Bebek

Bebekler İçin İlk Yardım ve İlk Müdahale

Ani yükselen ateş, açıklanamayan kusma, yataktan veya mama sandalyesinden düşme. İlk yardımın basit kurallarıyla her türlü sorunu çözmek mümkün! İşte bilmeniz gerekenler. Şüphesiz sağlığa ilişkin sorunlarda ilk başvurulacak kişiler doktorlardır. Ancak bazen karşılaşılan durumlar evde yapılacak bazı ön müdahaleleri gerektirir. Çocuk Hastalıkları Uzmanlar, anne babanın bu durumlarda yapabilecekleri konusunda bizleri aydınlatıyor. 1 yaşından küçük çocuklarda görülebilecek durumlar:

Bebeğin ani ateşlenme (38.5 derece ve üstü rektal ateş)

Ateş, vücudun başta enfeksiyonlar olmak üzere çeşitli etkenlere karşı verdiği sağlıklı bir cevaptır. Ateşin kaynağının araştırılmasını beklerken, bebeğin üzerindeki fazla giysiyi çıkarmak, ılık duş aldırmak ve ateş düşürücü (parasetamol içeren) şurup ya da fitil uygulamak çocuğu rahatlatmakta faydalı olacaktır. Aspirin etkileri herkesçe tartışılmaz olmasına rağmen yan etkilerinden dolayı çocuklarda ilk önerilen ilaç değildir.

Ateşin çok yükseldiği (39,5 derece ve üstü) durumlarda çocuklarda havale geçirme riski vardır. Bu durumda bebeğin ateşinin kontrolü önemlidir. Özellikle ilk 2 ayda, bebeklerde ateşin nedeni üzerinde titizlikle durulmalıdır. Bu konuda doktora başvurma ihmal edilmemelidir.

Bebeğin, yatağından veya mama sandalyesinden yere düşmesi

Eğer düşme 1 metreden alçak bir mesafeden ise anne babanın endişeye kapılması yersiz olabilir. Bebeği fiziksel yapısının yumuşak, elastik ve kafatasındaki çukurların açık olmasından dolayı kırıklardan ve travmalardan korumak yararlı olur. Bu gibi durumlarda öncelikle çocuğun güvenliğini sağlamak, onu bir sakinleştirmek gerekir. Eğer kusma, uyuşukluk veya hematomlar (kan toplanması) gibi belirtiler yoksa, büyük olasılıkla ciddi bir durum söz konusu değildir. Aksi takdirde hematomun üstüne buz koymak ve hemen doktor çağırmak gerekir.

Bebeğin bacaklarını çırparak ağlaması

Eğer kusma, ateş gibi belirtiler yoksa, bu gaz sancısı olabilir. Bebeği karın üstü yatırmak, karnına hafifçe masaj yapmak ve sıcak tutmak yararlıdır. Ilık bir ıhlamur gibi hafif bir yatıştırıcı da iyi gelebilir. Ihlamura şeker eklemek bazen ağrıyı artırabilir. Bu tür uygulamalara yanıt vermeyen, hele hele kusmanın eşlik ettiği karın ağrısı, bağırsak tıkanması, fıtık boğulması gibi durumlar da görülebileceğinden dikkatli bir muayene şarttır.

Morarma, nefes alma güçlüğü ve boğulma belirtileri

Eğer çok küçük bebeklerde yemekten sonra morarma, nefes alma güçlüğü gibi belirtiler görülürse, mamanın veya sütün boğazına kaçmış olma ihtimali vardır. Bu durumda çocuğu elinizin üzerine yüzükoyun 60 derecelik açı verecek şekilde yatırıp besinin inmesini sağlamak ve kürek kemikleri arasına elin ayasıyla vurarak solunum yolunu açmaya yardım etmek gerekir. Sorun çözülse de, doktora başvurmak ve besinin solunum yoluna kaçmadığını doğrulamak için röntgen filmi çektirmek yararlı olur.

1 yaşından büyük çocuklarda görülebilecek durumlar: Zehirlenmeler

Yenmek amacıyla yapılmamış her türlü maddenin zehirli olma olasılığı vardır. Eğer çocuğun şuuru kapanır ve tehlikeli bir madde içtiğinden şüphe edilirse, derhal en yakın hastanenin Acil Servisi’ne gitmek gerekir.

Zehirlenmeler durumunda asla kendi başına tedavi etmeye kalkışmamalı. Ağızdan hiçbir şey vermemek, doktoru ya da Zehir Merkezi’ni arayıp önerileri doğrultusunda hareket etmek uygun olur. Unutmamak gerekir ki, yakıcı bir madde (çamaşır suyu, amonyak, lavabo açıcı) içildiğinde çocuğu kusturmak tehlikelidir.

Bebeğin yanması yani yanık durumu

Yanığın derecesi göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer önemsiz bir yanık söz konusu ise, yanan kısmı soğuk su altına (çok temiz su) tutmak yeterlidir. Ciddi bir yanık durumunda ise, hiç bir şekilde müdahale etmeden hemen hastaneye gitmek gerekir. Soğuk su doğru bir çare olsa da, ciddi bir yaralanma durumunda enfeksiyon ya da komplikasyon yaratabilir. Yanığın derecesi her ne olursa olsun, kesinlikle yağ, alkol, krem ya da herhangi bir sargı bezi kullanmamak gerekir. Yüz, el ve ayaklarda veya genital bölgedeki yanıklar mutlaka doktor tarafından görülmelidir.

Bebeği hayvan ısırması

Doktoru aramadan önce ısırılan bölge, hareket ettirmeden su ve sabunla 15 dakika yıkanmalıdır. Ardından temiz bir bandajla bölge sarılmalı, fakat üzerine merhem gibi maddeler sürülmemelidir. Eğer hayvan ısırmalarında kızarıklık, hassasiyet, şişme, enfeksiyon gibi belirtiler gözleniyorsa, bir doktorun önerisi doğrultusunda temin edilen antibiyotik uygulanabilir. Ciddi biçimde bir yerini kesme

Yapılacak ilk şey kesilen kısmı soğuk su altına tutmaktır. Soğuk, damar büzüştürücü görev üstlenir ve kanamayı durdurur. Ardından temiz bir bezi kesik bölgeye bastırarak tamponla kapatmak gerekir. Alkol veya diğer mikrop öldürücü dezenfektanlar kullanılmamalı ve çocuk uzman bir doktora götürülmeli. Yaralanmalarda tetanoz riski her zaman vardır. Bu nedenle çocuğa en son ne zaman tetanoz aşısının yapıldığı belirlenmeli.

Bebeğin başını vurması yada çarpması

Küçük bebekler için söylenenin tam tersine, büyük çocukların yüksekten düşmesi veya başını kuvvetli ve ağır bir şekilde vurması, travma ve kırılmalara sebep olabilir. Bunun için bölgeye buz koymak dışında hemen bir doktora gitmek ve radyolojik testler (tomografi, MR gibi…) yaptırmak gerekir.

Bebeğin bayılma, kendinden geçme durumu

Bayılma veya kendinden geçme gibi durumlar kan basıncında oluşan değişikliklerden meydana gelebilir. Paniğe kapılmadan çocuğu yatar pozisyona getirmek ve bacaklarını havaya kaldırmak gerekir. Bu yolla kanın beyine gitmesi sağlanmış olur. Genelde çocuğun normale dönmesi için birkaç saniye yeterlidir. Eğer belirtiler 2 dakikadan fazla sürerse, çocuğu hemen doktora götürmek en doğru davranış olur.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu