Bebek

Bebeğinizin Gelişimi İçin Tecrübe Kazanmasına İzin Verin

Bir bebeğin gelişimini teşvik etmek için birçok yardımcı alet vardır. Anneler çoğu zaman çocuklarına noktalı ya da kareli, renkli kartlar göstermek için bebeklerini uzun zaman ayırırlar. Her şey belirli bir sıra ve amaçla yapılır ki çocuğun ruhsal ve fiziksel gelişimi büyük bir adım atabilsin. Ebeveynler çocukları için doğruyu yaptıklarından ve hiçbir ayrıntıyı kaçırmamış olmaktan emin olmak isterler.

Ancak bazı aileler çocuklarının diğer çocuklara kıyasla daha zeki, hızlı ve hayatla daha iyi başa çıkabilen olmaları için mümkün olduğunca çok fazla şey yapmak zorunda olduklarını hissederler. Bu teşvik dürtüsüne bağlı olarak yeni gibi görünen ama aslında eski olan bir düşünce gündeme gelir. Bir araştırmacının yaptığı araştırmaya göre ailelerin; “Sağlıklı bir bebeğin kendi gücü ile kendini iyi ve sağlıklı olarak geliştirme yeteneğine sahip” olduğunu bilmeleri ve çocuklarına bu konuda güvenmeleri gere-

Bir enstitüde yapılan araştırmada her çocuğun gelişiminde adım adım ilerlemeler kaydettiği görülmüştür. Burada hiçbiri kendi tempolarının dışında daha hızlı davranmaları için sıkıştırılmamıştır. Eğer bir çocuk 10 aylıkken yürüyebiliyorsa bu iyidir. Ancak bu beceriyi 15. ay ile kazanması da normal olarak kabul edilir. Kavrama, emekleme ya da oturmasında da durum aynıdır: Çocuğunuza zaman tanıyıp beklemelisiniz, oturabilen bir bebeği olduğu yerden çekip kaldırmak zorunda değilsiniz, sırtına yastık konulmasına ya da ellerle desteklenmesine ihtiyacı yoktur. Çocuk bedeninin üst kısmını ken di başına dik tutup dengesini sağlayabilir.

Bütün bu hareketler büyük bir vücut hakimiyeti gerektirir. Çocukların çoğu emekleme ve oturmayı yaklaşık 9 ya da 10 aylıkken başarabilmektedir.

Motor gelişim bebeğin ne kadar iyi olduğunu gösteren bir işarettir. Sağlıklı bir bebek belirli bir zaman süreci içinde kavramayı, dönmeyi, emeklemeyi, oturmayı ve yürümeyi öğrenebilir. Tabiat bu programı önceden yapmıştır ama bu başkalarından daha hızlı olmak gerektiği anlamına gelmez. Eğer bebeğin bir hareketi yinelemek için yeterince zamanı olursa bir sonraki basamağa geçmesi daha kolay olur.

Çocuğunuzun gelişimi için neler yapabilirsiniz?

  1. Çocuğunuzun kendi başına yapabileceği şeyler için ona yardım etmeyin. Bebeğiniz bir şeyi kavramaya çalıştığında, bir şeye ulaşabilmek için çaba sarf ettiğinde kavramaya çalıştığı nesneyi kesinlikle alıp eline vermeyin. Çocuğunuzun kendi başına yaptığı bu tür çalışmalara ne kadar az müdahale ederseniz bebeğinizin çabaları da o kadar başarı11 olur. Bırakın bazı şeyleri kendi başına kendi gücüyle yapsın. Kendi başına ne kadar çok alıştırma yaparsa gelişimi de o kadar aşama kaydeder.
  2. Bebeğinizi oynarken ve öğrenirken rahatsız etmeyin. Çocuğun da zaman zaman huzurlu bir ortama ve sessizliğe ihtiyacı vardır. Düşünceli bir şekilde ellerini seyrediyor, yumruğunu ağzına sokup emiyor ve bir eliyle diğer elinin parmaklarına dokunuyorsa o zaman bu yoğun öğrenmedir. Böyle bir durumda bir aksama gerçekten çocuğu rahatsız edecektir. Bebeğini izleyen anne babalar çocuklarının oyununun bittiği zamanı çok çabuk fark edebilirler.
  3. Bebeğinizi saatlerce kucağınıza alıp taşımayın. Kendi kendine özgürce hareket edebilmesi için onu kendiyle baş başa bırakın. Yoksa kendi kendine dönmeyi ya da yuvarlanmayı nasıl öğrenebilir? Bunu sadece düz olarak sırtüstü ya da yüzüstü yattığında deneyebilir.
  4. Bebeği çok yumuşak bir zemin üzerine yatırmayın. Zemin yumuşak olduğunda bebek bulunduğu yerden hareket etmekte zorlanır ve çöker. Fazla güç sarf etmek zorunda kaldığında öğrenme işlemi daha da zorlaşır. Çocuk yorulacağından daha sonra aynı hareketleri yapmaktan kaçınır ve gelişimi de bloke edilmiş olur.
  5. Bebeğinizi belirli hareketleri yapması için zorlayıp daha sonra da abartılı bir biçimde övmeyin. Çocuğun gösterdiği ilk adım çok heyecan vericidir ama oraya kadar takip ettiği basamaklar yani yuvarlanma, dönme, emekleme, kendini yukarı çekme ve kas gücünü denemesi gibi olayların da aynı ilgiyi görmeye ihtiyacı vardır.
  6. Bebeğinizle sakin ve soğukkanlılıkla ilgilenin ve onunla geçirdiğiniz zamanın tadını çıkarın. Tabii ki bu, anne babalar için çok makul bir davranış şeklidir. Bebekler altlarının bağlanmasında, beslenmelerinde, banyo ya da giyinme esnasında gösterilen acelecilikten hoşlanmazlar. Onlar için yavaş yapılan hareketler acelecilikle yapılanlara oranla çok daha zevklidir.

Sağlıcakla Kalın.

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu