Bebek

Bebeğiniz Sürekli Ağlıyorsa? Bilinmesi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fazla ağlayan bebekler genelde günlerce, haftalarca ya da aylarca üç saatten fazla ağlayan bebeklerdir. Rakamlarla ifade edilecek olursa böyle bir durum, bebeklerin yüzde 9 ile 30’u arasında görülmektedir. Bebeğinizi sakinleştirebilmek için her şeyi denediniz; Kamını doyurma, sallama, kucağa alma, banyo yaptırma, masaj, onunla oynama ya da arabaya bindirerek evin etrafında bir süre gezdirme gibi. Çocuk doktorları, diğer çocuk sahibi aileler ile konuştunuz, çoğu geceler çaresiz kaldığınız için küçük bebeği kliniğine götürmek zorunda kaldınız. Artık ne yapacağını bilemez hale geldiniz çünkü bebeğinizin gözle görülebilir hiç bir sorunu yoktu. Tamamen sağlıklı, karnı tok ve altı temiz bir bebekti.

Bebeğin Ne Kadar Ağlaması Normaldir?

Bebeklerin özellikle ilk üç aylarında günde ortalama olarak iki saat ağlamaları normaldir. Yeni doğan bebekler henüz o kadar çok ağlamazlar. Altıncı haftalarında ise günlük 2-3 saatlik ağlama krizleri ile en üst noktaya ulaşırlar. Bu dönem anne ve bebek için tehlikelidir: Birbirlerine alıştıkları bu dönemde bebeğin birden ağlama krizlerine girmesi anneyi de hazırlıksız yakalar. 4 – 12 ay arasında bebek ağlaması ortalama olarak bir saat azalır. Bebekler en çok ilk üç aylarında 16.00 ile 22.00 saatleri arasında ağlarlar. Yani bir bebeğin ağlaması çok normaldir. Ama bebeklerin, ciğerlerini güçlendirmek için ağlamaları gerekmez. Ve hiçbir bebek ilk aylarında anne ve babasının kızdırmak için ağlamaz.

Bebek Ağlamasına Engel Olmak İçin Önceden Ne Yapılabilir?

Yaklaşık olarak her üç bebekten biri ilk altı ay içinde sürekli ağlayan bir bebeğe dönüşebilir. Bunu önceden tespit edebilir misiniz? Anneler buna engel olabilmek için bir şeyler yapabilirler mi? Bebeğiniz durmaksızın ağlarken siz bazı şeyleri yanlış mı yapıyorsunuz? Çoğunlukla mümkün olmasa da, yine de bu ağlamaları önlemek için tedbirler alabilirsiniz. Hangi kültüre ait oldukları hiç ö- nemli değil, bebekler ilk üç aylarında diğer zamanlara göre daha çok ağlarlar. Ancak yapılan bir araştırmaya göre, Afrikalı bebekler aynı sıklıkta fakat daha kısa süreli ağlamaktadırlar. Bu durum şöyle açıklanmıştır: Afrikalılar, yeni doğan bebeklerini ilk iki – üç haftalarında batılı annelere karşın daha sık kucaklarında taşımaktadırlar. Vücut sıcaklığı, anneye yakın olma ve çocuğun bağırmasına hemen cevap verilmesi açıkça görüldüğü gibi bebeğin dış dünyasına güven geliştirmesine yardımcı olmaktadır.

Peki aileler sürekli ağlayan bir bebekleri varsa ne yapabilirler? İngiltere’de bu konu ile ilgili çok başarılı bir terapi uygulanmaktadır. Bu terapide aileler bebeklerinin doğduğu ilk yedi gün boyunca bir günlük tutarlar. Bu süre İçerisinde ebeveynler en az 45 dakikada bir çocuğun ne yaptığını izleyerek yazarlar. Peki bu günlükten nasıl bir sonuç çıkarabilirsiniz?

 Bebeğiniz Ne Zaman Ağlıyor? Ağlaması Ne Kadar Sürüyor?

Belirli zamanlarda daha yor, örneğin, sabah, akşam, geceleri? Hangi durumlarda? Sonra mı, yatağa yatırıldığında; bezlenirken mi ya da üstü çıkarılıp banyo yaptırılırken mi? Ne şekilde sakinleştirilebiliyor? Hangi metot hiç işe yaramıyor?

Bebeğiniz Ne Zaman Uyuyor?

Belirli ve aynı saatlerde mi doyuruluyor? Ne zaman ve nasıl aralıksız olarak uyuyor? Böyle bir günlüğün en büyük yaran aileye çocuk hakkında bilgi vermesidir. Aile, bebeklerinin günde kaç dakika ya da saat ağladığım tam olarak görebilirler. Bebeğinizin Ağlaması Nasıl Azaltılabilir?

İşte bunu başarmak biraz daha zordur. Tam anlamıyla iyileştirici bir reçete yoktur. Her bebek kendi başına bir şahsiyettir. Ebeveynler bu duruma bireysel olarak alışmalıdırlar. Birinin hareketleri bebeği sakinleştirirken bir diğerininki onu rahatsız edebilir. Önemli olan ebeveynlerin çocuklarının yaşına uygun olarak ağlamasına karşı uygun tavrı gösterebilmeleridir. Uzmanlara göre ebeveynlerin de çocuklan ile büyümeleri gerekir. Bu da bebeğin durumunu anlamayı gerektirir. Canı sıkıldığı için ağlayan bir bebeği doyurmak onu daha çok sıkacaktır. Ya da sessizlik istediği için ağlayan bir bebeğe annesinin müzik çalması, babanın da oyuncak ile gürültü çıkarması maalesef bebeği sakinleştirmeyecektir.

Bebeğinizin Ağlaması Noktasında Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Her ağlama, bebeğin karnının acıktığı anlamına gelmez. Eğer ebeveynler çocuklarının acıkıp acıkmadığı konusunda emin olamıyorlarsa, iki üç dakika beklesinler eğer bebek hala oyalanmayıp ağlıyorsa gerçekten acıkmış demektir.

Uyanık olan bebekle oynamak: Birçok bebek kamı doyurulduktan sonra tekrar yatağına bırakılır. Bu bebek için hiç de hoş bir durum değildir çünkü doyurulduktan sonraki ilk 45 dakika içinde günün diğer saatlerine göre daha çok ilgi beklerler. Bu kısa süreyi aileler bebeklerine ayırarak onunla ilgilenmelidirler.

Bebeğinizin Ağlaması Her Durumda Anneyi Yorar

Bebeği tam saatinde doyurmak. Diğerlerine oranla daha çok ağlayan bebekler için bu çok önemlidir. Ancak bazı bebekler çok yanıltıcı davranabilirler. Onlar bir iskemlenin üstünde, biç yatakta beslenilmekten ya da altlarının sürekli olarak farklı yerlerde değiştirilmesinden dolayı sükunetlerini bozabilirler. Yani mümkün olduğunca düzenli olmak, sakin kalmaları açısından önemlidir. O Her ağlamasında kucağınıza almayın.  İnce ve tiz bir ağlama acıyı gösterir. Böyle bir durumda çocuğun hemen yardıma ihtiyacı vardır. Ama birçok bebek durup dururken de olduğu yerde mızmızlanır. Böyle durumlarda onu hemen kucağınıza almanız gerekmez. O zaman kendini rahatlatma şansını bebeğinizin elinden almış olursunuz.

Bazı ağlamalar sessizlik içindir. Birçok aile, çocuklarını rahatlatmanın yollarını ararlar. Her seferinde akıllarına başka bir şey gelir. Ya da komşularının onlara önerdiği her şeyi onlar da denerler. Ama her şeyi yaptıkları halde çocuklarının ağlamaya devam etmesi sadece onların çaresizliklerini artırır. Burada size yardımcı olacak tek şey soğukkanlılıktır. Bütün bebeklerin istedikleri tek şey rahat bırakılmalarıdır. Böyle bir durumda yapabileceğiniz en doğru şey onu yatağına yatırarak sakinleşmesini beklemektir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu