Bebek

Bebeğiniz Diş Çıkarırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bebeğin ilk dişlerinin çıkması büyük bir olaydır. Diş çıkartmak acı verebilir. Bu nedenle de yeni diş çıkartan bebek, onunla beraber tabii ki siz de endişe duyabilirsiniz. İlk dişler genellikle bebek altı aylık olduğunda çıkmaya başlar. Bu sürenin iki ay evvel ya da iki ay daha geç başlaması da çok normaldir. Bebeğinizin diş çıkartmaya başladığını her şeyi ağzına götürmesinden anlarsınız.

Çene mukozasının altındaki süt dişleri bu mukozayı yararak çıkar. Bazı çocukların damakları çok hassastır ve dolayısıyla diş çıkarken damak şişer. Acıyı hafifletmek için hafif masaj yardımcı olur. Diş çıkartan çocuklar kendilerini o dönemde pek rahat hissetmezler, huzursuzdurlar. Çocuk diş çıkartırken ateş, ishal, kusma gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Bu enfeksiyonlar diş çıkartmayla pek ilgili değildir.

Çocuğun artık anneden aldığı koruyucu maddelerden yavaş yavaş arınması ve kendi organizması bir bağışıklık sistemi oluşturmaya başlamasıyla ilgilidir. Eğer bebeğinizin ateşi yükselirse hemen bir doktora başvurmalısınız. Dişlerin sağlıklı büyümesi için kalsiyum ve fluorid mineralleri gereklidir.

Bebeğin içtiği sütte kalsiyum bulunduğu için ek kalsiyum takviyesine gerek yoktur. Fakat fluorid için aynı şey geçerli değildir. Fluorid ne anne sütünde ne de diğer bebek mamalarında vardır. Bu nedenle bu mineralin bebeğe ek olarak verilmesi tavsiye edilir.

Bebek İki Yaşına Geldiğinde Tüm Dişleri Çıkmış Olur

Bebek ortalama olarak iki yaşına geldiğinde süt dişlerinin hepsi çıkmış olur. Diş bakımına ilk dişi çıktığı andan itibaren başlanmalıdır. Çocuk bu dönemde diş bakımıyla ilgili zorlanmamalıdır. Küçük çocuğunuzun dişlerini nemli bir kulak temizleme çubuğu veya bez ile silebilirsiniz. Bu işlemi yaparken diş etlerine ve çocuğun başka dişleri de çıkmak üzereyse bunlara da dikkat etmelisiniz.

Çocuğunuz iki yaşındaysa ona dişlerini fırçalamasını öğrenmesi için minik bir diş fırçası alabilirsiniz. Çocuk fırçayı henüz gerçek anlamda kullanamaz, büyük olasılıkla fırçayı çiğnemeye kalkacaktır. Çocuk bu şekilde zamanla dişlerini fırçalamasını öğrenir. Fakat bu dönemde onun dişlerini temizleme işini siz yapmalısınız. Çocuklar gerçek anlamda diş fırçalamasını ancak sekiz yaşına geldikten sonra öğrenirler. İleride çıkabilecek problemleri önlemek için çocuk iki yaşına geldikten sonra yılda iki kez diş doktoruna götürülmelidir.

Çocuğun sağlıklı diş çıkartıp çıkartmadığını ancak bir doktor anlayabilir. Çocuk diş doktoruna giderek korkusunu da yenebilir. Süt dişlerinde de çürükler oluşabileceği için doktor onlara dolgu yaparak erken düşmelerini engelleyebilir. Çünkü süt dişleri bir sonra gelecek olan dişlerin yerini tutmaktadır. Bu nedenle de önemlidirler: Çocuk diş doktoruna götürülürken dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Örneğin, çocuğa hiç bir zaman kesinlikle acımayacağını veya bir daha asla diş doktoruna gidilmeyeceği söylenmemelidir. Ona diş doktoruna niçin gitmesi gerektiği açıkça anlatılmalıdır. Çocuk böylece nedenini anlar ve kendisini daha rahat hisseder.

Bebeğiniz Diş Çıkartırken Bunlara Dikkat Edin

  • Çocuğa dişlerini kaşıyabileceği özel bir oyuncak verebilirsiniz. İçi jelle dolu olan ve buzdolabında soğutulabilenler acıyı biraz hafifletir.
  • Bebeğin çiğneyebileceği ekmek kabuğu, havuz gibi besinler de işe yarar
  • Şişmeleri ve iltihaplanmaları hafifleten papatya çayı da iyi gelir
  • Doktora danışarak alabileceğiniz bazı ilaçlar da kullanılabilir.
  • Diş çıkartan çocuğun yastığı biraz yüksek olmalıdır.

Çocuğun Dişlerini Doğru Temizlemesi

Bu işin tekniği en zor kısmıdır. Bunun için çocuğun işaret parmağını önce dişlerin üzerine daireler çiziyormuş gibi hareket ettirin. Bunu daha sonra diş fırçasıyla da çalışabilir. Sonra da bu daireleri siliyormuş gibi fırçayı yukarı aşağı doğru hareket ettirin (diş etinden diş uçlarına doğru). Çocuğa dişlerini hangi sırayla fırçalaması gerektiğini öğretin.

İlk önce dişlerin çiğneme yüzeyi, daha sonra da dış ve en son olarak da iç yüzeyi fırçalanmalıdır. En önemli sorunlardan biri de fırçalama süresidir. Normalde dişlerin iyi temizlenmesi için üç dakika yeterlidir. Çocukların bu süreyi uygulamaları için bir kum saatinden yararlanabilirsiniz. İlk başta çocuğun dişlerini kısa bir sürede fırçalaması yeterli olur. Fakat zamanla bu süre üç dakikaya çıkarılmalıdır.

En Uygun Diş Fırçası Ve Macunu

Çocuklar için özel olarak hazırlanmış uçları yuvarlatılmış diş fırçaları vardır. Bu fırçaların kavrama yeri daha kalın ve ağıza girecek olan kısım daha küçüktür. Her çocuğun kendi fırçası ve bardağı olmalıdır. Diş fırçası başı yukarıya gelecek şekilde bardağa konulmalıdır. Diş fırçası yaklaşık olarak her üç ayda bir yenisiyle değiştirilmelidir.

Çocuk dişlerini fırçalamak istemiyorsa elektrikli diş fırçası kullanılabilir. Bu fırça güzel sesler çıkardığı için çocuk bu sesin ritmine kapılır ve dişlerini fırçalar. Elektrikli diş fırçalarının bir diğer avantajları da dişlerin kolayca temizlenmesi ve diş etlerine yapılan hafif masajdır. Nasıl kullanılan diş macunları önemliyse, fırçalar da o kadar önemlidir.

Macun dişlerin çürüğe karşı direncini artıran fluorid içermelidir. Fakat bu tip macunlar çocuk biraz daha büyüdüğünde kullanılmalıdır. Çünkü fazla flourid alımı çocukların ileride çıkacak olan dişlerinin lekeli çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle çocuklar için özel hazırlanmış macun kullanılması önerilir. Çocuğun yaşına, beslenme durumuna ve dişlerin çürüme riskine göre kullanılacak macunların fluorid oranlarını bir pedodontist önerecektir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu