Bebek

Bebeğiniz Doğduktan Sonra Yapılması Gerekenler

Hiç kuşkusuz mutluluktan uçuyorsunuz. En değerli varlığınız olan bebeğiniz, nihayet kucağınızda. Ama bebekle geçirilen ilk günlerin, zor olduğu da bir gerçek. Büyük bir heyecanla beklediğiniz doğum gerçekleşti ve bebeğinizle birlikte evinize geldiniz. Anne olmanın verdiği mutluluğun yanı sıra, içinizde hafif bir korku taşıyorsunuz. Bunun nedeni; yapmanız gerekenleri tam olarak bilmemeniz. “Bebeğimi nasıl beslemeliyim?” “Yeterli beslendiğini nasıl anlayacağım?” “Uyku saatleri nasıl olmalı?” gibi, pek çok soru işareti sizi rahatsız ediyor.

Bebeğinizin beslenmesi

Beslenme bebekler için çok önemli ve hayati bir fonksiyon… Karnı tam olarak doymayan bir bebek, sürekli problem çıkardığı gibi yeterli ölçüde gelişim de gösteremez. Bu nedenle size pek çok önemli görev düşecektir. Anne sütü, tüm bebekler için eşi bulunmaz bir besin. Bebeğin bağışıklık sistemini kuvvetlendiren anne sütü, onu ilk aylarda ishal, üst solunum yolu hastalıkları, ortakulak iltihabi gibi pek çok hastalığa karşı da koruyor. Emzirmenin bir başka faydası da; anne ile bebek arasında duygusal bir köprü kurması. Bebeğinizi nasıl emzirmeniz gerektiğini, ne kadar süre ile anne sütü vermenizin doğru olacağını, hatta bebeğinizi emzirirken doğru tutuş pozisyonlarını başlangıçta bilmemeniz çok normal. Bütün bu basit gibi görünen ama oldukça önemli olan püf noktaları keşfetmeniz için zamana ihtiyacınız var. Bu nedenle sabırlı olun ve anne olmanın keyfini çıkarın.

Göğüslerinizin ürettiği “kolostrum” adlı altın renkli sıvı, bebeğinizin beslenmesi açısından ilk 3 günün büyük önem taşıyor. Kolostrum, miktar olarak az gelmesine rağmen, kalitesi yüksek bir sıvı. Bir bakıma “bebeğin ilk aşısı” da diyebiliriz. Süt, geçiş sütü ve olgun süt aşamalarından geçerek, son haline kavuşuyor. Her aşamada, sütün yağ ve laktoz (şeker) içeriği artıyor, protein içeriği azalıyor. Dünya Sağlık Örgütü, eğer bebeğin gelişimi normal ise, ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesinin doğru olduğunu söylüyor. Daha sonrasında ise bebeğin ihtiyaçları sadece sütle karşılanamayacağı için, planlı bir şekilde mamalara başlanıyor.

Eğer bebeğiniz yediklerini kusuyorsa verdiğiniz sütün miktarı fazla olabilir.

Böyle bir durumda beslenme saatlerini biraz daha kısıtlayabilirsiniz. Fakat bu durum uzun süre devam eder ve bebeğiniz miktarı azaltmanıza rağmen kusarsa, onu mutlaka bir doktora götürmeniz yararlı olacaktır. Çünkü giderek artan, fışkıran tarzda kusmalar, bir hastalık belirtisi olabilir.

Öneriler

 • Bebeğinizi beslerken, katı kurallar koyarak zamanınızı ve enerjinizi harcamayın. Önceleri bebeğiniz her istediğinde onu emzirin. Zaman içinde, onu hangi saatlerde beslemeniz ve bunun için nasıl bir yöntem izlemeniz gerektiğini fark edeceksiniz.
 • Emzirme sırasında, seçtiğiniz pozisyon size rahatsızlık veriyorsa, hemen değiştirin ve daha rahat bir emzirme pozisyonu bulmaya çalışın.
 • Bebeğinizi beslerken ortamın rahat olmasına dikkat edin. Sakin ve huzurlu bir ortamda, bebeğinizi emzirmek sizin için daha kolay olacaktır.

Bebeğinizin uykusu

Yeni doğan bebekler 24 saatin ortalama 16 saatini uykuda geçirir. Bebeğinizin karnı toksa ve altı temizse, uykuya dalmaması için hiçbir neden yoktur. Bebekler gece ve gündüz arasındaki farkı bilmediklerinden, onların gece boyunca uyumalarını hayal etmek yanlış olur.

Öneriler

 • Hıçkırma ve hapşırma, özellikle yeni doğanların sık karşılaştığı sorunlardandır. Bebek hıçkırınca yine emzirilmelidir. Hapşırma, havadaki toz gibi maddelere bebeğin verdiği tepkidir.
 • Gündüz, bebeğinizin gün ışığında ve evdeki seslerle uyumasına izin verin. Gece olduğunda ise karanlık ve sesiz bir odada uyutun. Böylece gece ve gündüz arasındaki farkı anlaması kolaylaşacaktır.

Bebeklerin Bakımı

Bebek bakımı deyince akla ilk olarak bebek altının temizlenmesi gelir. Bebeğinizin altı ıslak ya da kirli olduğunda değiştirmeniz gerekir. Bunun anlamı bazı bebeklerin altının günde 10 kez değişmesi gerektiğidir. İlk birkaç ay bebeğin poposunun su ve pamukla silinmesi uygundur.

Bebekler çok çabuk ısı kaybettiklerinden, onları uzun süre çıplak bırakmak doğru değildir. Ellerinin ve ayaklarının ısısının düşük olması, sizi endişelendirmesin. Çünkü yeni doğanlarda dolaşım normalleşene dek, bu bölgelerin daha soğuk olması doğaldır.

Bebeklerin kakası konusunda da bilmeniz gerekenler var. İlk günlerde siyah olan kakası, daha sonra yeşile ve ardından da sarıya dönüşebilir. Anne sütüyle beslenen bebeklerin, sulu kaka yapması doğaldır. Bu, ishal anlamına gelmez. İlk ayda günde 6 – 8 kez olan dışkılama, giderek azalır; gün aşırı, hatta 2 – 3 günde bir olacak şekilde seyrekleşebilir. Mamayla beslenen bebeklerin dışkısı çok yumuşak değildir ve daha kokulu olur.

Bebeklerin pek çoğu, ilk günlerinde sarılık olabilir. Yeni doğan sarılığı dediğimiz bu durumun nedeni, kan hücrelerinin parçalanmasıyla bilirubin adlı sarı bir maddenin açığa çıkmasıdır. Bu durum ilk günlerde normal karşılansa da, bilirubin derecesi yükselirse doktora başvurmak gerekir. Kan hücrelerinin belirli bir süre sonunda parçalanması normaldir; ancak yeni doğanlarda karaciğer ve bağırsak gibi organların yavaş çalışması, açığa çıkan bilirubinin atılmasını geciktirir.

Öneriler

 • Bebeğinizi dışarı çıkarırken, başına mutlaka şapka takın. Böylece hem sıcaktan, hem de soğuktan korumuş olursunuz.
 • Gözlerindeki çapağı, pamuğu hafif ılıtılmış bir suya batırarak temizleyebilirsiniz.
 • Bebeğinize banyo yaptırırken, oda sıcaklığı 20 derece olmalı.
 • Bebek bakımı konusunda ailenizden ve daha önce anne olmuş arkadaşlarınızdan bilgi alabilirsiniz.

Sizdeki yani Vücudunuzdaki Değişiklikler

Hamilelik sonrasında vücudunuzda oluşan değişiklikler sizi şaşırtabilir. Fakat tüm bu değişimlerin normal olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın. Vücut temizliği sizin için her zamankinden daha fazla önem taşıyor. Günlük banyolar, hem temizliğinizi sağlar, hem de sizi rahatlatır. Göğüslerinizin görüntüsü de bu dönemde farklı olabilir. Üçüncü günle birlikte göğüslerinizden süt gelmeye başlar. Bu dönemde acı hissedebilirsiniz. Eğer ağrılarınız artarsa, doktorunuza danışarak bir ağrı kesici alabilirsiniz.

Öneriler

 • Banyo sırasında ılık suyla göğüslerinize masaj yapabilirsiniz.
 • Beslenme düzeninize her zamankinden daha çok dikkat etmelisiniz. Uykusuz ve yoğun geçen gecelere, ancak bu şekilde dayanabilirsiniz. Eğer bebeğinizi anne sütü ile besliyorsanız, günde fazladan 500 kaloriye ihtiyacınız var demektir. Taze meyve, sebze, kalori sağlayan bisküvi ve kekler sizin için uygun olacaktır.
 • Bol bol su içmeyi ihmal etmemelisiniz.
 • Kendinizi günlük işlerle çok fazla yormayın. Arada bir sırt üstü yatağa uzanarak, kendinizi dinlendirin.

Duygularınız:

 • Yeni anne olan kadınlarda duygusal bazı değişimlere rastlanması normaldir. Hormonlara bağlı olarak gelişen bu durum, endişe, merak gibi duyguları da beraberinde getirir. Annenin göğsünden sütün gelmesiyle birlikte, gözyaşları da artar. Bu gözyaşları dönemi 2 – 3 hafta kadar sürer.
 • Gözyaşlarına hakim olamayan anne, aynı zamanda sağlıklı ve güzel bir bebeğe sahip olduğu halde niçin ağladığını çözemez ve kendinde bir suçluluk duygusu hisseder. Bütün bu davranışlar ve yaşananlar, son derece normaldir ve hayatınızda yaşadığınız önemli bir deneyimdir.

Öneriler

 • Gözyaşlarınızın nedenlerini anlamaya çalışın ve geçici olduğunu unutmayın.
 • Sizde meydana gelen duygu değişimlerini anneniz, arkadaşlarınız ve eşinizle paylaşın.
 • Eşinizi ve bebeğinizi de yanınıza alarak, birlikte farklı ve iyi bir gün geçirmeye çalışın.

Artık siz çiçeği burnunda bir annesiniz ve bunun hem mutluluğunu hem de zorluklarını bir arada yaşayacaksınız.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu