Bebek

Bebekler Nezle Olunca Ne Yapmalı?

Çocuğunuz küçükse, burnu tıkandığında çok daha fazla zor anlar yaşarsınız. Nezle olmuş küçük bebekler çok zor nefes alır. Bu nedenle de bir şey içerken zorlanırlar ve uyku da uyuyamazlar. Bebeklerin bu tip rahatsızlıklar yaşamaları solunum yollarının çok dar olmasından kaynaklanmaktadır. Mukoza zarının şişmesi Özellikle küçük bebeklerde tehlikelidir.

Çünkü bebekler ilk altı aylarında sadece burunlarından nefes alırlar. Bebekler ve küçük çocuklar yılda ortalama olarak beş – on defa üst solunum yolları enfeksiyonuna yakalanır. Bağışıklık sistemleri henüz yeterince gelişmemiştir ve ilk altı ayda yavaş yavaş gelişme gösterir. Bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi için dışarıdan gelen etkenlere ihtiyaç vardır.

Virüsler ve bakterilere karşı savaştıkça bağışıklık sistemi daha da güçlenir. Böylece çocuk dokuz yaşına geldiğinde artık yılda sadece ortalama olarak üç – dört defa, on iki yaşındaki bir çocuk da bir – iki defa hastalanır. Bebeğin en az altı ay boyunca anne sütü ile beslenmesi bağışıklık sistemini güçlendirir. Çünkü anne sütünde bağışıklık sistemini güçlendiren maddeler mevcuttur.

Üst solunum yolları enfeksiyonlarına çoğu zaman virüsler neden olur. Bunlar da genelde öksürük veya hapşırma ile bulaşır. Ayrıca öpmek, el sıkışmak veya aynı çatalı, bıçağı ya da bardağı kullanarak da geçer. Örneğin bebek üzerine virüs bulaşmış oyuncağını elledikten sonra elini burnuna, ağzına, gözlerine sürerse hastalık bulaşır.

Bebek nezleyken burun akıntısı varsa

Bebeğin anne-babasında ya da yakınlarında soğuk algınlığı varsa, bebeğe fazla yaklaşmamaları tavsiye edilir. Bebeğe yaklaşmadan önce de eller yıkanmalıdır. Fakat anne nezleyken emzirmesinin herhangi bir sakıncası yoktur. Bebek öksürüyor veya nezleyse yapılabilecekler; bebeğin burnunun ucunu burulmuş pamukla temizleyebilirsiniz.

Daha büyük çocuklar da ise burunlarının içini sümkürerek temizlemeleri sağlanmalıdır. Aksi halde sümük sinüs boşluklarına birikir. Serum fizyolojik kullanıldığında burun daha rahat akar. Küçük bebeklerde öksürük ilacı, burun damlası veya mentol içeren merhemler kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Çünkü bu tür ilaçlar bebeklerde şuur kaybına ya da solunum durmasına yol açabilir.

Çocuk yatarken başının yüksek olmasına dikkat edilmelidir. Nezleli çocuğa bol bol sıvı verilmelidir. Çocuğun ateşi yoksa bol bol dışarı çıkarılmalı ve odasının ısısı 18 derece olmalıdır. Çocuğun bulunduğu oda sık sık havalandırılmalıdır.

Bebeğin ateşi varsa doktora götürülmeli

Eğer nezleli bebek altı aylıktan küçükse ve yüksek ateşi varsa hemen doktora gidilmelidir. Yaşı daha büyük çocuklarda ise ateş üç gün boyunca 38,5 derecenin altına düşmediyse doktora başvurulmalıdır. Nezle ile birlikte başka enfeksiyonlar da görülebilir.

Örneğin, orta kulak iltihabı, sinüzit veya bronşit gibi. Eğer çocuğun öksürüğü bir haftadan fazla sürüyorsa doktora gidilmelidir. Bebek hem öksürüyor hem de ateşi varsa veya kusuyorsa aynı gün içerisinde doktora gösterilmelidir. Fakat bebeğin ateşi varsa aynı zamanda öksürürken balgam çıkıyorsa, solunumu çok yavaş ya da çok hızlıysa, nefes verirken ıslık sesi çıkıyorsa hiç vakit kaybetmeden doktora gösterilmelidir.

Çünkü bu belirtilerin nedeni bronşit olabilir. Bu hastalık iki yaşın altındaki bebeklerde genellikle ilkbahar ve kış aylarında daha çok görülür. Bu bebekler mutlaka tedavi edilmelidir, çünkü ağır durumlarda hayati tehlikesi olan solunum problemleri ortaya çıkabilir. Öksürük ve birdenbire çıkan ateş ile hızlı solunum zatürree belirtileri olabileceği için çocuk vakit kaybetmeden doktora götürülmelidir.

Sağlıcakla Kalın.

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu