Bebek

Bebeğim Neden Kusuyor? Ne Yapmalıyım?

Her anne baba zaman zaman bu endişeli soruyu sorar. Bebeklerde beslenmeden sonra sızıntı şeklinde görülen çıkarma normaldir. Şiddetli kusmalar ise bebekte herhangi bir hastalığın habercisi olabilir.

Yeni doğan ve erken süt çocukluğu döneminde beslenmeden sonra bebeklerin ağzından sızıntı tarzında süt gelebilir. Kusma fizyolojik olabileceği gibi hastalıktan da kaynaklanabilir. Bu nedenle özellikle şiddetli kusmalar hafife alınmamalı ve zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Gastroözofegeal Reflü

Bebeklerde, yemek borusunun alt bölümündeki kas tabakasının henüz tam gelişmemesi nedeniyle mamadan sonra kusma görülebilir. Gastroözofegeal Reflü adı verilen bu hastalıkta bebeğin kilo alması durabilir. Uzun dönemde, mide asiditesi yemek borusunda tahriş yaparak kanamaya neden olabilir. Bunun yansıra gizli kanamaya bağlı olarak kansızlık ortaya çıkabilir. Bu hastalığın bir başka tehlikesi de kusulan mamanın akciğere kaçması ve akciğer hastalıklarına yol açabilmesidir.

Pilor Stenoz

Genellikle 3 – 4 haftalık bebeklerde görülür. Bebek mamadan hemen sonra süt renginde fışkırır tarzda kusar. Bebek tekrar beslenmek ister, ancak yine kusar. Bu hastalıkta, midenin on iki parmak bağırsağına açıldığı yerde bulunan kas tabakasının darlığı söz konusudur. Pilor Stenoz’un tedavisi cerrahidir. Eğer bebeğin kusmuğunda yeşil ve dışkıya benzer birtakım pütürükler varsa, bağırsak tıkanması düşünülmelidir. Bu durumda tedavi cerrahidir ve acil müdahale gerektirir.

Enfeksiyon hastalıkları

İshalle birlikte görülen kusma, gastroenterit adı verilen mide ve bağırsak iltihabından kaynaklanabilir. Bu hastalık bebeklerde ciddi ölçüde su kaybına yol açarak yaşamını tehdit edebilir. Kaybedilen sıvı derhal yerine konulmalıdır. Yüksek ateşle seyreden kusma ise menenjit, idrar yolu enfeksiyonu veya başka bir enfeksiyon hastalığının habercisi olabilir.

Diğer nedenler

Süt, muhallebi gibi ek besinlere başlayan bebeklerde kusmaların nedenleri besin alerjileri olabilir. Ayrıca herhangi bir travma sonrasında bebekte görülen uyku ve kusma, kafa içinde gelişen bir kanamadan kaynaklanabilir.

Kanlı kusma

Kanlı kusma, yenidoğanda anne memesinin çatlaklarına bağlı olabileceği gibi, yemek borusunun ileri derecedeki iltihabi hastalıklarından, süt çocukluğu döneminde de görülebilen gastrit ten veya çeşitli enfeksiyon hastalıklarından da kaynaklanabilir. Bu tip kusmalarda mutlaka doktora başvurulmalı, endoskopik yöntemlerle yemek borusu ve mide incelenmelidir.

Kilo problemi olmayan, ateşsiz, keyifli bir bebek beslenmeden sonra sızıntı tarzında çıkartıyorsa, bu kusma fizyolojiktir. Ailelerin endişelenmelerine gerek yoktur. Kusma fizyolojik olduğu kadar hastalıktan da kaynaklanabilir. Bu nedenle kanlı, yeşilimsi sarı renkli, içi pürtüklü, yüksek ateş veya ishalle seyreden şiddetli kusmalarda zaman kaybetmeden hekime başvurulmalıdır. Aksi takdirde bebeğin yaşamı tehlikeye girebilir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu