Bebek

Bebeğinizin Hijyen ve Temizliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bebeğinizin ne kadar kiri zarar görmeden kaldırabileceğini bilirseniz, kendinizi onu temizleme stresinden korumuş olursunuz. Hastane ve klinik gibi yerlerde anti – bakteriyel el sabununun ve çocuğun alt değiştirme pedinin dezenfekte maddeleri ile temizlenmesi gayet normaldir. Ancak bu titizlik evde de gerekli mi? Hayır. Her evde bulunan ev mikropları bebek için tehlike arz etmez. Çocuğun çevresi temiz olmalıdır ancak bir klinikte olduğu kadar değil.

Çocuğun çevredeki mikroplarla temas etmesi, savunma mekanizmasını geliştirmek açısından önemlidir. Bunun için evde dezenfekte maddelerinin bulundurulması abartılıdır. Temizlik için normal temizlik maddelerinin kullanılması yeterlidir. Emekleyen bir çocuğunuz varsa ara sıra parmakları kirlenip bunları ağzına soktuğunda bunun için endişe etmeyin. Bu tehlikeli olmadığı gibi engellenemez bir olaydır.

Bebeğinizin Günlük Banyosu

Günlük banyoyu özellikle çocuğunuz seviyorsa yapın. Bunun dışında çocuk bir yaşına gelene kadar haftada bir ya da iki kere yıkanması yeterlidir (3-10 dakika arası, 37 derece sıcaklıktaki suda ve 22 derece oda sıcaklığında). Çocuğun banyosu için özel ürünlerin kullanılması bir zorunluluk değildir. Ancak çocuğun cildini çok kurutacak ürünler de kullanılmamalıdır yoksa bebeğin derisindeki doğal koruyucu tabaka zarar görür.

Bebeğin zayıf ve kısa saçlarını yıkamak için de yumuşak bir sünger ile bebeğin kafasını silin. Gür saçlı bebeklerin kafası haftada bir kere az miktardaki bebek şampuanı ile yıkanmalıdır. Ayrıca bebeğin banyo günlerinin dışında onu 1lik su ve süngerle silin. Özellikle poposu ve kat yerleri gibi kısımlarını biraz daha itina göstererek temizleyin çünkü buralarda görülmeyen kirler toplanır.

Bebeği Sürekli Temiz Giydirmek

Bebeklerin vücutları pek fazla terlemez ve üstlerini de kirletmezler. Hijyenik açıdan çocuğun 2 – 3 gün boyunca aynı kıyafetleri giymesi zararlı değildir. Ancak üzerinde süt lekesi gibi lekeler bulunan kıyafetler tabii ki yıkanmalıdır.

Bebeğin yatak çarşaflarının haftada bir değiştirilmesi yeterlidir. Ayrıca bebeğin çarşaflarını tükürük lekelerine karşı korumak için baş kısmının bulunduğu yere ayrı bir bez serin. Eğer bebeğiniz sağlıklı ise beyaz çamaşırlarının yıkanması için 60 derece yeterlidir. Deterjan miktarını az tutun ve yumuşatıcılardan uzak durun çünkü bunlar bebeğin cildini tahriş edebilir. Bebeğin alt değiştirme pedini yıkanabilir cinsten seçin ve ilk altı ay boyunca sabunlu suyla silin,

Bebeğinizin Biberonunun Kaynatılması

Biberonlar bebeğin ilk yaşına kadar mikroplardan uzak tutulmalıdır. Oğünlerden sonra biberonu, emziği ve kapak kısmını sadece bu iş için hazırlanmış bir fırça ile sıcak suyun altında süt artıklarından temizleyin. Emziği ters yüz ederek tuz ile ovun. Temizlenmiş olan parçaları sterilize edin ve on dakika suyun içinde kaynatın.

İlk altı aydan sonra biberonun sıcak su altında elde ya da bulaşık makinesinde yıkanması yeterlidir. Emzik yere düştüğünde kendi ağzınıza alarak temizlemeye kalkmayın çünkü bu yolla çocuğa daha çok mikrop bulaşır. Emziği bebeğinize vermeden önce tazyikli suyun altına tutun.

Oyuncaklarını Her Zaman Temizleyin

Sadece yemek artıkları bulaştıysa ya da çocuk bir süre önce hastalandıysa sıcak sabunlu su bunun için yeterlidir. Küçük parçaları plastik oyuncakları bir kesenin içine koyarak otuz derece isida makinede yıkayabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu