Bebek

Bebeğim Çok Huzursuz, Ne Yapmalıyım?

Bazı bebekler sürekli ağlayarak anne – babalarını çaresiz duruma düşürürler. Birçok anne baba, doğumdan sonraki ilk haftalarda bebek bakımının ne kadar zor olduğunu bilir. Yeni doğan bebeklerin yüzde 20’si sık sık ağlayıp anne ve babalarını kaygılandırırlar. Bu bebekler çok az uyuyarak sürekli meme emmeye eğilimlidirler. Bazılarında kusma sorunu da vardır. Kabızlık ve ağrılı dışkılama gibi başka sorunlar da gözlenebilir. Çocuk doktorları, sürekli ağlayan bebekleri muayene ettiklerinde, çoğu zaman hiçbir sağlık sorunlarının olmadığını görürler.

Bebekler neden ağlarlar?

Bebeklerin çoğu zaman neden saatlerce ağladıkları ve sakinleştirilemedikleri bilinmemekle birlikte, bunların doğum sonrası dış ortama uyum sağlamada zorlandıkları düşünülüyor. Bu bebeklerin daha fazla kucağa alınmaya ya da uykuya dalmadan önce kucağa gereksinimleri olduğu sanılıyor. Ayrıca daha hassas ve duygusal oldukları kabul ediliyor. Bu duruma prematürelerde ya da hamileliğini aşırı stresli ve yorgun geçiren kadınların bebeklerinde daha sık rastlanır. Bebeğin aşırı ağlaması, genellikle 3. ayın sonunda kendiliğinden düzeldiğinden dolayı buna “üç ay koliği” denir. Eskiden düşünüldüğü gibi, aşırı ağlamanın nedeni bebeğin midesinin çok gazlı olması değildir. Günümüzde bebeklerin ağlayarak stres ve gerginliklerini dışa vurdukları kabul ediliyor.

Bebeğinize uyku için nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Kucağa alma: Bebek ağladığında kucağa alınarak sakinleştirilmeye çalışılmalıdır. Bebeği sakinleştiren ritmik bir hareket, onu rahatlatmaya ve uykuya dalmasına yardımcı olur. Bebek bazen kucağa alınsa bile susmayabilir. Anne ve babalar bu durumu anlayışla karşılayarak, sakinliklerini bozmadan bebeğe sevgiyle yaklaşmalıdırlar. Bebeğinizi rahatlatmak için şunları yapabilirsiniz:

  • Bebeği kucağınıza alıp, sallanan bir koltuğa oturarak, yavaşça sallanabilirsiniz.
  • Bebeği beşikte sallayabilirsiniz.
  • Bebeği kanguruya asarak dolaştırabilirsiniz.
  • Saç kurutma makinesini düşük devir ve 1sida çalıştırarak bebeğin karnına tutabilirsiniz.
  • Yan odada süpürge ya da çamaşır makinesini çalıştırabilirsiniz.
  • Emzik, masaj, sıcak banyo, rezene, papatya, anason bitki çayları gibi bebeğe yardımı dokunabileceğini düşündüğünüz herhangi bir şeyi yapabilirsiniz.

Düzenli bir gün akışı: Gün içerisinde belirli bir düzen kurmaya ve mümkün olduğu kadar bu düzeni sürdürmeye gayret gösterin. Bu düzeni uygularken stres yapmamalısınız, çünkü gerginliğiniz bebeğinize kolayca yansır. Düzeninizi aksatabilecek ziyaretleri, bebek 3 – 4 aylık olana kadar erteleyin ya da iptal edin.

Bebeğin uykusuzluğunun nedeni nedir?

Yeni doğan bebeklerin uyku gereksinimi ve düzeni farklıdır. Bazı bebekler günde ortalama 18 saat uyurken, bazıları da toplam 6 – 8 saatle yetinirler. Bu dönemlerde anne babalar için asıl sorun bebeğin gece ve gündüz farkını bilmemesinden kaynaklanır. Bebekler ortalama 2 saate bir acıkarak uyanırlar. Bebeğin sık aralıklarla uyanması anne ve babaları üzerinde hiç uyumadığı izlenimini bırakır. Oysa bebekler yetişkinlerin tahmin ettiğinden çok daha uzun bir süre uyurlar.

Anne babalar nasıl dinlenebilir?

Gece nöbetleşin: Uykusu gelmemiş bir bebeği uyumaya zorlamanın pek yararı yoktur. Bu durumdaki bebek uyutulmak yerine ilgi bekler. Yorgun düşen anne babalar ise hafta da en az birkaç gece uyuyarak dinlenmek isterler. Anne babaların nöbetleşe uyumaları, biraz da olsa dinlenmelerini sağlar. Anne bebeğini emzirirse, sütünü pompayla çekerek, buzdolabında saklayabilir, baba da sütü 151tip biberonla bebeğe verebilir.

Her ağlayışında hemen kucağa almayın: Çoğu bebek gece her iki saatte bir uyanarak, ağlar. Ancak, kısa sürede tekrar uykuya dalar. Gece her uyandığında kucağa alınan bebek, bunu alışkanlık haline getirirse, tekrar uykuya dalabilmek için her defasında kucağa alınmayı bekler. Bu nedenden dolayı, gece ağlayarak uyanan bebeğin yanına gitmeden önce en az 5 dakika beklenmelidir. Bu süre bebeğin kendiliğinden uykuya dalmasını sağlar.

Bebeğin uyuduğu saatleri değerlendirin: Anne, bebeğin uyuduğu saatlerde dinlenip uyuyabilirse, yorgunluğu biraz azalır. 1 – 2 saatlik gündüz uykusu, yapılması gereken ev işlerini fazla aksatmayacağı gibi, annenin dinlenmesini de sağlar.

Bebeği aşırı yormamaya ve uyarmamaya özer gösterin: Bebek ne kadar yorulur ve uyarılırsa, uykuya dalmakta o kadar zorluk çeker. Akşamları aşırı heyecanlandıran ve uyaran oyunlardan, kalabalıktan kaçının. Akşam yemeğinden sonra bebeğinizin sırtına yapacağınız masaj, müzik dinleme gibi keyifli aktiviteler bebeği rahatlatarak, güven duygusunun da gelişmesine katkıda bulunur.

Bebek, uykusu gelip mızmızlanmaya başladığı an mutlaka yatağına yatırılmalıdır. Uykuya dalmadan önce hatırladığı yer annesinin kucağı değil, kendi yatağı olmalıdır. Kucakta sallanarak uyuma alışkanlığı edinmemesi gerekir. Kucakta uyutulan bebek yatağa bırakılırken tekrar uyanır. Ayrıca gece yarısı uyanırsa, yine sallanmayı bekleyeceğinden, kucakta uyutmak iyi bir yöntem değildir. Bu yöntem, kendi kendine uykuya dalmayı öğrenmeyi engellediğinden tavsiye edilmez.

Uyuması için uygun olan ortamı yaratın: Bebekler, anne babalarıyla yakın temasta olmaktan hoşlanırlar. Bazı bebekler anne ve babalarının odasında daha rahat uyurlar. Bebek ilk 4 ay, anne babanın odasında yatabilir. Ancak 4. aydan sonra hatırlama ve alışkanlık edinme geliştiğinden, odalar mutlaka ayrılmalıdır. Odanın aşırı sıcak ve soğuk olması da uykuyu bozabilir. Yatak odası için en ideal 1sı 18 – 21 derecedir. Isı kadar nem düzeyinin de önemi vardır. Aşırı kuru hava bebeğin nezle olmasına ve rahat nefes alamamasına neden olur. Zaman zaman yatağın yerini değiştirmek, uyku sorununa çözüm getirebilir.

Bebekler için iştahsızlık tehlikeli midir?

Bebeğin her zamankinden az emmesi anneyi endişelendirir. İştahsızlığın nedeni aşı olma, diş çıkarma, enfeksiyon, hazım güçlüğü ya da besin alerjisi olabilir. Eğer bebeğin iştahsızlığı bir günden daha uzun sürerse, mutlaka bir doktora götürülmelidir. Bebeğin mamasını 30 dakika gibi uzun bir sürede bitirmesi, bazen az, bazen ise çok emmesi normaldir. Önemli olan bebeğin, ilk 3 ayda, haftada ortalama 150 – 200 gr, 3. aydan sonra ise haftada 100 – 140 gr almasıdır. Bebeği sık aralıklarla tartmak, anneye endişelendireceğinden iyi değildir. Karnının aç olması, bezini kirletmesi, günlük tartıda ortalama 150 – 250 gramlık oynamalara neden olur. Bu nedenle bebeği 2 haftada ya da ayda bir tartmak yeterlidir.

Bebeğinizi nasıl daha iyi besleyebilirsiniz?

Gerektiği kadar emzirin: Bebek ilk ay her acıktığında beslenmelidir. Ancak bebek doyurulana kadar ağlamayı ve aranmayı kesmez. Bebeklerin midesi küçük olduğundan ilk günlerde çok çabuk doyarlar. Ancak sık sık acıkırlar. Bu nedenle ilk ay çok yorucu olsa bile bebek her ağladığında emzirilmelidir. Bebek büyüdükçe daha düzenli emmeyi öğrenir. 2 – 3. aydan sonra emme süresi kısalacağı gibi öğünlerin arası da açılır.

Sütünüzü kontrol edin: Bebeğinizin sütünüzü ya da mamayı içmeme nedeni, tadındaki değişiklikten kaynaklanabilir. Bebeği içmesi için zorlamadan önce mutlaka sütün ya da mamanın tadına bakın. Mama hafif bozulmuş olabilir. Bebeklerin burnu çok hassastır. Kullandığınız yeni bir parfüm ya da sabun bebeğin iştahını kaçırabilir. Soğan, çeşitli baharatlar, alkol, sigara, annenin kullandığı çeşitli ilaçlar ya da emzirme öncesi yapılan spor, sütün tadını değiştirebilir.

Zamanı kısıtlamayın: Bebeği emzirirken acele etmemeye çalışmalısınız. Annenin aceleci ve telaşlı tutumu bebeğin emmesini olumsuz etkiler. Yoğun stres altında olan annelere, bebeği beslemek için yakınlarından yardım istemeleri önerilir.

Sağlıcakla Kalın.

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu