in

Bebek ve Çocuklarda İşitme Problemleri ve Bilinmesi Gerekenler

Gönderi paylaş:

Çocuklarda sık rastlanan kulak burun boğaz problemlerine çok dikkat edilmesi gerekmektedir.  Çünkü bu tür rahatsızlıkların duyma bozukluğuna da neden olabileceğini unutulmamalıdır. Çocuğumuzla ilgili her durumda dikkatli olmalı ve onun sağlığı üzerinde titizlik göstermeliyiz. Bebeklikte ve çocukluk çağlarında üzerinde durulmayan kulak rahatsızlıklarının ilerleyen dönemde tedavisi olmayabileceği gibi işitme kayıpları da ortaya çıkabilmektedir.

SOM Hastalığı

Orta kulakta serum toplanması ile karakterize olan SOM, bazen ağrısız seyredebilir. Bu durumda aile, çocuğundaki rahatsızlığı fark etmeyebilir. Anne ve babaların dikkat etmesi gereken şey, çocukta işitme kaybı olup olmadığıdır. Çocuk, televizyonun sesini fazlaca açar ya da sorulan soruyu tam anlamaz ve “Ne?” “Efendim?” gibi sorularla karşılık verirse, işitme kaybından şüphe etmek ve bir KBB uzmanına başvurmak gerekir. SOM olduğunu kanıtlayan testler pozitif ise, geniz etinin alınması gerekirse “Havalanma Tüpü” denilen yaklaşık 2 mm’lik silikon tüplerin kulak zarı üzerine geçici olarak yerleştirilmesi söz konusudur. Eğer çocukta bademcikler havayolunu tıkayacak kadar büyükse, ancak sık anjin geçirmezse, bademcikleri almak yerine onların lazer ile küçültülmeleri de son derece basit, faydalı ve güncel bir metottur.

Burun Akıntısı

Çocukta uzun süre geçmeyen koyu yeşil, bazen kötü kokulu burun akıntısı sinüzit belirtisi olabilir. Bu durumda uygun antibiyotikler ile tedavi edilmesi gerekir. Ancak tekrarlama olursa altında yatan sebebin ne olduğunu saptamak amacı ile sinüs tomografisi mutlaka çektirilmelidir. Burundan tek taraflı, uzun süreli, koyu ve kötü kokulu bir akıntıda İse burnun içinde yabancı bir cisim olup olmadığına bakılmalıdır.

Duyma Yeteneği

İnsan gözlerini kapattığı zaman, dünyadaki her şey bir anda kaybolur. Bu durumda kulaklar devreye girer ve çevredeki olan biteni anlamaya çalışır. Dünyadan her an 15500 dalga beyine ulaşır ve beyin tarafından ses olarak algılanır. Bundan dolayı anne – babalar çocuklarının uyuma esnasında duyum yeteneklerini ölçebilirler.

Ön uyku denilen uykunun ilk aşaması, test yapılabilecek en iyi zamandır. Uykunun ilk aşaması ise, bebeğin kaşına ya da göz kapağına dokunulduğunda veya yüzüne hafifçe üflenildiğinde yüz mimiklerinin oynamasından anlaşılır. Bu durumda uyanmasından korkmamak gerekir. Çünkü çocuk, uyku haline çok çabuk geri döner ve duyum testi için hazır vaziyete gelir. Sağlıklı bir çocuk, yanındaki gürültünün ses değişikliğine reaksiyon verir. Nefes alma şekli değişir, daha derin solur veya kısa bir inleme sesi çıkarır.

Bebek ve Çocuklarda İşitme Kaybı

Yeni doğanlarda ve iki yaşına kadar olan çocuklarda, doğuştan işitme kaybının olup olmadığının saptanması çok önemlidir. Eğer annede hamilelikte geçirilmiş bazı enfeksiyonlar (örneğin kızamıkcık, toksoplazma, kabakulak gibi) ya da şeker hastalığı varsa, yeni doğan bebek risk grubunda kabul edilir ve işitme açısından çeşitli testlerle taranması gerekir. Doğum sırasında oksijensiz kalmış, doğumun hemen sonrasında sarılık geçirmiş, 37. haftadan erken prematüre ya da 2500 gr. altında düşük tartılı doğmuş bebeklerin de işitme duyusunun tetkikinde yarar vardır.

Çocuk hekimleri ve aile fertleri de yeni doğan ya da yaşamının ilk aylarındaki bir bebeği basit yöntemlerle işitme duyusunun varlığı konusunda inceleyebilirler. Örneğin bebeğin yakınında ani ve şiddetli bir el çırpması yapılırsa, bebeğin irkilimi hatta daha sonra ağlaması beklenir. Bu, sesi duyduğunu gösterir. 1-4 ay arasında bebekler sessiz bir ortamdayken ani ses duyunca, hareketsizleşir ve dinlemeye geçerler.

Bebeklerde Aylara Göre İşitme Gelişimi

  • 4 aylık bir bebek anne – baba sesine görme alanı dışında bile olsa, gülümseme ile cevap verir.
  • 4-6 ay arası yön tayini başlar, başım ses kaynağına çevirir.
  • 7-9 ay arasında yatay plandaki seslerin kaynağını bulur.
  • 10-12. ayında dikey ve yatay herhangi bir plandaki ses kaynağının yerini belirler ve o noktaya bakar.
  • 1 yaşında tek heceli bir – iki kelime söyleyebilir.

2,5 yaşını geçmiş ve kelime haznesi on kelimenin altında kalmış olan çocukta işitme kaybından şüphe edilmelidir. İşitme kaybından şüphe eden aileler, derhal bir kulak – burun – boğaz uzmanına çocuklarını götürmelidirler. Otoakustikemisyon ya da BAER metotları ile kesin olarak işitme kaybı olup olmadığı, varsa derecesi saptanır ve tedavi planlanır.

Duyuş Bozukluğundaki Tepkiler

Eğer bebek iyi duymuyorsa şu tip tepkiler oluşur: Bir kapının hızla açılmasında hiç reaksiyon göstermez veya anneyi görmediği durumlarda annenin başka bir yerden sesinin gelmesine tepki vermez. Ayrıca ses çıkartan oyuncaklara (müzik kutusu, çan, çalar saat gibi) ilgi göstermez ve etrafında konuşan insan olduğu zaman gözleriyle aramaz. Doğuş tan olan duyma bozuklukları çok enderdir. Hatta binde bir veya iki ihtimal denilebilir.

Bir yaşına kadar çocuğun duyma bozukluğunu belirlemek, duyuş özelliğinin bu zamanda gelişim sağlamasından dolayı çok önemlidir. Eğer çocuğun duyma bozukluğundan dolayı konuşma yeteneği de gelişim sağlayamazsa, ruhsal ve duygusal bir rahatsızlık da oluşabilir.

Düdükle Duyma Testi

Çocuğun arkasında veya yaklaşık bir metre uzağında düdük çalın. Çocuk sesi tam olarak duyarsa, heyecanlı bir şekilde sesin geldiği yere dönecek ve düdüğü almak isteyecektir.

Diğer Doğumsal Bozukluklar

Yine, yeni doğan bebekleri ilgilendiren bir başka problem de, solunumda rastlanan güçlüklerdir. Eğer yeni doğan bebek hırıltılı solunum alırsa ve bu ses ağlama ya da beslenme sırasında anarsa, herhangi bir doğumsal anomali olup olmadığını saptamak için KBB uzmanının muayenesi gereklidir. Muayenede flexible endeskoplar kullanılarak bebekteki doğumsal bozukluğun hangi noktada olduğu belirlenir ve tedaviye başlanır. Tüm bunlar yapılırken önemli olan anne – baba, çocuk ve doktor üçgenindeki ilişkilerin iyi kurulmasıdır.

Çocuğundaki rahatsızlık sebebi ile zaten üzüntü duyan, hatta panik içinde olan anne babanın, doktor tarafından detaylı olarak bilgilendirilmeye ihtiyacı vardır. Bu ilişkiler iyi kurulursa doktor da inceleme ve araştırma güçlüğü çekmez, çocuğa daha çok fayda sağlayabilecek çözümler getirebilir.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.