in

Bebeğimin Gelişimi Normal Mi?

Gönderi paylaş:

Bir çok anne baba, bebeği dünyaya geldikten sonra, bebeğimin gelişimi normal olarak ilerliyor mu? gelişim süreci normal mi? diye hep merak içinde oluyor. Bebeğiniz doğduğu günden bu yana ne kadar da büyüdü değil mi? Hastanede ilk gün giydirdiğiniz tulumlar, zıbınlar çoktan küçüldü. Bu henüz başlangıç… Minik bebeğiniz her geçen gün daha da boy atacak, gelişecek.

Bebeklerin büyüme hızı bizi hayrete düşürüyor. Doğumun ardından geçen 15-20 gün bile büyümenin ne kadar hızlı olduğunu izlemeye yetiyor. Bebekler 12 aylık olduklarında doğum ağırlıklarını 3’e, boylarını ise 1.5’a katlıyor. Yani dünyaya gelmelerinden itibaren gerçekten büyük yol kat ediyorlar.

Gelişimlerini belli bir düzene ve kurallara uyarak sürdürüyorlar. Tabii bu dönemde bazı kurallar akılları karıştırıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları 10 gelişim kuralını ayrıntılarıyla size açıklıyor.

  1. Doğumdan sonra her bebek kilo verir

Doğumdan sonra bebeğinin kilo verdiğini gören çoğu anne baba endişeye kapılıyor. Çünkü büyümesi, gelişmesi, kilo alması gereken bebekleri beklentilerin aksine zayıflıyor. Ancak endişeye gerek yok. Bu doğanın bir kanunu. Ayrıca bebeğinizin doğumdan sonra kilo vermesi, gelişiminin sorunsuz devam ettiğinin bir göstergesi.

Doğumdan sonra bebekler 300 – 500 gr. kilo veriyor. İstatiksel olarak yazmamız gerekirse bebeklerin çoğu, doğum ağırlıklarının yüzde 10 – 15’ini doğumdan sonra kaybediyor. Bunun sebebi bebeğinizin yeni çevresine alışmak zorunda kalması. Emme, yutma ve sindirim işlevleri bu süreci yavaşlatabilir. Daha anne karnındayken bebek, bu açlık dönemine, enerji depolayarak hazırlanıyor. Çoğu bebek 2 – 3 hafta içinde yeniden eski kilosuna ulaşıyor.

  1. Günde 5 kez beslemek yeterli değil

Bebeklerin 4 saatte bir acıktıkları sadece kitaplarda yazıyor. Gerçek hayatta yeni doğan bebeklerin günde 10 kez ve daha fazla beslenmeye ihtiyaçları var. Ancak yemesi gereken miktarı ona bir kerede vermemeye dikkat edin.

Çünkü midesi, henüz bu kadar fazla mamayı ya da anne sütünü sindirebilecek kadar büyük değil. Bebeğinize 20 – 30 ml. mama vermeniz yeterli. Zamanla mama miktarını artırabilirsiniz. 4. – 5. ayda bebekler geceleri beslenmeden de uyuyabilirler.

  1. Büyüme sürecinde duraklamalar yaşanır

İlk yılda bebek adım adım gelişiyor. Yani bazı dönemlerde gelişimi hızlanıyor, sonra kısa bir süre duraksamaya başlıyor. Örneğin 3 ile 6 hafta arasında bebek kilo ve boy olarak fazla gelişmiyor. Bu duraklamalar bazen aylarca sürebiliyor. Bazen de iki hafta önce aldığınız tulumun bebeğinize küçük geldiğine şahit olabilirsiniz. Bebeğin 3 hafta boyunca gelişmemesi ya da kilo almaması çok doğal. Size bebeğinizi sık sık tartmamanızı öneriyoruz. Haftada bir kez bebeğinizi tartmanız yeterli olacaktır.

  1. Hızla kilo alır

Minik yeni doğanınız 3 – 4 ay sonra kocaman bir bebeğe dönüşecek. Çoğu bebek 2. ve 3. aylarda ortalama 850 gr. alıyor. 6 ay sonra doğum ağırlıklarını 2’ye katlarken 15 cm. civarında uzuyorlar. 6. aydan sonra gelişimleri yavaşlamaya başlıyor. İkinci yarıyılda bebekler, her ay ortalama 200 – 400 gram alıyor ve 1 – 2 cm. uzuyorlar. Birinci yılın sonunda boyları ortalama 77 cm, ağırlıklarıysa 10 kilo oluyor.

  1. Anne sütüyle beslenen bebekler daha ağır

Anne sütüyle beslenen bebekler, hazır mamayla beslenenlere oranla ilk aylarda daha hızlı gelişiyor. Ancak anne sütüyle beslenen bebeklerde gelişim evrelerinde görülen duraklamalar daha uzun sürüyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün son araştırmasına göre, 4 aylık kız bebeklerin çoğunun 6.5 kg. civarında olduğu görülüyor ancak doktorların elinde bulunan boy ve ağırlık tablosuna göre 4 aylık kızlar 5.8 kg olmalı. 12. aydan sonra anne sütüyle beslenen kız çocukları 9 kiloyken, mamayla beslenenler 9.5 kg. oluyor.

Bebeklerini anne sütüyle besleyen anneler, iki beslenme şekli arasındaki bu farkı bilmeliler ki, 4. aydan sonra bebekleri gelişemediği için endişeye kapılmasınlar. Annelerin bu düşüncesi genellikle bebeklerini aşırı beslemeye çalışmalarıyla sonuçlanıyor.

  1. Erken doğan bebekler yaşlarına göre küçük görünür

Dünyaya gözlerini erken açan bebeklerin anne babaları, çevrelerinden bebeklerinin ne kadar da küçük olduğunu sık sık duyuyor. Tabii ki zamanında doğan bebeklere oranla, prematüreler daha küçük görünüyor, yine de bu durum anne babayı fazlasıyla üzüyor.

Aslında anne babalar bebeklerinin ağırlık ve boy gelişimini hesaplarken, yaşıtı olan bebekleri göz önünde bulundurmamalı, kendi çocuklarının dünyaya erken geldiğini unutmamalılar. Bebeğiniz ne kadar erken doğduysa, kendini toparlaması da o kadar zaman alıyor. 32. gebelik haftasından erken doğan çocuklar, diğerlerine oranla genellikle daha minyon oluyorlar.

  1. Başı vücuduna göre daha büyük

Yenidoğanların büyük bir başı var ve bu başları beynin yayılması için gün geçtikçe daha da büyüyor. Bu sebeple doktorunuz her muayenede bebeğinizin başını da ölçer. Yenidoğanların baş çevresi ortalama 34 cm. olur. Bir yaşına bastıklarında baş çevresi 46 cm’ye ulaşır. Bebeğin başının daha az ya da fazla büyümesi, gelişim bozukluklarının belirtisi olabiliyor.

  1. Bebek yağ tabakasıyla kaplı

Çoğu anne, bebeğinin kocaman karnına, tombul yanaklarına, çift kat olmuş gıdısına bakarak bebeğinin şişman olduğu fikrine kapılabilir. Ancak tüm bu özellikler bebeğin şişman olduğu anlamına gelmiyor. Bebeklerin enlemesine daha hızlı gelişmeleri çok doğal. 2. ve 3. yaşlarda bebekler hızla boy atmaya ve yağlarını eritmeye başlıyorlar. Emekleme ve yürüme dönemiyle birlikte kaslar gelişiyor ve yağ tabakası genellikle kayboluyor.

  1. İkizler farklı gelişir

Tek yumurta ikizleri genellikle aynı hızla gelişiyor. Ancak bu kuralı çift yumurta ikizleri için iddia edemeyiz. Onlar da diğer kardeşler gibi farklı şekilde ve hızda gelişiyorlar. Gerçi çift yumurta ikizleri aynı genetik özelliklere sahipler, ancak her çocukta genler yeniden yapılandırılıyor. Bu da bir çocuğunuzun uzun ve zayıf, diğerinin de kısa ve tombul olmasına neden olabiliyor. Genler aynı zamanda çocukların besinleri nasıl değerlendireceğini belirliyor.

  1. Her bebeğin gelişim süreci farklı

Bebeklerin gelişme süreçleri birbirinden farklı. Nasıl ki bazı bebekler 10 aylıkken, bazıları da 18 aylıkken yürümeye başlıyorsa, ağırlık ve boy gelişimleri de farklı olabiliyor. Anne babası uzun olsa bile bebek yavaş uzayabiliyor. Ama yine de her şeye rağmen genetik özellikler kendini koruyor. Bebek yavaş ve ağır gelişebiliyor, ancak yetişkin olduğunda diğer bebeklerden daha uzun olma ihtimali oldukça yüksek.

Hızla büyüyen ve gelişen bebekler de var. Ancak bunların gelişimi de belli bir süre sonra durabiliyor. Çünkü anne ve babasının boyu çok uzun değil. Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bebeğinizin gelişiminin düzenli, yaşına uygun olması ve kontrollerinde kilo – boy – baş eğrilerinin korunması. Normal gelişip gelişmediğini ise çocuk doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzu sürekli tartmaktan ve boyunu ölçmekten vazgeçmelisiniz. Bebeğinizi 1 aylık olana kadar haftada 1, büyüdükçe ise 2 veya 4 hafta da bir tartın.

 Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.