Bebek

Bebeğimizin Bezindeki Kakasından Hasta Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Bebeğin sağlıklı olup olmadığını bezindeki kakasından rahatlıkla anlayabilirsiniz. Doğumun hemen ardından bebeklerin sindirim sistemi çok az gelişmiştir. Çünkü anne karnında dokuz ay boyunca göbek kordonu tarafından beslendiği için sindirim sisteminin pek yapacak bir şeyi yoktu. Yenidoğanın mide mukozası az miktarda asit üretmektedir. Ayrıca gıdaların çözülmelerini sağlayan belirli enzimler az miktar da bulunmaktadır. Bağırsak florası da (hazım için vazgeçilmez olan değişik mikroplardan meydana gelir) henüz tam olarak gelişmemiştir. Bu yüzden ilk birkaç ay içerisinde bebekler sadece anne sütü veya küçük bebekler için üretilmiş özel mamalarla beslenmeliler.

İlk bir sene içinde bebeğin sindirim sistemi değişen gıda ihtiyacına yavaş yavaş alışır. Fakat buna rağmen hala hassas ve bozulmaya yatkındır. Bebek bir mamayı hazmetmediğinde (çoğu kez böyle bir durumda nezleyle ishal de beraberinde gelir) veya huzursuz olduğunda, midesi ağrıyabilir ya da kakasının görünümü değişir.

Doğumu izleyen ilk 24 saat içerisinde bebek ilk kakasını (mekonyum) yapar. Mekonyumun rengi siyah denilebilecek kadar koyudur. Bağırsak mekonyumu hamileliğin son üç ayında üretmiştir. Bebeğin bağırsakları tam olarak doğumdan bir hafta sonra düzenli çalışmaya başlar.

Emzirme, biberon ve mama arasındaki fark

Emzirilen bebeğin kakasının rengi sarıdan açık kahverengiye kadar değişen tonlardadır ve hafif ekşi kokar. Bebek bezini az kirletmesine rağmen kaka, sulu veya yumuşaktır.

Biberonla beslenen bir bebeğin kakasının rengi daha koyudur. Kakanın kokusu ise anne sütüyle beslenen bebeğinkinden daha keskindir, fakat kötü kokmaz. Kakası da genelde daha serttir. Bebek eğer hiper alerjik süt ile besleniyorsa, kaka yeşilimsi bir renk alabilir. Bebek mamayla beslendiğinde, kakanın rengi ve kokusu değişir.

Anne babanın tedbir alması gereken durumlar

Bebeğin kakasını yaparken ağrısı da olursa, bu durum mutlaka bir hastalığın işaretidir. Bebek çocuk doktoruna götürülmelidir.

Bebeğin kakası sert, koyu, kuru ise veya kakasını üç dört günde bir yapıyorsa. Bu kabızlığın bir göstergesidir. Kabızlığın çoğu zaman nedeni bebeğin yeterince sıvı alamamasıdır. Bu da biberondaki mama hazırlanırken su ile süt tozunun miktarının ayarlanmamasından kaynaklanır. Bebek bu durumda doktora götürülmelidir.

Çocuk doktoru anne babaya bebek için özel beslenme önerileri verecektir veya şekerli süt tozu gibi bağırsakları yumuşatan besinler önerecektir. Kesinlikle bebeğinize doktora danışmadan bağırsak yumuşatıcı ilaçlar vermeyin.

Bebeğin kakası küf ya da çok keskin kokuyorsa ayrıca su gibi çıkıyorsa, balgamlı veya kanlı bir görünümü varsa bu ishalin belirtisidir. Bu da acil olarak bebeği doktora götürmek için bir nedendir.

İshalin değişik nedenleri vardır: Virüs veya mikrobik enfeksiyonlar, bağırsak mantarları, beslenme hataları bunlardan birkaçıdır. Bebek ishal olduğunda çok su kaybeder ve bu su kaybı acil olarak giderilmelidir. Bunun gerçekleşebilmesi için doktor, bebeğe bazı solüsyonlar verir.

Anne Babaların Bilmesi Gerekenler

  • Bebek dünyaya geldikten sonra ilk birkaç hafta içinde 24 saat içerisinde sekiz kereye kadar kaka yapması normaldir. Dördüncü aydan itibaren bebeğin kaka yapması bir veya iki defaya iner.
  • Emzirilen bebeklerin üç ile beş gün arayla bir kez kakalarını yapmaları normaldir.
  • Biberonla beslenen bebeklerin bir iki gün arayla kaka yapmaları normaldir.
  • Emzirilen bebeklerin üç ile beş gün arayla bir kez kaka yapmaları normaldir.
  • Biberonla beslenen bebeklerinki ise bir iki gün arayla normaldir.
  • Bebeklerin düzensiz kaka yapmaları normaldir. Yani her gün aynı saatte kaka yapmaları gerekmez.
  • Kaka sert çıkıyorsa, tıkanıklık söz konusu olabilir. Mutlaka çocuk doktoruna başvurunuz.
  • Bebeğin ateşi varsa veya hasta gözüküyorsa, bu bir ishal belirtisi olabilir. Mutlaka çocuk doktorunuza başvurunuz.
  • Kakanın içinde yeşilimsi çizgiler gözüküyorsa, hastalık belirtisidir.
  • Bebek sadece süt ile beslenip kakası kötü kokuyorsa, bir hastalığın belirtisidir. Eğer bebek içinde et parçaları olan mama ile besleniyorsa, kötü koku genelde normaldir. Bir hastalığın belirtisidir. Mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu