görülebileceğini kabul ediyorlar.” Bu belirtiler; salya artışı, hafif ateş, ağlama, rahatsız uyku, ishal, burun tıkanıklığı, yüzde ve bez bölgesinde pişik, kulakları çekmek ve elleri dahil olmak üzere her şeyi çiğneme isteği olabiliyor.

Bebeklerin Diş Çıkardığı Nasıl anlaşılır?

Bebeğiniz diş çıkardığı süre boyunca sergilediği bazı davranışlar ile size ipuçları verir.

Bunlar:

  • Diş çıkaran bebeğiniz beslenmeyi reddedebilir. Kati besinlere başlamış olsa bile bir süre için onlarla ilgilenmeyebilir. Bu durumda mama ya da anne sütü gibi gıdaları tercih etmenizde yarar var.
  • Özellikle azı dişleri gelirken diş etindeki sızı kulak ve yanaklara orta sinirler aracılığı ile yayılabilir, bu nedenle bebeğiniz kulağını çekebilir, yanağını cisimlere sürtmeye çalışabilir.
  • İshal ile diş çıkarma arasında kesin bir bağlantı olmamasına karşın, bazı anneler bebeğin her diş çıkarmayla birlikte ishal olduklarını söylerler. Uzmanlar yutulan fazla tükürüğün dışkıda yumuşamaya neden olabildiğini savunan hekimler olduğunu belirterek annelere şu uyarıyı yapıyor: “Günde iki kereden fazla sulu dışkısı olursa doktorunuza danışın.”
  • Araştırmalar, hafif ateşin diş çıkarmaya eşlik ettiğini gösteriyor. Ancak, bu ateşin kesinlikle 38.5 derecenin üstüne çıkmayacağını unutmayın.
  • Diş çıkarmak salya salgılanmasını artırıyor. Ancak, üç aylık bebeklerin salyasının aktığını gördüğünüzde bunun diş çıkarma işareti olduğunu düşünmeyin. Bebeklerin çoğu bu aylarda tükürük bezlerinin harekete geçmesiyle salyalarını tutamamaya başlarlar.
  • Diş çıkmadan hemen önce yeri şiş, koyu mavi – siyah arası bir renk olabilir. Eti kesip çıktığında ise biraz kanama görülebilir. Diş hematomu denilen bu durum kendiliğinden iyileşir. Soğuk kompres ile şişliği ve sızıyı azaltabilirsiniz.

Bebekler Diş Çıkarırken Ne Yapılabilir?

Bu dönemde bebeğinize yardım edemeyeceğinizi düşünmeyin. Bebeğinizin sıkıntısı her çıkardığı dişte farklı boyutlarda olabilir. Bu durumda onun dikkatini başka noktalara çekmeye çalışın.

Örneğin, oyuncaklarıyla oynatmak, dışarıda gezdirmek, müzik dinletmek ya da daha uzun süre kucakta tutmak bile onu rahatlatabilir. Buzdolabından çıkmış bir dişlik halkası da bu konuda harikalar yaratabilir, çünkü buz diş etlerini dondurarak acıyı dindirir, kaşırken uygulanan basınç ağrıyı geçirir. Asla, viski, şarap gibi içeceklere batırılmış emziği acıyı azaltmak amacıyla kullanmayın. Hem etkisi kısa sürelidir, hem de tekrar kullanımlarla bebeğin toksik düzeyde alkol almasına neden olabilir. Parasetamol gibi ağrı kesicileri bebeğinizin sıkıntısını dindirmek amacıyla kullanabilirsiniz. Ancak, ilaç dozunu kesinlikle doktorunuza danışmalısınız.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken başka önemli noktalar da var. çocuğun ateşlenmesi, “diş çıkarma belirtisi “olarak değerlendirmeden önce ortakulak iltihabı gibi diğer olası nedenlerin varlığı araştırılmalıdır. Çocuklar diş çıkarırken çok çok nadiren 38 derecenin üstünde ateş görüldüğünü unutmayın.

Her şeye rağmen unutmamalısınız ki; diş ağrısı gelir ve kendiliğinden geçer. Diş çıkarma dönemindeki en iyi tedavi yeterli süre ve sabırdır.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu