Bebek

Bebeğim Yeterince Doyuyor Mu?

Sabahları 50, bir diğer emzirmede 90, öğlenleri ise 80 g süt… Her emzirmeden sonra bebeğinin ne kadar emdiğini ölçen anne çok çabuk endişelenir. Acaba bebeğim yeterince doyuyor mu? sorusu annenin aklına takılır. Bu tür endişeler genelde gereksiz olduğu gibi, bebeği emzirdikten sonra her defasından mamanın gramajını not etmek de gereksizdir. Ortalama her 20 anneden birinin sütü gerçekten yetersizdir. Anne sütünün gerçekten yetersiz olduğu veya yetersiz gözüktüğü birkaç durum vardır ve anne bu durumları ayırt edebilmelidir.

İlk beş gün

İlk beş gün içerisinde yenidoğan, doğum kilosunun yüzde onunun altına düşer. Böylece anneler, emzirmenin ilk günlerinden itibaren genelde gereksiz yere sütün yetmediğinden endişelenirler. Bebeğin hassas olan sindirim sistemine yüklenmemek için, ilk üç gün içerisinde az süt (kolostrum; ilk gelen süttür) akar.

Ayrıca bebeğin kilo kaybetmesi de normaldir. Doğa bu durum için de önlemini almıştır. Bebeğin zayıfladığı bu günler için vücudu yağ depolamıştır. Bu yüzden bebeğinizi tekrar doyurmak için çabalamayın. Üç gün geçtikten sonra memeden yeterince süt akar. Bebek annenin memesini ancak yeterince emdiğinde sürekli süt gelir.

Bebeğin yaptığı sürekli emme hareketi annenin süt hormonlarını salgılamasını sağlar. Süt üretimini prolaktin yapar, sütün akmasını ise, oksitosin sağlar. Yenidoğan her acıktığında emzirilirse, sütün miktarı kendiliğinden ayarlanır. Başlangıçta 24 saat içerisinde sekiz kez 10 dakika veya biraz daha uzun bir süre emzirilmesi şarttır.

Bebeğin büyüme dönemleri

Anne, bebeğini yeterince emzirdiği halde, bebeğin onuncu günde, dördüncü ile altıncı haftada ve üçüncü ile dördüncü aylarda daha fazla süte ihtiyaçları vardır. Bu dönemlerde bebekler büyür. O dönemlerde huzursuz olup eskiye göre daha fazla süt içmek isterler. Bu durumda bebeğinizi daha sık emzirin, böylece meme iki ile dört gün içerisinde daha fazla süt üretmeye başlayacaktır. Annenin sütü bebeğe yetmediğinde, anne bunu anlayacaktır. Anne sütünün yetersiz olduğunu gösteren üç belirti vardır:

  1. Bebek halsizdir, kilo kaybeder veya yeterince kilo almaz. Bebeğin haftada en az 100 g alması normaldir.
  2. Emzirdikten sonra bile bebek doymamış bir izlenim bırakır ve annesinin memesine, süt emmek için saldırır.
  3. Bebeğin bezi günde beş kereden az ıslanır.

Emziren anne huzurlu olmalıdır

Anne stresli olduğu zaman vücudu stres hormonu olan adrenalini salgılar. Bu hormon sütün miktarını azaltır. Bu yüzden bebeğini emziren annenin huzura ve sessizliğe ihtiyacı vardır.

Anne rahat emzirebilmek için ne yapmalıdır?

Kocasından ev işleri konusunda yardım istemeli. Bebeğini bir süre için aile fertlerinden birine veya çocuk bakıcısına bırakmalı ve mümkün olduğu kadar dinlenmeli.

Emziren anne aşırı uykusuz kaldığında, geceleri bebeğini doyurmak için bir şişe biberon hazırlayabilir.

Her anne bebeğini emzirmek zorunda değildir. Eğer emzirmek anne için büyük bir stres yaratıyorsa, biberona geçilmelidir. Bebeğine anne sütü yerine mama veren bir annenin kötü olduğu anlamına gelmez.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu