Bebek

Bebeğinizi Emzirme Sorunlarına Çözümler

Hamileliğinizin başlangıcından beri, aklınızdan geçen düşünceleri tahmin etmek pek de zor değil. Bebeğinizin sağlıklı dünyaya gelip gelmeyeceği onunla birlikte doğumu iyi geçirip geçirmeyeceğiniz, sizin gibi çoğu anne adayının ortak kaygıları arasında yer alıyor. Ancak doğumdan sonraki dönemde, çoğu anne adayı bebeğini nasıl besleyeceği üzerinde fazla durmuyor. Fakat tabii ki bu, emzirmenin önemsiz olduğu anlamına gelmiyor.

Emzirmeye Hazırlanmak İçin Pozitif Düşünün

Bu yazıda, memelerinizi emzirmeye hazırlamak ve hassasiyetlerini azaltmak için, gebelik boyunca sert havlularla veya limon suyuyla masajlar uygulamanızı önermeyeceğiz! Ayrıca “Ne yapıp edip emzirin!” diye ısrar da etmeyeceğiz. Burada önemli olan tek şey, sizin emzirmeyi gerçekten istemeniz ve kendinizi psikolojik olarak buna hazır hissetmeniz. İstek varsa, bedensel ya da teorik hazırlığa çok fazla ihtiyacınız olmayacağına inanın.

Emzirmeye hazırlanmanızın en iyi yolu, kendinize dikkat etmenizle başlıyor. Vücudunuzun değişmesini, göğüslerinizin büyümesini, göğüs uçlarınızın koyulaşmasını, deri altı damarlarınızın belirginleşmesini inceleyebilirsiniz. Gebelik boyunca, meme bölgesindeki damarların belirginleşme sebebi, kan dolaşımının hızlanması. Bu yolla, sütün oluşması için süt kanallarına besin maddeleri gidiyor.

Belki aynadaki görüntünüze büyük bir hayranlıkla bakıyorsunuz, belki de gebelikten önceki fiziğinizi daha çok beğeniyordunuz. Ne olursa olsun, eğer kendinizi huzursuz hissediyorsanız, bunun bir anlamı olduğunu düşünmeye çalışarak rahatlamanız gerekiyor. Yeni durumunuza alışmanın, en mantıklı yol olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Bütün bu pozitif düşünceler, size ne mi kazandırıyor? Öncelikle sizin vücudunuz hakkında bilinçlenmenize yarıyor. Gebeliğe karşı meraklı olan ve bebeğini keyifle bekleyen kişiler, daha fazla güven duyuyor. Emin olarak; hissedilen “Ben iyiyim!” düşüncesi, kişinin zorlukları göğüslemesini kolaylaştırıyor. Bu, emzirmek için de geçerli! Pozitif düşünce konusunda şunu da bilmeniz gerekiyor: Emzirme süresince göğüslerinizi ihmal etmeden, iyi askılı sutyen kullanırsanız, göğüsleriniz eski şekline dönecek. Bu nedenle endişe etmeyin. Ayrıca bu ayki dergimizde, iyi bir göğüs bakımının nasıl olması gerektiğiyle ilgili bir yazımız da var.

Eşin Desteği Baskı Duygusunu Engeller

Bedenine karşı duyarlı olmayan kadın, çok fazla çelişki yaşıyor ve yardım isteme konusunda daha cesaretsiz oluyor. Böyle kadınlar “Bunu yapamam!” veya “Bunu asla başaramam!” kelimelerini, bedenlerine güvenen kadınlara oranla daha fazla kullanıyorlar.

Emzirme, kendiliğinden oluşan bir içgüdü değil. Bu nedenle annenin emzirmeyi, bebeğin de emmeyi öğrenmesi gerekiyor. Unutmayın ki, her şeyi öğrenirken olduğu gibi, emzirmeyi öğrenirken de bazı hatalar yapmak mümkün.

Yapılan araştırmalar, eşin pozitif yaklaşımıyla emzirmenin daha iyi yaşandığını gösteriyor. Bunun sebebi ise şöyle açıklanıyor: Erkek, emzirme anında eşinin çocuğuyla aşırı yakınlığından dolayı, kendini dışlanmış ve ihmal edilmiş hissedebiliyor. Erkeğin bu duyguları da kadının kendini kötü ve yaşlı altında hissetmesine yol açıyor. İşte, emzirmeyi en çok olumsuz etkileyen noktalardan biri de, bu baskı duygusu olarak kabul ediliyor.

Bu nedenle eşinizle olan yakınlığınız, tıpkı vücudunuzla olan yakınlığınız kadar önem taşıyor. Eşiniz, sizin duygularınızı ne kadar erken paylaşırsa, içindeki babalık duygusu da o kadar erken canlanıyor. Böylelikle, çocuğunun ondan bir şeyler alıp götürdüğü hissine de kapılmıyor.

Krizleri Aşmak İçin Yardım Alın

Emzirmenin yoluna girmesi için, zamana ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Göreceksiniz ki, 2 ay içinde emzirme, bebek ve anne için rutin bir olay haline gelecek. Bu arada emzirme krizleri, özellikle doğumdan sonra 10. ve 14. günler arasında daha sık yaşanıyor. Bu günlerde, hastaneden yeni çıkan anne, aynı anda iyi anne, iyi ev kadını, iyi eş olma telaşı içinde oluyor. Ve “iyi bir anne” olabilmek için çocuğunu emzirmeye başlıyor. Ancak bazı durumlarda süt gelmeyebiliyor. Bununla birlikte memenin içinde ağrıyla birlikte bir şişlik oluşabiliyor. Böyle bedensel işaretler gördüğünüz zaman moralinizi bozmayın. Kendinize daha fazla zaman ayırmaya çalışın.

Yeni doğanı ilk 1,5 – 2 saat içinde memede tutmak, çok ideal olarak kabul ediliyor. Ancak bebek emmek istemediği zaman, telaşlanmanıza da gerek yok. Emme alıştırmaları için, bebeği emzirerek rahatlatmak gerekiyor. Ağzına bir emzik ya da biberonla çay vererek bunu yapmaya çalışmanız, hiç doğru değil. Fakat eğer herhangi bir sebepten dolayı başlangıçta bebeğinizi saat başı emziremezseniz veya doktorunuz sağlık nedeniyle ek sıvılar önerirse, o zaman buna izin vermelisiniz. Genel olarak şunu bilmek gerekir ki; emziremeyen kadınların tekrar emzirmelerini sağlamak mümkün. Emzirilmeyen dönemde, göğüslerinizi 3 – 4 saatte bir sağarak, süt yapımının devam etmesini sağlamanızda yarar var.

Bebeğinizi gerçekten emzirmek istiyorsanız, buna öncelikle karar vermeniz gerekiyor. Asla, “Bunu denedikten sonra nasıl olduğunu anlarım!” şeklinde düşünmeyin. Böyle bir yaklaşım, durumu zorlaştırabilir. Bu konuda kararlı davranmanızın, çok daha pozitif sonuçlar vereceğinden emin olun. Böylelikle her şeyin daha kolay olacağına inanın.

Emzirme konusunda zorluk çekiyorsanız, daha önce emzirmiş kadınlarla iletişim kurun. Bu konuda, hastanelerde genellikle ücretsiz olarak verilen “Başarılı Emzirme” kurslarına, doğum öncesinde giderek güncel bilgiler edinmeye çalışın. Eğer istiyorsanız, annenizin deneyimlerinden de bir şeyler öğrenebilirsiniz. En önemlisi: Kendinize güvenin. Bedeniniz ve kendinizin çok zeki olduğunu düşünün.

Bebek emzirmek her zaman kolay olmayabiliyor.

Bazen hiç istemediğiniz problemlerle karşılaşabiliyorsunuz. İşte size bu sorunları çözmeniz için küçük öneriler:

Hassas meme uçları: Bebeğiniz memenizi emerken zorlanırsa, meme uçlarınız hassaslaşabilir. Hatta belli bir süre sonra kanayabilir de. Bunu tedavi etmenin en iyi yolu, emzirmeyi kesmemenizle olur. Ancak, aynı zamanda, bebeğinizin meme ucunuzu doğru bir şekilde kavrayıp kavramadığını kontrol etmelisiniz. Ayrıca doktorunuza, bebeğinizi emzirirken en doğru nasıl tutabileceğinizi de sorabilirsiniz. Meme uçlarınızı kesinlikle sabunla yıkamaktan kaçının. Her zaman temiz suyla yıkayın ve her emzirmeden sonra üzerine biraz kendi sütünüzden sürün ve doğal yolla kurumaya bırakın. Emzirmeye başlamadan önce, bebeğinizi sakinleştirip, daha sonra göğsünüze yerleştirin. Aynı şekilde memeden ayırırken, hassas cildinizi çekmemesi için, parmağınızı emdirerek göğsünüzden uzaklaştırın.

Tıkanma: Sütünüzün ilk geldiği dönemlerde, göğüslerinizin çok fazla sütle dolu olması normaldir. Emzirmenin ilerleyen zamanlarında ise tıkanmalar yaşanabilir. Bu nedenle bebeğinizi sürekli aynı memeden emzirmeyin. Eğer tıkanmadan dolayı bebeğiniz emmekte güçlük çekerse, öncelikle elinize bir miktar süt akıtın ve ardından, onu emzirmeye devam edin. Bazen meme ucunuzda kırmızı ve sert bir iz oluşabilir. Böyle bir durumda, bebeğinizi önce aynı memenizden emzirmeye devam edin. Bir süre sonra diğer memeye geçin. Tıkanma olduğunda, ılık bir havlu ile önce kompres yapıp daha sonra emzirin. Ilık bir duşun da fayda getireceğini unutmayın. Eğer sorun devam eder ve rahatsız edici bir hal alırsa, doktorunuza başvurun.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu