Bebek

Bebek Gelişimi İçin Anne Babalara Kitap Tavsiyeleri

Bebeğiniz büyümeye başladığı ve gelişimi artık hızlanıyor. Sizlere bebek gelişimi için kitap tavsiyesi sunacağız ancak unutmayın en iyi bebek gelişim kitapları bir kaç öneriyle son bulmaz.  Bebeğinizin gelişimi için olmazsa olmaz etkinlikleri bebeğinizle ve çocuğunuzla ilgilenerek sizin yapmanız bebek gelişiminde en önemli unsurdur. Yani sadece kitapları okumakla iş bitmiyor. Okuduklarınızı harmanlayıp bebeğiniz için uygulamaya dökmeniz gerektiğini unutmayın.

Aşağıdaki listede yer alan kitapların bir çoğunu kendimiz okuduk. Emin olun bir çok noktada bizlere çözüm sunduğunu söyleyebilirim. En çaresiz kaldığımız durumlarda aaa kitapta böyle yazıyordu deyip çözüm bulduğumuz çok oldu. Sizlere de önerim bu kitapların hepsini birde alıp okuyamasanız da hamilelikten itibaren her ay birini okumanızdır.

Bebeğiniz yeni bir dünyaya gözlerini açtığında aynı zamanda iletişim dili de sizlerde çok farklıdır. Siz onun o sizin dilinizden alamayacaktır. Ama siz onu anlamak için ayrıca zaman kaybetmek durumunda kalmadan bizzat bu işle yıllarca kafa yormuş uzmanların önderliğinde ve bilinci ile bebeğinizle geçireceğiniz her anın tadını çıkartabileceksiniz. Bu durumun gerçekleşmesinde oldukça etkili bebek gelişim kitaplarını da bunun için yazımızda seçmiş bulunmaktayız.

Öneri bizden seçim ise sizlere kalmış durumda. Çocukların ilerleyen yaşlarda nasıl eğitilmesi gerektiği hakkında detaylı bilgilere bu kitaplardan ulaşmak mümkündür. Sorunlar karşısında nasıl mücadele etmeniz gerektiği ve dikkatli olunmasının önemi bu kitaplarda sizlere en iyi şekilde aktarılır.

Her Yönden Yardımcı ve Yönlendirici Bebek Gelişim Kitapları

1)İyi Uykular, Tatlı Rüyalar El Kitabı-Kim West: Bebek sahibi ebeveynlerin karşılaştığı en büyük problem olan huysuz ve sıklıkla ağlama krizi geçiren, hem kendini hem ebeveynlerini uykusuz bırakan bebek için tam bir çözüm ortağı özelliğinde.

2) İlk 12 Ayda Bebeğin Gelişimi, Beslenmesi, Oyunları- Hatice Kübra Tongar: Yine bebeğin dilinden bu sefer 12 ayı kapsayan periyodun bebeğin gelişimine paralel iletişimini kolaylaştıran bir kitap. Yazar çoğunlukla bebek dili ile sevimli bir dil tercih etmekte eserlerinde.

3) Doğal Ebeveynlik-Dr William Sears ve Martha Sears: Aşırı stresli fazladan hassasiyetin ebeveyn ve bebek arasındaki harika geçirilecek zamana aralıklarını engelleme amacı güden bir kitap. Bazen olayları doğal akışına bırakma gereği üzerinde ve merkezinde duran bir kitap.

4) Mahallenin En Mutlu Bebeği-Harvey Karp: Yazar hem bir çocuk doktoru hem de çocuk uzmanı bilgisi ve deneyimiyle, en huysuz bebeği bile yola getiren tüyoları içeren özellikte.

5) Bebeğinizin İlk Yılında Sizi Neler Bekler?-Arlene Eisenberg, Heidi E. Murkof, Sandee E. Hathaway: En kritik ve en anlaşılması zor ilk dönemleri aylık olarak detaylıca ortaya koyan iyi de bir rehber özelliğinde bir kitap.

6) 1-5 Yaş Çocuğunun Gelişimi, Beslenmesi, Oyunları- Hatice Kübra Tongar: Kitap adeta çocuk dilinden seslenilerek çok eğlenceli ve kolay anlaşılır bir dille çoklu olarak çocukla annenin iletişimini kolaylaştırıcı özellikte.

7) Adım adım 9 ay seti: bebeğinizin 9 ay boyunca gelişimini gösteren güzel bir kitap.

8) Bebekler Ne İster: 0-2 Yaş Bebekler İçin Ay Ay Gelişim ve Sağlıklı Büyüme Rehberi- Elif Pınar Çakır: Yine bebek gelişiminde okunması gereken önemli bir kitap.

9) Bebekler İçin Beynin Kuralları: Sıfırdan Beş Yaşa Kadar Akıllı ve Mutlu Bir Çocuk Nasıl Yetiştirilir?-John Medina: Bebek gelişiminde okunması gereken önemli kitaplardan bir tanesidir.

10) Bağırmayan Anne Baba Olmak: Sakin Kalarak Çocuk Büyütmek Hal Edward Runkel

11) Kusursuz Ebeveyn Yoktur – Isabelle Filliozat

12) Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler – Arlene Eisenberg

13)Bebeğimle Oynuyorum- Sinem Özen Canbolat

14) Çocuk Yetiştirme Sanatı- Dr. Christopher Green

15) Anne Ben Büyüyorum Bana Yardım Et- Dr. Obengül Ejder

Değerli anne babalar bizler kitap okumayı pek sevmeyen bir millet olsak ta her şey evladımız için. Bu listede yer alan kitapların çoğu bir çok noktada bizlere yarar ve fayda sağladı. Oğlumuz şu an 4 yaşına giriyor emin olun çözümsüz kaldığımız bir çok noktada bu kitaplar bire rehber olup yol gösterdi. Unutmayın ki kitapları sadece okumakla yetmiyor. Okuyup harmanlayıp uygulayabilmekte çok önemli. Yukarıda size önerdiğimiz bebek gelişimi kitapları sadece bebeğiniz için değil, anne baba içinde faydalı kitaplardır.

Sizlerinde okuyup fayda sağladığı güzel kitaplar varsa yorum bölümünden bizlere iletin listeye ekleyelim. Sağlıcakla ve huzurla kalın.


Aşağıda yer alan yazılarımızı da okumalısınız. 

Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Bebeğimin Gelişimi Normal Mi?

Çocuğun Gelişiminde Babanın Önemi


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu