Bebek

Bebek Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çocuklarımızın cildi yetişkinlere göre çok daha hassas olur. Özellikle bebeklik çağında bu hassasiyet çok daha fazladır. Özellikle güneşli havalarda cilt bakımına bebeklik çağında başlamak gerekir. çocukların da kendilerine göre ayrı kozmetikleri vardır. Bunun için pediatrik kozmotoloji diye ayrı bir alan kurulmuştur. Bebekleri, özellikle ilk doğdukları günlerde bazı kozmetiklerden mümkün olduğunca uzak tutmak gerekir. Bunun için ilk birkaç gün sabun kullanmadan sadece ilık suyla yıkamak yeterlidir. Bu dönemde krem sürmekten de kaçınmak gerekir. Çünkü krem bebeğin cildinde bir tabaka oluşturur.

Bebek cildi çok hassastır

Bebeklerin ciltleri çok ince ve hassastır. Ayrıca çok çabuk zedelenebilir bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle bebek cildi için özel sabunlardan yararlanmak gerekir. Bunun için pH değeri nötr (ortalama 5.5) olan sabunlar çok uygundur. Eğer çocuğun cildi çok kuru değilse, nemlendirici kullanmak gereksizdir. Ancak bazı bebeklerin cildi çok kuru olur.

Kuru cilt yapısına sahip bebeklerde nemlendirici kullanılabilir. Fakat parfüm içermeyen nemlendirici kullanmaya dikkat etmek gerekir. Çünkü parfüm içeren nemlendiriciler bazı iritasyonlara neden olabilirler. Çok fazla antiseptikli ürünler de kullanmamak gerekir. Çünkü bebeğin deri alanı çok küçük olduğundan bazı zehirlenmelere neden olabilir.

Bebeklerde pişik

Eskiden çocuklarda pişik görülmesinin ana nedeni idrar olduğu düşünülürdü. Fakat pişik oluşumunun asıl nedeninin bebeğin dışkısının olduğu unutulmamalıdır. Çünkü büyük tuvaletten dolayı açığa çıkan bakteriler parçalanır ve idrardaki amonyakla reaksiyona girer.

Bundan dolayı pişiğin oluşmaması için tek koruyucu madde olan çinko oksitli preparatlar kullanılmalıdır. Bu preparatlardan bir tabaka katman halinde sürüldüğünde, dışkıyla cildin teması kesilir ve pişik oluşumu engellenir. Pişiği engellemek için çok pahalı uygulamalara gerek yoktur.

Bebeklerde mantar

Pişik oluştuğu zaman, tamamen dışkının temasına bağlı olarak o bölgede bir irritasyon oluşur. Pişik bölgesi vücudun kıvrım yeri olduğu için, böyle bir ortamda çok kolay mantarlar üreyebilir. Pişik üzerine mantar enfeksiyonu devreye girince tedavi için mutlaka öncelikle bir cilt uzmanına başvurmak ve mantar ilaçları kullanmak gerekir.

Bebeği pişik, mantar gibi rahatsızlıklardan korumak için altını sık sık değiştirmek, temiz ve kuru tutmak önemli noktalar arasındadır. Pudralar cildin gözeneklerini tıkadığı için, mümkün olduğunca pudra kullanmamaya özen gösterilmelidir.

Bebeklerde isilik

Fazla terlemeden dolayı kabarcıklar oluşur. Bu kabarcıklar bebeğin özellikle boynunda, sırtında ve diğer bölgelerinde görülebilir. Bunun için bebeğe, ilık suyla ve irrital sabunlar kullanmadan sık sık banyo yaptırmak gerekir. Pudra cildin nefes almasını engellediği için, pudra kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Çok fazla kremler kullanmak yerine, ferahlatıcı bebek losyonları sürmek yeterli olur. Ayrıca sentetik giyim eşyaların giydirilmemesine dikkat edilmelidir. Özellikle pamuklu çamaşırlar bebek cildine zarar vermez. Ayrıca bebeği çok fazla terletecek türde giydirmek isiliği oluşturan etkenler arasındadır.

Bebeklerde şampuan kullanımı

Çocuklar için kullanılan şampuanlar çok önemlidir. Özellikle bebeğe uygun ve gözyaşiyla uyumlu şampuanlar kullanılmasına özen gösterilmelidir. Yani bebek şampuaninin sadece deriyle değil, gözyaşıyla da uyumlu olması gerekir. Bebeği küvet içinde yıkarken, saçtan akan şampuan küvvetin içinde birikir.

Eğer çocuk bu şampuanlı suyun içinde oturtulursa, genital bölgesinde irritasyon oluşabilir. Bu nedenle bebeğin yıkanma esnasında, saçtan akan şampuanlı suyun içine oturmamasına dikkat edilmeli ve mümkünse şampuanlı su hemen boşaltılmalıdır. Bunun yaninda pH değeri uygun banyo köpüklerinin kullanımı daha doğrudur.

Çocukluk çağında güneş ışınlarına dikkat

Bebeklikten itibaren çocuğun güneşten çok iyi korunması gerekir. Özellikle çocukluk çağında alınan güneş, ileriki yaşlar için çok önemlidir. Çünkü çocukluk yaşlarında alınan güneş kendini hemen göstermez. Fakat daha yetişkinliğe doğru adım attığı çağlarda deride melanom riski oluşturabilir. Bu nedenle çocuklar doğuştan, daha doğrusu ilk güneşle temasa geçmeye başladıkları andan itibaren güneşten korunmaları gerekir. Bunun için alınacak ilk önlem, çocukların 11 ile 15 saatleri arasında dışarda bulunmamalarıdır. Ayrıca çocuğun üzerine ince bir giysi ve başına da bir güneş şapkası giydirilmelidir.

Çocuklar için geliştirilmiş özel güneş koruyucuları vardır. Bu kremler tam kapatıcı özelliğe sahiptir. Yani, bunlar mekanik olarak güneşi deriye geçirmez ve vücudun kaplanmasını sağlar. Bunların yanında çocuklar için özel geliştirilmiş 40’a kadar koruma faktörlü güneş koruyucu kremleri de vardır. Bunlardan mutlaka yararlanmak gerekir ve çocuk suya girmiyorsa, 4 saatte bir tekrar sürülmelidir. Bütün bu koruyucu önlemler çocuğun gelecek hayatını etkilememesi için çok önemlidir. Ayrıca çocuklar için geliştirilen özel güneş kremlerinin çocuk cildi üzerinde hiçbir zararlı etkisi yoktur.

Çocuklar için güneşle gelen D vitamini

Çocuğun güneşten D vitamini alması ve kemiklerinin gelişmesi gerekir. Yapılan bilimsel araştırmalarla, güneşe karşı koruyucu etki içeren kremleri kullanan çocukların D vitamini yönünden hiçbir eksiği olmadığı, hatta vitamin takviyesine bile gerek kalmadığı ispatlanmıştır. Bunun için sabah saatlerinde (8 – 11 arası) veya 15 – 16 saatlerinden sonra açık havada giysilerle yapılan yürüyüşler D vitamini alınımını sağlar. Güneş kremi kullanılmadığı zaman güneşin etkisi deride birikir ve yanıklara neden olur.

Çocukluk çağında alınan güneş yanıkları, ileride oluşabilecek kötü huylu olan melanom deri kanserinin gelişmesinde önemli bir faktör teşkil eder. Çünkü güneş ışını vücuda girdiği zaman, özellikle de yanıklar oluştuğunda, hücrelerde bulunan DNA’ların bozulmalarına ve bunların tamirinde birtakım bozukluklara neden olur. Yani güneş 1şınlarının deriye geçmesi sonucu deride serbest radikaller oluşur. Serbest radikaller de güneşin etkisiyle meydana gelen kanserlerde önemli rol oynayan oluşumlardır. Bunlar vücuttan atılamadığı için, uzun bir kuluçka döneminden sonra kanser hastalığına sebep verebilirler. Bu nedenle çocukları güneş ışınlarından mutlaka korumak gerekir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu