Bebek

Bebeklerde Derinlik Algısı Nedir? Ne Zaman Oluşur?

Bir yeni doğanın görüşü çok akut veya koordineli değildir, ancak sonraki birkaç ay içinde düzelir. Bebeklerde derinlik algısı veya dünyanın üç boyutlu görünümü, 5 ila 8 ay arasında gelişir. Bu, bebeğinizin kenarları ve damlaları tanımlamasına ve iki nesneden hangisinin daha yakın olduğunu belirlemesine yardımcı olur.

Bebek Vizyonu Geliştirme

Yeni doğan iki görüntü arasındaki farkı söyleyemez veya gözlerini bu görüntüler arasında gezdiremez. Küçük bir bebek sadece yüzünden 20 ila 25 cm uzaklıkta olan nesnelere odaklanabilir. Sonraki birkaç ay boyunca gözleri daha koordineli hale gelir ve görme hızla iyileşir.

8 haftaya kadar, bir bebek bir ebeveynin yüzüne veya başka bir yakın nesneye odaklanmaya başlayabilir. Bebek, yaklaşık 3 ay sonra, hareketli nesneleri gözleriyle takip edebilir ve yüzünün önündeki şeylere odaklanabilir.

5 ila 8 ay arasında, derinlik algısı ve renk görme gelişimi ile birlikte göz-vücut koordinasyonu gelişir. 9 ila 12 ay arasında, el-göz koordinasyonu gelişir ve bir bebek mesafeleri algılayabilir.

Bebeklerde Derinlik Algısı ve Tarama

Derinlik algısının gelişimi, bebeğinizin çevreyi gözlemlemeye başlayabileceği süre boyunca meydana gelir. Güvenlik açısından gerekli olduğu için çevreyi gözlemlerken bebeklerde derinlik algısı önemlidir.

Örneğin, çevresini üç boyutlu olarak gören bir bebek, genellikle merdiven tepesi gibi tehlikeli bir bölgenin kenarında sürünmeyi bırakır. Tabii ki bu, bebeğin güvenliği sağlamak için sürekli denetime ihtiyaç duymadığı anlamına gelmez.

Merdivenlerin üstünde sürünmeyi bırakabilir, ancak adımları güvenli bir şekilde indirmek için henüz hareketliliği ve koordinasyonu yoktur.

5 ila 8 Aylık Gelişim Faaliyetleri

5-8 aylık bir bebeğin yerde oynamasına ve keşfetmesine izin verin. Farklı mesafelerdeki nesnelere sürünürken derinlik algısı gelişmeye devam edecektir. Ayrıca bir oyuncak veya diğer nesneleri beşik kenarı boyunca asabilirsiniz. Bu, bebeğinizin mesafeleri yargılamasına ve nesneleri yakalamaya çalışırken derinlik algısına ince ayar yapmasına yardımcı olur.

Görme Sorunu İşaretleri Nelerdir?

Bebeğiniz her yaşta normal görme ilerlemesine müdahale edebilecek nadir görme sorunları geliştirebilir. Dikkat edilmesi gereken işaretler arasında; kırmızı ve kabuklu göz kapakları, sürekli göz çevirme ve aşırı ışık hassasiyeti bulunur. Bu işaretlerden herhangi birini fark ederseniz hemen bir doktora görünün.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu