Bebek

Bebeğinizin Güven Duygusunu Geliştirmek İçin

Bebeğinizin, iyi gelişebilmek için anne sütü düzenli uyku ve temiz çocuk bezlerinin dışında ilgiye ve sevgiye de ihtiyacı var. Ne de olsa aranızda güven oluşması için sevgi, atmanız gereken ilk adım.

Bebek 1 yaşına gelene kadar gerçekten de  büyük gelişmeler gösteriyor. Boyu, doğduğu zamankinden yaklaşık 1.5 kat ağırlığı ise 3 kat artıyor. Eğer sizin bebeğiniz de 1 yaşına geldiğinizde bu gelişmeleri gösteriyorsa, 12 ayının çok iyi geçtiğinden emin olabilirsiniz. Biliyorsunuz, bebek bakmak sadece onu doyurmak, altını değiştirmek anlamına gelmiyor.  Bebek, tüm bunların yanı sıra yeterince ilgi ve sevgi görmeli, yumuşak sözcükler de işitmeli. Çevresindeki insanlara alışması ve onlara güvenmesi için bebeklerin, özellikle anne babanın sıcaklığına ihtiyacı var. Bu minik yaramazlar, anne babaları tarafından tüm ihtiyaçlarının karşılanacağından emin olmalı.

Bebeğinizin Güven Duygusunu Geliştirmeniz İçin İçinizdeki Sesi Dinleyin

Yapılan araştırmalar sonucunda, bebek için hangi şartlar altında daha iyi geliştiğini ve sağlıklı gelişmedikleri takdirde nelerin olabileceğini gayet iyi biliyoruz.

Bilim adamları, anne babalara içgüdülerine güvenmelerini öneriyor. Çünkü anne babalar, içgüdüsel olarak bebekleri için neyin doğru olduğunu hissediyor. Uzmanlar, iç sese kulak vermenin kolay olmadığını vurguluyor. Örneğin “Anne, bebek ağlar ağlamaz yanına koşmalı mı?” sorusunu ele alalım. Kimi anneler böyle bir durumda içgüdüsel olarak kendilerini bebeğin yanında buluyor. Ve uzmanlara göre doğru olan davranış modeli de bu.

Bebek, ilk haftalarda ve ilk aylarda mutlaka tescili edilmeli. Bu dönemde bebeğinize iletebileceğiniz en önemli mesajların arasında “Seni duyuyorum”, “Her zaman senin yanında olacağım Sana yardım edeceğim” yer almalı. Bu mesajları alan bebek, anne babasını görmesede sürekli onların yakınında olduğunun ve onlara güvenebileceğinin farkına varıyor. Bu nedenle bebeğiniz ağladığında vakit kaybetmeden onun yanına gitmelisiniz. Çünkü yeni doğan bebek için birkaç dakikalık gecikme bile bir ömür gibidir. Bebeğin ihtiyacı İster sevgi – İlgi, ister mama olsun, vakit kaybedilmeden giderilmeli.

Bebeğinizin Güven Duygusunu Geliştirmeniz İçin Bebeğinize İlgi Gösterin

Uzmanlar anne ve baba, bebek ağladığında onu hemen kucağa almanın şımarmasına yol açacağını sanıyor. Bebeğin ihtiyaçlarının giderilmesi, onun şımarmasına neden olmaz. Bu düşünceyi aklınızdan tamamen çıkartın. Hemen tescili etmeye çalışmanız, bebeğinize onu önemsediğiniz mesajını aktarıyor’ ‘açıklamasında bulunuyor. Bu duygu, bebekler 4 – 5 aylık olduklarında daha sabırlı olmalarını sağlıyor. Artık acıktıklarında ya da canlan sıkıldığında, onunla ilgilenileceğini kavramış oluyorlar.

Güvenen bebek daha sağlıklı

Anne babasına güvenmeyi öğrenen bebekler, daha İyimser ve rahat oluyor. Hepsinden de önemlisi; anne babalarına gülümseyerek, ellerini hareket ettirerek ne kadar mutlu olduklarını hissettirebiliyorlar. İlk hatâlarda sürekli ağlatılan bebeklerde, stres hormonu olan kortisol üretimi artıyor. Bu, bebeğİn gelişimini yavaşlatıyor ve onun yaşama sevincini öldürüyor. Tabii burada asıl önemli olan; bebeğin ağladığında ne İstediğinin anlaşılması. Bebeğin her ağlaması onun acıktığı anlamına gelmiyor. Arzusu sadece kucağa alınmak olduğu halde, sürekli bebeği emzirmek onu rahatsız edebiliyor ve sindirimini güçleştirebiliyor.

Bebeğinizin Güven Duygusunu Geliştirmeniz İçin Bebeğinizi Anlayın

Her insan, yakınlarının onu anlamamasının nasıl bir duygu olduğunu biliyor. Bunu siz de yaşamışsınızdır. Kendinizi zaman zaman yalnız ve mutsuz hissettiniz, değil mi? Bebekler de bu konuda sizden farklı değil. Onların dertlerini anlatabilmeleri İçin sizden daha çok çabalamaları gerekiyor. Peki, anne baba, bebek konuşamadığı sürece onu nasıl anlayabilir? Bunun tek yolu bebeği dikkatlice gözlemek ve onunla bol bol vakit geçirmek. Bunun için:

  • Bebeğin altını değiştirirken ya da emzirirken sadece onunla ilgilenin. Televizyon, izlemeyin, eşinizle ya da arkadaşlarınızla sohbet etmeyin.
  • Bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılarken aceleci davranmayın. Onun altını bir an önce değiştirmek için acele etmenizi anlayabiliyoruz. Ancak bebeğiniz bunun sadece bir görev olduğunu algılayabiliyor.
  • Onunla bol bol konuşun. Bebeğinizin altını değiştirirken ya da onu emzirirken sohbet edin. Ne yaptığınızı ona uzun uzun anlatın. Ve size verdiği tepkileri gözlemleyin. Verdiği tepkiler söylenenleri anlayıp anlamadığına dair size ipuçları verecektir. Önceleri bebeğinizle sohbet ederken kendinizi gülünç hissetmeniz çok doğal. Ancak, söylediklerinizden zevk aldığını gördüğünüzde, siz de onunla seve seve konuşacaksınız. Ayrıca büyük bir olasılıkla bebeklik dönemi dışında sizi hiçbir zaman bu kadar dikkatli dinlemeyecektir.

Kendinizi Unutmayın

Bebekler sevgi dolu, anlayışlı bir ortamda daha sağlıklı gelişiyor. Tabii bu da çok fazla özveri gerektiriyor. Bu nedenle özellikle anneler, kendilerine zaman ayırmayı ihmal etmemeli. Hiç olmazsa haftada bir kez bebeğiniz yanınızda olmadan kendiniz için bir şeyler yapın.

Sizin için asıl sorun, bebeğinizin bütün ihtiyaçlarını karşılayamayacağınızı kabul etmek. Hiçbir İnsan her zaman mutlu değildir, bebekler de buna dahil. Bazen bebekler de memnun olmadan, kendi başlarına bir şeyler yapmayı öğrenmeli.

Bebeğinizin Güven Duygusunu Geliştirmeniz İçin Bebeğinizi Tanıyın

Bebeğinizle konuşurken bakışlarıyla karşı karşıya gelmeye çalışın. Böylece onunla konuştuğunuzu daha kolay kavrar. Tıpkı anne sütüne olduğu gibi, dokunmaya da açtır bebekler. Dokunmak, bebeğin zihinsel gelişimini hızlandırıyor. Bebekler günde yaklaşık olarak 12-18 saat uyuyor. Bu sürenin yarısı REM safhasında geçiyor. Beyin, bebeğin gün içinde karşılaştığı olayları bu süre içinde kaydediyor. Bebekler, bütün renkli,yumuşak, ağıza sokulabilecek nesneleri seviyor. Bu oyuncaklar zihni güçlendiriyor. Bebeğin aynı ortamda beslenmesi, altının değiştirilmesi, aynı saatte yatağa yatırılması, onun hayata alışmasını kolaylaştırıyor. Çevresini tanıması için bebeğin özgürlüğe ihtiyacı var. Onu sürekli kısıtlamak yerine bırakın dilediği gibi hareket etsin.

Anne babalar bebeğin değişen ihtiyaçlarına uyum sağlamalı. Örneğin, üç aylık bir bebek kucağa alınmaktan çok hoşlanır. Ancak 9 aylık olduğunda sürekli kucağa alınmak onu rahatsız edebilir.

Sağlıcakla Kalın


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu