Bebek

Bebek Cilt Bakımında, Bebeğin Cildini Korumanın Önemi

Bir bebeğe sahip olmanın büyük bir sorumluluğu beraberinde getirdiğini hepimiz biliyoruz. Küçücük bedeni ve hassas yapısıyla bebek bakımı gerçekten büyük özen gerektiriyor. Bebek cildinin bakımından, banyosuna, alt bezinin değiştirilmesinden saçının taranmasına kadar birçok konuda rehberlik edeceğimiz yazı dizimizde sağlıklı bebeklerin yanı sıra mutlu annelere ulaşmayı da hedefliyoruz. Amacımız, bebek bakımını kulaktan dolma bilgileri baz almaktan çıkarıp, bilim ve teknolojinin kaydettiği en son çizgiye taşımak.

Dizimizin bu ilk bölümünde, insan en büyük organı olan cildi, özel bir bakım gerektiren bebek cildini korumanın yollarını inceleyeceğiz.

Bebek Cildinin Günlük Bakımı

Bebek cildi yumuşacık ve hassastır. Bebek cildinin güzelliği ve sağlığı yapılacak bilinçli bir bakıma ve alınacak önlemlere bağlıdır.

Yapısal olarak çok fazla farklı olmayan bebek cildi, fizyolojik olarak yetişkin cildinden önemli farklılıklar gösterir. Bebeğin cildi elbetteki daha ince, daha hassas ve bir yetişkin cildinden daha az yağlıdır. Ayrıca, bebeğinizin cildi güneşin zararlarına karşı koruyucu görevi olan melanin maddesini daha az üretir. Çevrenin zararlı etkenlerine ve bakterilere karşı duyarlıdır. Cildi bir kez tahriş olmuşsa, bu duyarlılık daha da artar. Bebekler hepimizden daha az terler. Bu nedenle vücut ısılarını belli düzeyde tutmaları zordur. Öte yandan birçok bebek alerjene karşı daha çok reaksiyon gösterir.

Cilt, Son Derece Duyarlı Bir Organ.

Yaşamın ilk saatlerinden itibaren en büyük organımız olan deri, önemli görevlerinin çoğunu yerine getirebilecek durumdadır. Herhangi bir nedenle hasar görmemiş, tahriş olmamışsa, bebeğin cilt sağlığını korumak, dikkatli bir cilt bakımıyla pek de zor olmayacaktır. Bir kez hasar görmüş cilt ise, çok duyarlı hale gelir, sağlıklı cilde hiç etkisi olma yan etkenlerden bile zarar görebilir. Bu nedenle bebeğin cilt bakımında hedef; cildin tahriş olmasını, hasar görerek doğallığını yitirmesini önlemektir. Tıbbın pek çok alanında olduğu gibi, bebeğin cilt bakımında da “koruma” birinci derecede önemlidir.

Cilt Bakımında Korumanın Önemi

1 – Deterjan gibi tahriş edici ve cildi hassaslaştıran maddelerle temasını önleyin

Bebek cildi hassastır. Bebek cilt bakım ürünlerinin içerdiği pek çok doğal ya da sentetik madde bebeğin cildine temas eder. Bunlardan bazıları tahrişlere neden olabilir. Kullanılan bebek bakım ürünlerinde tahrişlere yol açan maddeler bulunmamalıdır. Yetişkinler için üretilen ürünler bebek cildini tahriş edebilir. Çeşitli klinik testlerle yumuşaklığı ve bebek cildine uygunluğu kanıtlanmış ürünler kullanılmalıdır. “Göz yakmayan” özel formüllü bebek şampuanları, bebek banyo köpükleri, yumuşak formüllü bebek sabunları kullanarak tahriş edici ürünlerden kaçınmak gerekir. Saç ve cilt bakımında kullanılan ürünler, saçın ve cildin doğal koruyucu maddelerini de yok etmemelidir.

2 – Diğer tahriş edici maddelerle temasını azaltın

İdrar ve dışkıda bulunan bazı maddeler tahriş edicidir. Sık bez değiştirerek ve bezli bölgeyi uygun ürünlerle temizleyerek bebeğin cildi korunabilir. İyi bir temizlik yanında cildi kurutmayan, doğal koruyucu örtüsünü bozmayan temizleyici ürünler kullanılmalıdır. Cildi hem temizleyen, hem de nemlendirici bir tabaka bırakan temizleyici losyonlar bunun için idealdir. Bezli bölgede kullanılacak koruyucu bir krem idrar ve dışkının cilde doğrudan temasını önleyerek cildi korur.

3 – Sürtünmenin yol açtığı tahrişlerden koruyun

Özellikle ıslak cilt daha kolay tahriş olur. Vücudun boğum yerleri, bezli bölge ve sıcak havalarda terleyen cilt, giysilerin sürtünmesiyle çok daha kolay tahriş olur. Bebek pudrası, mükemmel kayırıcılığı yanında teri de emerek, bu tahrişleri önleyebilen bir bebek bakım ürünüdür. Bebek yağı da bebeğin tüm vücudunu nemlendirmek ve masaj sırasında sürtünmeyle tahriş olmasını önlemek için kullanılması gereken bir üründür.

4 – Cildin doğal nemini koruyun

Bebeğin cildinin aşırı nem kaybını önlemek için dikkat edilecek birkaç önemli konu vardır. Bebeğin çok sıcak ve kuru ortamlarda kalmasından kaçınmak ve onu rüzgardan korumak önemlidir. Cildini kurutmayan, yumuşak formüllü temizleyici ürünler kullanmak, cilt bakımını uygun nemlendirici ürünlerle tamamlamak gerekir. Özel temizleyici bebek losyonları, cildi iyice temizledikten sonra üzerinde nemlendirici bir tabaka bırakır. Böylece temizleme ve nemlendirme işlemlerini bir arada yaparak, iki önemli koruma görevini birden yerine getirir. Banyodan sonra henüz nemliyken tüm vücuduna sürülen bebek yağı, bebeğin cildini uzun süre nemli tutar, yumuşacık kalmasını sağlar.

5 – Cildin Doğal Ve Sağlıklı Florasını Koruyun

Doğumdan hemen sonra bebeğin cildinin en üst tabakasında yetişkinlerde olduğu gibi doğal bir bakteri florası oluşur. Cildin tamamen doğal bir parçası olan bu tabaka cildin tahriş olması, yaralar oluşması veya sağlıklı dengesini (sıcaklık, nemlilik, PH değeri) kaybetmesi ile problem kaynağı haline dönüşebilir. Bu nedenle kullanılan tüm bakım ürünlerinin yumuşak formüllü olması, sürtünme ile tahrişlerin önlenmesi, çevre koşullarına (ısı, rutubet, rüzgar, güneş ışınları vs. ) karşı korunması, bakteri florasını dengede tutabilmek için çok önemlidir.

6 – Güneşin Zararlı Işınlanma Karşı Koruyun

Güneşin zararlı UVA ve UVB ışınları uzun vadede cilt kanserine yol açma riskini taşımaları yanında güneş yanıklarına, cildin kuruyarak soyulmasına neden olur. Cilde bronz rengini kazandıran ve onu güneş ışınlarından koruyan doğal koruyucu “melanin” bebek cildinde henüz oluşmamıştır veya çok azdır. Bu nedenle 1 yaşın altındaki bebekler güneş ışınlarına maruz kalmamalıdırlar. Giysilerle, geniş kenarlı şapkalarla ve 6. aydan sonra bolca sürülmüş yüksek koruma faktörlü güneş bakım ürünleri kullanarak korunmalıdır.

Seçilecek güneş ürünlerinin koruma faktörünün yanı sıra, suya ve terlemeye dayanıklılığı ve ter ya da ıslaklık nedeniyle gözüne kaçtığında gözü yakmaması da önemlidir.

Kısaca, bebeğin günlük cilt bakımı “korumayı” amaçlayan bir bakımdır. Özel formülleriyle bu ihtiyaçlara cevap vermek için hazırlanmış bebek ürünlerinin uygun şekilde kullanımı ile korunma kolayca sağlanabilir. Bu nedenle, hangi ürünün niçin ve nasıl kullanılması gerektiğini bilerek doğru ürünlerin seçilmesi çok önemlidir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu