Bebek

Bebek Oto Koltuğu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Oto koltuğu seçimi yaparken, bebek için en doğru olana karar vermek çok önemli. Koltuk alırken nelere dikkat edilmeli, gelin bir göz gezdirelim. Minik bir bebek için en güvenli yer neresidir? Bu soruya büyük bir çoğunluğun elbette “annesinin kucağı” dediğini duyar gibiyiz. Evinizde otururken ya da parkta bir bankta dinlenirken bu doğru olabilir. Ama arabanızda yolculuk ederken bebeğinizi kucağınızda taşımanız çok tehlikeli. Her şeyden çok önem verdiğiniz bebeğinizin güvenliği için ihtiyaçlar listesine araba koltuğunu da eklemelisiniz.

Oto Koltuğu Korur

Oto koltukları çocuğunuzu kazalara karşı korurken, sizin de rahat ve endişesiz araba kullanmanıza olanak verir.

Hepimiz, yaşamın koşuşturması gereği gün içerisinde birçok defa arabalara binip iniyoruz. Trafikte uyulması gereken kurallar ister yaya olalım ister sürücü, bizim güvenliğimiz için. Otomobil kullanırken sürücü ya da yanındaki kişi için emniyet kemeri ne kadar önemliyse, oto koltuğu da çocuğunuz için o kadar önemli.

Bugün birçok Avrupa ülkesinde çocuklar için oto koltuğu kullanımı yasalarla zorunlu hale getirilmiştir. Hatta hastane çıkışında bebeğin oto koltuğunda eve götürülmesini zorunlu kılan ve kiralık oto koltuğu sağlayan hastaneler bile var. Ülkemizde böylesi düzenlemeler olmasa da, bilinçli anne babaların gerek çocuklarının sağlığı gerekse toplumsal bilincin yükseltilmesi için dikkatli ve ilgili olmaları gerekiyor.

Bebekler için oto koltuğunun önemini çeşitli testlerle araştıran uzmanlar; “Eğer aileler çocuklarının bir kaza esnasında otomobilin içinde nasıl bir güçle savrulduğunu bilseler çocuklarını asla otomobil çocuk güvenlik koltuğu olmadan kendileriyle birlikte otomobile bindirmezler” diyorlar.

Yapılan araştırmalar; ne kadar sıkı tutulursa tutulsun, çarpma anında 50 km hızla giden bir otomobilin içinde bulunan bebeğin, 3 katlı bir apartmandan düşme hızına eşit bir hızla fırlayabileceğini gösteriyor.

Yine yapılan başka bir araştırmada, çok hafif bir çarpışmada dahi çocuğun vücudunun yüz kiloyu aşan bir ağırlığa ulaştığı hesaplanmış. Bu ağırlığın verdiği hızla kendisini tutan kişinin kucağından adeta kurtulan çocuk, korunmasız bir şekilde uçarak ön camdan dışarı fırlayabilir. Çarpışma anında çocuğunuz için birçok tehlikeli pozisyon ortaya çıkabiliyor.

Diyelim ki ani savrulma sonucu siz de öne fırladınız; bu pozisyonda çocuğunuz ön aksam ve sizin aranızda sıkışıp kalabiliyor. Ayrıca güvenceye alınmadan arka koltuğa oturtulan bir çocuğun, kaza durumunda yumuşak ön koltuklar tarafından tutulacağı düşüncesi son derece yanlıştır.

Sanıldığının aksine, ön koltuklar çarpışma anında hiçbir zaman yumuşak değildir. Arka koltukta oturan çocuk doğrudan ön koltuklara çarpmaz, eğimli olarak yukarıya fırlar. Önde oturan kişinin kafasının arkasına çarpar veya ön cam istikametine doğru savrulur.

Bütün bu olumsuzluklara ek olarak söylenebilecek bir diğer yanlış kanı da, yetişkinler için dizayn edilmiş emniyet kemerlerinin çocuğu koruyacağı fikridir. Yetişkinlere göre tasarlanmış emniyet kemerlerinde, kaza anında çocuk kemerin altından dışarı kayabilir ve boğulma tehlikesiyle karşılaşabilir. Çarpma anında açılacak olan hava yastığı ise ayrı bir tehlikedir.

Şu ana kadar ifade edilenler, gözümüzün önüne hoş bir görüntü getirmiyor. Belki de rahatsız ediyor. Ama bu ifade edilenler araştırmalarla ortaya çıkmış gerçekler ve ne yazık ki trafik kazalarında çocukların yaşamını kaybetmelerinin önemli nedenlerinden…

Çocuğunuzla birlikte arabada olduğunuzda, dikkatli araba kullanmanız onu korumak için yeterli değil. Ani bir manevra veya sizin hatanızın olmadığı bir kaza her an söz konusu olabilir. Bu yüzden çocuğunuzu ve kendi sağlığınızı riske etmeyin.

Oto Koltuğu Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

  • Oto koltuğu çocuğunuz yaşına uygun olmalı. Arabanıza uyumlu oto koltuğu seçin. Her koltuk her arabaya uyumlu olmayabilir. Arabanızın özelliklerini düşünerek ve deneyerek almanızda yarar var.
  • 0-12 ay arası modellerde bebeği omuzdan da tutan emniyet kemeri sistemi bulunmalıdır.
  • Çocuğu rahatsız etmeyecek, sıkmayacak yapıda olmalı.
  • Arabaya montajı kolay olmalı. Arabanın kemeriyle de uyumlu kullanılabilmeli.
  • Koltuğun standartlara uygun olarak test edildiğinden emin olunmalı.
  • Kumaşı bebeği terletmemeli ve yıkanabilmeli.

Hangi Ayda, Hangi Koltuk?

Uzmanlar oto koltuğunu çocuğun ağırlığına göre beş grupta sınıflandırsalar da esas olarak üç ana gruptan bahsedebiliriz.

Bebekler için;

0-13kg’a kadar olan bebekler için özel dizayn edilmiş modellerde, küçük bebeklerin yatar pozisyonda olması sağlanmış. Kendi emniyet kemeri olan koltuğun taşıma kolunu kullanarak bebeğinizi rahatça arabanın dışında da taşıyabiliyorsunuz. Geriye dönük hazırlanan bu modellerde, gidiş yönünün tersine monte edilen koltuk, kafa koruyucu ve yumuşak döşemesi sayesinde bebeğinizi korur.

Küçük çocuklar için;

9-18 kg arası çocuklar için kullanılan modellerde oturma ve yatma pozisyonları olmalıdır. Çocuğun anotomik yapısına uygun dizayn edilmesi gerekir. Yine kendi emniyet kemeri bulunmalı ve arabaya kolay monte edilir olmalıdır.

Büyük çocuklar için;

1536 kg arası çocuklar için dizayn edilmiş modellerdir. Önünde bulunan oyun masası sayesinde araba ile seyahat, hem sizin hem çocuğunuz için eğlendirici olur. Yükseltici veya tutucu gövdeli olan bu koltuklar çocuğunuzun arabadaki emniyet kemerine doğru ve güvenli bağlanmasını sağlar.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu