Bebek

Bebeğinize Özgüven Kazandırmanın 7(Yedi) Yolu

Özgüven duygusu, temelleri bebeklik döneminde atılan bir kavram. Peki, bir anne olarak bebeğinizin özgüven kazanması için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Minicik ve sevimli varlığı kucağınıza aldığınız ilk günden itibaren bir anne olarak görev ve sorumluluklarınız başlıyor. Bebeğinizin sadece fiziksel yönden değil, ruhsal yönden gelişmesi de size bağlı. İleride kendi ayakları üzerinde durabilen, kendine güvenen bir birey olabilmesi için özgüven duygusunu ona bebekken aşılamalısınız. İşte bunun için size önerilerimiz.

  1. Bebeğinizin İhtiyaçlarına Çabuk Karşılık Verin

Acıktığında, altını kirlettiğinde ya da sizden bir isteği olduğunda, ağlayan bebeğinizin ihtiyaçlarını mümkün olduğunca kısa sürede çözmeye çalışın. Uzun süre ağlamasına ve kendini yalnız, korunmasız hissetmesine izin vermeyin. Sizin varlığınızı hisseden bebeğiniz, böylece güven duygusunu daha ilk aylarında öğrenecektir. Çevresindekilere güvenen bir insan, zaman içinde kendine olan güvenini de kazanır.

  1. Bebeğinizin Sosyalleşme Sürecini Başlatın

Çevresindeki kişililerle çabuk kaynaşabilen, sos yal insanların kendilerine güveni daha fazladır. Çocuğunuzun sosyalleşmesi ise yine ilk aylardan itibaren başlamalıdır. Bunun anlamı; bebeğinizi hemen kalabalık gruplara tanıştırmak anlamına gelmemeli. Fakat bebeğinizin eve gelen misafirlerle doğrudan ilişki kurmasını sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz, sizin dışınızdaki kişilerle de bir arada ola bilmelidir. Eve gelen misafirlerinizin bebeğinizle oynamasına izin verin. Bu da, onun sosyalleşme sürecinde önemli bir adım olacaktır.

  1. Bebeğinizle Konuşun

Bebeğiniz 9. aydan itibaren farklı ses tonlarını algılamaya başlar. Onunla konuşurken tepkilerinizi belli edin. Yemeğini bitirdiğinde yumuşak bir ses tonuyla onu övün ve tatlı sözler söyleyin. Uyuma dışında ya da sizi kızdırdığında ise ses tonunuzu biraz daha farklı bir şekilde kullanın. Böylece bebeğiniz ikisi arasındaki farkı çözmeye çalışacaktır.

  1. Bebeğinizi Günlük Hayatınıza Katın

5. aydan itibaren bebeğinizin size karşı bağlılığı artar. Öyle ki sizden bir dakika bile ayrılmak istemez. Bu duruma “ayrılık endişesi” diyebiliriz. Bu dönemlerde bebeğinizi yalnız bırakmamanız, en doğrusu olacaktır. Sizin kaybolduğunuzu gören bebeğiniz, bir panik yaşayabilir ve zaman içinde bu panik onda yerleşerek, güvensizlik duygusu yaratabilir. Günlük işlerinizi yaparken, onu da yanınıza alarak bu sorunu çözümleyebilirsiniz. Örneğin siz mutfakta iş yaparken, bebeğinizi mama sandalyesine oturtup önüne de sevdiği oyuncakları koyarak oyalayabilirsiniz. Ya da markette alışveriş yaparken, onu bebek taşıyıcıları ile sırtınızda ya da göğsünüzde taşıyabilirsiniz.

  1. Bebeğinizin Sizi yönlendirmesine izin verin

Bebeklerin de kendilerine ait kararları vardır. Örneğin kimi zaman oyun oynamak yerine uyumayı, kimi zaman da sadece kendi tercih ettikleri oyunları oynamayı isteyebilirler. Böyle zamanlarda onun kararlarına saygı duymalı, ilgi gösterdiği konulara katılmalısınız. Fakat onu etkilemeye çalışmak yerine, zaman zaman onun sizi yönlendirmesine izin verin. Böylece kendi kararlarını almayı öğrenmeye başlayacaktır.

  1. Bebeğinizin Kendini Tanımasını Sağlayın

Bebeğin kendine tam olarak güvenmesi için, öncelikle kim olduğunu bilmesi gerekir. Ona mutlaka adıyla seslenin. Sık sık adını duyan bir bebek, bunun kendisine ait olduğunu anlayacaktır. Ayrıca aynada kendisini görmesini, ellerini, gözlerini yüzünü tanımasını da sağlayın.

  1. Bebeğinizi Güvendiği kişilerle yalnız bırakın

Bebeğiniz büyümeye başladıkça, sizden ayrılması gereken durumlar da olacaktır. Böyle zamanlarda ona “Hoşça kal” demeyi dramatik bir hale getirmeyin. Bebeğinizi önceden tanıdığı ve güvendiği kişilere bırakmanız daha doğru olacaktır. Bebeğinizi öpün ve geyi geleceğinizi söyleyin. Sizin döndüğünüzü gören bebeğiniz, daha sonraki ayrılışlarda bu durumdan daha az etkilenecektir.

Bebeğinizin Özgüven Gelişimine Yardımcı Olun

Bebeğinizin özgüveninin gelişmesine yardımcı olmak sizin elinizde. Peki, aylara göre farklılık gösteren bu gelişimi, nasıl takip edeceksiniz?

 0-4 ay: Bu dönemde bebeğiniz tamamen size bağımlıdır. Eğer onun ihtiyaçları ile ilgilenmez seniz, büyük bir endişe yaşar. İhtiyaçlarını mümkün olduğunca çabuk karşılayın. Çok fazla ağlamasına izin vermeyin.

5-7 ay: Tehlikenin ne olduğunu bilmeyen bebeğiniz, kendi davranışlarını kontrol edemeyebilir. Böyle durumlarda onun oyununu uzaktan izleyin, eğer herhangi bir problem ile karşılaşırsa yardımcı olun.

8-9 ay: Bu dönemde anneden ayrılma zorlukları yaşanır. Günlük işlerinizi yaparken, onun da yanınızda olmasını sağlayın.

10-12 ay: Bebeğiniz başka insanlarla karşılaş maktan korkabilir. Yabancılara alışması zaman alabilir. Sabırlı bir şekilde bu konunun üzerine gidin.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu