Bebek

Bebeğin Yabancılaması ve Yabancılama Dönemi

Şimdiye kadar herkese gülücükler dağıtan bebeğiniz artık kimseye yüz vermiyorsa, yabancılama dönemi başlamıştır. Odasında sevimli bir şekilde oyuncaklarıyla oynayan dokuz aylık bir bebek, amcası odaya girdiğinde avazı çıktığı kadar bağırmaya ve ağlamaya başlar. Amcası ziyarete ‘geldiğinde her seferinde etrafına gülücükler saçan minik insan artık gülümsemek yerine avazı çıktığı kadar ağlayıp bağırmayı tercih etmiştir. Ancak annesi bebeğini kucağına aldığında güçlükle sakinleştirilebilir. Bebeğin öz amcası bu duruma çok şaşırır: “Acaba yanlış bir hareket mi yaptım?” diye düşünür.

Ertesi sabah, bebek annesinin işleri nedeniyle anneannesine bırakılacaktır. Şimdiye kadar anneanneye yapılan ziyaretler hiçbir sorun teşkil etmemiştir. Ayrılık vakti geldiğinde, kadın bebeğini annesine teslim etmek ister, ancak bu kez de bebek annesinin boynundan ayrılmak istemeyip, gözlerini açarak yalvarırcasına annesine bakar. Anneanne torununun kendisini yabancılamasından biraz da olsa rahatsız olmuştur. Dokuz aylık bebek hasta değildir, üstelik keyfi de yerinde.

Peki akrabaları neden yabancılar?

Yabancılama dönemi çok normaldir Bebek insanları yabancılamaya başlamıştır. Yaşına göre gösterdiği reaksiyon çok normaldir. Yabancılama, bir bebeğin alışmış olduğu insanları diğerlerinden kesin bir şekilde ayırt etmeye başlamasıdır. Yabancılama dönemi altı aylık bebeklerde ve iki yaşına kadar olan çocuklarda mutlaka görülür. Bu sürenin ne kadar şiddetli geçeceği bebek veya küçük çocuğun canlılığına bağlıdır.

Bazı çocukların tanımadıkları insanları yabancıladıkları belli bile olmaz. Bunlar yabancı bir insan gördüklerinde sadece kafalarını çevirirler, annelerinin omuzlarına koyarlar veya başka insanın kucağına gitmemek için kendilerini kasarlar. Bu tip sahneler birkaç hafta sürebildiği gibi aylarca da sürebilir. Uzun bir süre boyunca, bebeklerin yabancılama döneminde ilk kez olarak yabancı insanları tanıdıklardan ayırt ettikleri sanılıyordu. Ancak bunun doğru olmadığı günümüzde bilinmektedir. Çünkü bir bebek, annesini dünyaya geldikten birkaç hafta sonra tanımaya başlar. Onu sesinden, kokusundan ve dokunuşlarından tanır.

Çocuk büyüdüğünde, yani bedensel ve ruhsal olarak geliştiğinde karşısına çıkan her yabancıdan korkar. Çocuk, kendi başına dünyayı keşfetmeye çalışır, artık eskisi kadar size bağımlı değildir ve her gün onunla beraber olmayan insanlardan korkar. Bu yüzden de bebekler ve çocuklar erkekleri kadınlara göre daha az gördüklerinden daha fazla yabancılarlar.

Bebeğin hafızası gördüğü insanları henüz kısa bir süre için aklında tutar. Bu yüzden haftada bir kez gördüğü anneannesini veya uzun süre görmediği amcasını yabancı olarak görür. Gelişim pedagogları korkunun doğanın insanlara vermiş olduğu mantıklı bir güdü olduğu kanısındalar. Doğanın çok meraklı ve araştırmacı çocuğa verdiği korku içgüdüsü, onun annesinden fazla uzaklaşmasını ve tehlikelerle karşılaşmasını engeller. Annenin bu korkuyu çocuğundan uzak tutmak veya onu dizinin dibinde oturmasını sağlamaya çalışmak anlamlı değildir.

Her ne kadar akrabalarınız çocuğunuzun onları yabancılamasına gücense de, çocuğunuzun bu dönem içerisinde anlayışıniza ihtiyacı olduğunu unutmayın. Bebeğiniz size güvenebilmeli ve onun yanında kalmalısınız. Bebeğiniz kimin kucağına gitmek istiyorsa ona gitmelidir ve hiçbir şeye zorlanmamalıdır. Çocuğunuzun istemediği kimselerin onu öpmesini veya kucağına almasına izin vermeyin.

Kendisine sabır ve belli bir mesafe gösterildiğinde çocuk başka insanlarla kaynaşacaktır. Örneğin çocuk, odasında oyun oynadığında gelen bir akraba araya mesafe koyarak yere oturduğunda çocuğa daha az ürkütücü gözükür. Çocuklar çekingen olmalarına rağmen yeni şeylere her zaman açıktırlar ve bir süre geçtikten sonra kendilerinden kaynaşmaya başlarlar.

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu