Bebek

Bebeğim Çok Ağlıyor Ne Yapmalıyım?

Birçok anne – baba yeni doğan bebekleri çok ağladığında bu soruyu sorarlar. Fakat bebekler ağlayarak bir takım sinyaller gönderirler. Her anne adayı, bebeğinin meraklı gözlerle dünyayı keşfetmeye çalışırken, kucağında huzurlu bir şekilde yatmasını hayal eder. Onların hayalinde hep, bebekleri ile birlikte sakin ve mutlu bir yaşam vardır. Fakat yeni doğan bebek ile birlikte evde geçen ilk haftalar pek hayal edildiği gibi gelişmez.

Bebek sürekli olarak bağırır veya ağlar. Henüz daha çok tecrübesiz olan anne ise bebeğinin bu durumunu anlayamaz. Acaba yine mi karnı acıktı, yoksa karni mi ağrıyor? Ya da altını mı ıslattı? Bebeği kucakta taşımak, karnına masaj yapmak, altını değiştirmek, ona mama vermek gibi bebeğinizi sakinleştirici hareketlerin hepsini bir anda yapmayın. Çünkü yenidoğanların çevrelerini keşfedebilmeleri için çok hassas duyumları vardır. Eğer koşuşturmaya başlarsanız, onlar da tedirgin olurlar ve ağlamaya başlarlar.

Bebeğinizi gözlemleyin. Bebeğiniz bağırıp, ağlamaya başlamadan önce vücut sinyalleri ile tepki vermeye başlar:

  • Karnı acıkırsa, ellerini ağzına götürerek onları emmeye başlar.
  • Uykusu geldiğinde huysuzlanmaya başlar, esner ve gözlerini ovuşturarak, kafasını hep başka yöne doğru çevirir.
  • Eğer bebeğinizin bir yeri ağrıyorsa, bunu sürekli ağlayarak belli eder ve onu kucağınıza aldığınızda da susmaz.

Bebeğinizi susturmak için onu güvende olduğunu hissettirin

Eğer bu tepkilerden hiçbirisi söz konusu değilse, belki de bebeğiniz sadece sizin yakınlığınızı hissetmek istiyordur ve onu kucağınıza aldığınızda da kendiliğinden susacaktır. Bebeğiniz bazen çok üşür veya terler. Bunu keşfedebilmek için bebeğinizin vücudunun bir bölgesinin, örneğin karnının sıcaklığını ölçün. Teni sıcak ve kuru olmalıdır. Mucizelerin oluşmasını beklemeyin, bebeğinizin dilini çözene kadar bir kaç hafta geçecektir.

Mutlaka onu anlayamadığınız veya yanlış anladığınız zamanlar olacaktır, bu çok normal. Karnı ağrıyan bebeğinize şefkat gösterirken, aslında onun karninin acıktığını fark edemeyeceğiniz zamanlar da olacaktır. Bu gibi durumlarla da karşılaşabilirsiniz: Ne yaparsanız yapın, bebeğinizi mutsuz kılan sebepleri bir türlü bulamıyorsunuzdur. Belki de sebep bebeğinizin büyümesidir (özellikle altıncı haftadan sonra).

 Bazı bebekler bu durumda çok huzursuz tepkiler verirler. Bu durumun tek çaresi vardır: Bebeğinizi kucağınıza alın, ona sıkı sıkı sarılın ve ona, onun yanında olduğunuzu hissettirin. Birlikte her şeyin üstesinden gelebileceğinizi hissetsin. Yapılan en son araştırmalar, bebeklerin her şey karşısında bağırdığını göstermiştir, çünkü çevrelerinde olup bitenlere alışmaları öyle çok kolay değildir.

Bebekler genelde akşamları uyumadan önce bağırıp, ağlamaya başlarlar. Bu gibi tepkiler bebeğinizin gayet normal bir şekilde geliştiğinin işaretidir. Biraz sakin olan bir kişi, neredeyse kazanmış sayılır. Bebeğinizin bazen huzursuz olması çok normaldir, yetişkinler de her gün gülümsemiyorlar ya! Bebeğiniz her ağlamaya başladığında hemen endişelenmeyin. Onun her ağlayışında ona sakin bir şekilde şefkatle yaklaştığınızda, güvende olduğunu hissedecektir ve siz de her zaman bebeğinizle hayal ettiğiniz hayata kavuşacaksınızdır.

Çok Ağlayan Bebekler

Sağlıklı bir bebek yaklaşık olarak günde 2,5 saat kadar ağlar. Ancak üç haftayı aşkın bir süredir, haftada en az üç gün, günde üç saatten fazla ağlayan bebekler, çok ağlayan bebekler olarak nitelendirilebilirler. Sizin de bebeğiniz bu kadar sık ağlarsa, o zaman bir doktora başvurmanız gerekir, belki de bebeğiniz hastadır. Bazı bebekler bir battaniyeye sarıldıkları zaman kendiliğinden susarlar. Ama şunu unutmayın ki, bu gibi zor dönemler çoğu zaman üç ay sonra sona erer.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu