Bebek

Bebeğinizin Gaz Çıkarması Gayet Normal

Bebeğinizin Gaz Çıkarması Gayet Normal her anne baba için bir mutluluk kaynağı olduğunu anne babalar gayet iyi bilir. Bir yetişkinin toplum içinde gaz çıkarması çok ayıp karşılanır. Ama aynı şey bebekler için söz konusu değildir. Hatta bebek yemek yedikten sonra gaz çıkardığında çok memnun oluruz. Çünkü bu davranışıyla bebeğin yemek sonrasında rahatlıkla uyuyabileceğini anlarız.

Bebeklerin gaz çıkarmalarının çok geçerli nedenleri vardır. Bu nedenlerden bir tanesi; büyük bir iştahla meme ya da biberon emen bebeğin sadece süt değil, aynı zamanda hava da yutmasıdır. Böylelikle midesinde hava kabarcıkları oluşur. Bazen bu gaz öyle çok baskı hissi yaratır ki, bebek emmeyi keser huysuzlaşır. BU aşamadan sonra ancak gaz çıkardığında tekrar emmeye devam eder. BU nedenle bebeği emerken arada bir memeden uzaklaştırmak uygun olur. Özellikle büyük bir iştahla emen bebeğin daha sık ara vermesini sağlamak gerekir.

Ayrıca her çocuk emerken bu kadar hava yutmaz. Dolayısıyla gaz çıkarmak her bebek için bu kadar önemli değildir. Normalde meme emen bebekler, biberondan beslenenlere göre daha az hava yutarlar. Ve büyük bir hırsla emen bebeklerin midelerine, sakin emenlere göre daha çok hava girer.

Gaz sancısı çeken bebeklerin gaz çıkarmalarını sağlamak için çok çeşitli yollar vardır. BU yöntemlerden en etkilisi, bebeği kolun üzerine oturtup, omuza yaslayarak veya omuzun üzerine yatırarak hafif hareketlerle sırtına birkaç kez vurmaktır. Eğer bu etkili olamıyorsa, bebeği kısa bir süre sırtüstü ve ardından yüzükoyun yatırıp, sonra tekrar kucağa almak gerekir.

Eğer emdikten sonra bebek uzun süre gaz çıkarmıyor veya hiç çıkarmıyorsa, sert bir yastıkla bebeği destekleyerek sağ tarafına yatırın. 20 dakika sonra yastığı alarak bebeği uyuma pozisyonuna getirin. Bebeğin gaz çıkarmasını mutlak bir gereklilik olarak görmemek gerekir. Eğer bebek emerken veya kucakta uykuya daldıysa, gaz çıkarması için uyandırmak anlamsız olur. Bebeklerin hava yutmalarını engellemek için;

  • Biberonu, sütte hava kabarcıkları oluşmayacak şekilde dik tutun.
  • Biberonun emziğine, sadece damlatacak kadar delik açın.
  • Süt tozunu suya karıştırdıktan sonra sütü biraz bekletin. Böylelikle içindeki gaz dışarı çıkar.

Sağlıklı olduğu halde ilaç gerekli mi?

Aslında bebeğin hiçbir sorunu yoktur. Yine de çocuk doktoru elinde reçeteyle raşitizm ve diş çürüğünü önlemek İçin İlaçlar yazar. Acaba bu gerçekten gerekli midir? Çünkü eskiden böyle uygulamalar yoktu.

Cevap olarak şunu söyleyebiliriz: Eskiden belki çocuklara ilaçlar verilmezdi. Ama o dönemlerde de çocuğa ya balık yağı ya da hastalıkları önleyecek başka doğal maddeler verilirdi.

Raşitizm hastalığı, kirecin, kemiğin içine yerleşebilmesi için organizmanın ihtiyaç duyduğu D vitamininin eksikliğinden kaynaklanır. Bundan dolayı çok yumuşak olan kemikler, çocuk emeklemeye başladığı anda form değiştirmeye başlar. Raşitizmi önlemek için, diş ve kemik gelişimi açısından verilen fluorid ile D vitamini kombine edilir. Fluorid dişlerin dış yüzeylerine ve diş minesine yerleşerek, onları çürümelere karşı korur.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu