Bebek

Bebeğim Emzirdikten Sonra Doyuyor Mu?

Emzirdikten sonra bebeğin doymamış olmasından kaygılanan anneler, ek mama verme gereği duyarlar. Bu konuyla ilgili yapılan araştırmalar, annelere bazı öneriler sunuyor.

Bebeğin ilk yaşına kadar alabileceği en iyi besin maddesi anne sütüdür. Uzmanlara göre, bebek en az 4 – 6 aya kadar anne sütüyle beslenmeli, ancak bu dönemden sonra hazır mamaya geçilmelidir. Buna rağmen birçok anne, bebeğinin memeden aldığı sütten doymadığını, onu ek olarak biberonla beslemek gerektiğini düşünürler. Normalde buna gerek yoktur. Özellikle ilk haftalarda ek mama verildiğinde, bebek emmeyi karıştırma tehlikesi yaşar.

Bebek annesinin memesinden beslenirken, doğal olan emme – çiğneme – yutkunma reaksiyonunu verir. Ama biberonda sadece emip yutkunması yeterli olduğundan, bir süre sonra doğal reaksiyonları da tembelleşir ve sürekli biberon istemeye başlar, anne memesini reddedeceğinden, annedeki süt üretimi yavaşlar veya tamamen kesilir.

İstemeden anne sütünün kesilmesi

Ek mama bebeğe ender olarak verilmelidir. Bazı annelerin, psikolojik sebeplerden dolayı veya belli hastalıklar sonucu sütü gerektiği miktarda üretilemez. Annenin çalışıyor olması ve birçok öğünü atlaması sütün pompalanmasını güçleştirir. Süt miktarı otomatik olarak geri çekilir. Ek mama verirken, bebeğin istem dışı memeden kesilmesini önlemek için, birkaç noktaya dikkat etmek gerekir:

Süt oluşumunun sürekli olarak sağlanması için, bebeği özellikle her iki memeden emzirmek gerekir, ancak bunun ardından ek olarak biberonla mama verilebilir.

Bebeğin emmede tembelleşmemesi için, biberonun emziği, biberon baş aşağı çevrildiği zaman saniyede bir damla süt akıtacak şekilde delinmeli. Her öğünde memenin yanında biberonla da beslemek çok zahmetli olur. Ne de olsa bebekler belli bir süre boyunca gün içinde iki saatte bir acıkırlar. Bu durumda anne mama hazırlamaktan, emzirmekten ve biberon temizlemekten, başka bir şey yapmaya vakit bulamaz. En doğrusu, belli öğünleri tamamen biberonla vermektir.

Memede süt kesilmesini önlemek için yavaş yavaş ilerlemelidir. Bir öğünü ek olarak verdikten sonra birkaç gün beklemeli, sonra tekrar ek öğün vermeli. Böylelikle bebek de yeni mamaya zaman içinde alışabilir. Bir süre sonra bebeğin memeyle beslenmesi belirli zamanlara dağılır, örneğin sabah ve akşam gibi. Böylelikle anne bebeğine onun savunma sistemini güçlendirecek maddeler gönderir, bebek de meme emme zevkini çıkarır.

Bebeğe fazla mama vermek onu şişmanlatır

İlk 4 – 6 ay içinde meme çocuğuna uygun hazırlanmış hazır mamalardan verilebilinir. Anne sütüne en yakın olan mamalar da tercih edilebilir. Üzerinde 1 yazan mamalar çok fazla enerji ve şeker içerdiğinden, tavsiye edilen ölçü aşılmamalı, aksi halde fazla kilo tehlikesi doğar. Bebek 4. ayını doldurduktan sonra, 2 numaralı mama uygundur. Alerjik anne babaların bebekleri için hipoalerjik bünyelere uygun hazır mamaları vardır. İçeriğinde alerjiyi ortadan kaldıran inek sütü albümini olduğu için, vücut bunu yabancı albümin olarak algılamaz. Bu konuda doktorunuzla görüşün.

İlk 6 ayda bebek haftada 150 gram alır. Bebeği haftada bir tartmanız yeterli olur. Sağlıklı büyüdüğünü şu hususlardan anlayabilirsiniz:

  • Günde altı veya daha fazla bezi değişiyorsa
  • Neşeli ve memnun ifadesi varsa .
  • idrarı açık renkteyse
  • Teni pürüzsüz ve pembeyse

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu