Bebek

Bebekler Doğar Doğmaz Yüzebilir Mi?

Bebeklerin 9 ay boyunca anmiyos sıvısı içinde yüzdükleri göz önünde bulundurulursa, aslında onların doğduktan sonra da bir balık gibi yüzmeleri beklenebilir. Bu durum bazı anne babaların yeni doğmuş bebeklerinin yüzebileceğini düşünmelerine neden olur. Fakat bebeklerin yüzebildikleri düşüncesi zamanla yerini daha çok anne – bebek jimnastiğine bırakmıştır.

Anne ve bebeğin katıldığı bu tür su jimnastiği kurslarında amaç, bebekleri yüzücü olarak yetiştirmek değildir. Kurslarda, anne ve bebeğin sağlığı göz önünde bulundurularak bazı hareketler yaptırılır. Bu nedenle geçmişle bugünün düşüncesi arasında büyük farklar vardır. Çünkü eskiden bebeklerin gerçekten de doğdukları andan itibaren yüzme bildikleri düşünülürdü.

Ayrıca bebeklere ilk aylarında yüzme dersleri aldırmanın bebeklerin zekasını geliştirdiği anlayışı da çok yaygın bir düşünceydi. Ama bu düşünceler günümüzde geçerliliğini kaybetmiştir. Çünkü bebekler gerçekte yüzmeyi bilmezler. Suya bırakıldıkları zaman yaptıkları hareketler sadece kendilerini kurtarma güdüsü ile ortaya çıkan reflekslerdir. Bebekler su üstünde kalmak için gerekli olan yüzme hareketlerini, ancak üçüncü yaşlarından itibaren öğrenmeye başlayabilirler. Fakat bu durum bebeklerin ilk aylarda suya bırakılmalarının sakıncalı olduğu anlamına gelmemelidir. Tam tersine:

  • Bebekler bu şekilde hareket etme kabiliyetlerini geliştirebilirler.
  • Bebekler kendilerine güven kazanırlar.
  • Anne babanın bebekle olan iletişimi güçlenir.

Buna rağmen bazı noktalara dikkat edilmelidir:

Bebek mutlaka sağlıklı olmalıdır. Grip, soğuk algınlığı veya başka bir enfeksiyon hastalığına yakalanmış olmamalıdır. Ayrıca bebek kafasını taşıyabilir durumda olmalıdır. Bebeğin su yutmamasına da dikkat edilmelidir. Önemli olan başka bir nokta da suyun 38 derece olmasıdır. Aksi takdirde bebeğin vücut ısısı düşebilir. Ayrıca birkaç aylık bebekler kesinlikle denize sokulmamalıdır.

Bebek sadece dezenfekte edilmiş havuzlarda yüzdürülebilir. Bebeğin üşütmesini engellemek için, bebeği sudan çıkardıktan sonra havluyla sarmak gerekir. Bütün bebek jimnastiklerinde olduğu gibi, su jimnastiğinde de amaç aileler ve bebekler arasında iletişim kurmaktır. Fakat sadece bu sebepten dolayı bebekleri suya sokmak doğru olmaz.

Bebek sudan korkuyorsa, su jimnastiğinden vazgeçilmelidir. Ayrıca bebeğin korktuğunu bile bile, onu suya sokmaya zorlamak doğru değildir. Çünkü su jimnastiği bebeğin hoşuna gitmelidir. Ayrıca bebeği ilk başlarda banyoda yüzdürmek, onun yüzmeye başlamasını sağlayan en önemli etkendir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu