Bebek

Bebeği Memeden Kesme Süreci ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeği memeden kesme, hem bir veda hem de yeni bir başlangıçtır; annenin çocuğu için yaşam kaynağı olduğu devir biter ve verilen ilk kaşık mama ile çocuk artık kendi hayatını yaşamak için gerekli olan önemli adımı atar. Bebeği                 memeden kesme, çoğu zaman anneyi hüzünlendiriyor.

Bebeğin meme emmeyi kesmesiyle birlikte çoğu anne endişelerle dolu bir döneme giriyor. Çünkü emzirme döneminde bebeğin beslenmesi hiç sorun yaratmıyor, açlığı her zaman anne sütüyle giderilebiliyor. Bebeğin yediği besini sindirip, sindiremeyeceği endişesine de bu dönemde yer yok. Zira anne sütünün bebek beslenmesindeki en mükemmel kaynak olduğu herkes tarafından biliniyor. Bebeği memeden kesme zamanı geldiğinde ise annenin tüm bu güvenceleri azalıyor.

Anne Sütü Ne Zaman Bıraktırılmalı?

Bebeklerin ortalama 6 ay emzirilmesi gerektiği düşüncesini doğruluyor. “Aslında ‘Bebeği emzirmeden şu zamanda kesmeniz gerekiyor’ diye kesin bir dönem belirtmek yanlış olur. Anne, belirli nedenlerden dolayı bebeğini memeden kesmek istiyorsa, suçluluk duygusuna kapılmamalı. Anne, bebeğe gerekli olan ilgiyi başka yollarla da verebiliyor.

Ancak Anne ve bebek arasındaki bağın güçlenmesi için bu süre çok önemlidir.” Bebeği 6 aydan kısa emzirmek kadar, çok uzun süre emzirmek de bazı problemlere yol açabiliyor. Çünkü yaşı büyüyen çocuk artık bilinçlenmeye başladığından, annenin memesini bırakmak istemeyebiliyor. Ayrıca ‘ ‘Bebeğin uzun süre emzirilmesinin, alerji riskini düşürdüğü” fikrinin henüz kanıtlanmadığını da belirtmek istiyoruz. Anne sütünün alerjinin ortaya çıkmasını erteleyebildiğini, ancak alerji gelişimini engellememektedir. Asıl önemli olan konu, emzirme sırasında bebeğin başka yiyeceklere de yavaş yavaş alışması ve doğru yiyeceklerle beslenmesi.

Nasıl Bir Göğüs Bakımı Uygulanmalı?

Annenin vücudunda, emzirmeyi bırakma döneminde bazı değişiklikler oluyor. Kendinizi bu değişimlere hazırlamanız için şu noktalara dikkat etmelisiniz:

  • Bebeğe ilk kaşık mamasını, sabah öğle ya da akşam saatlerinde vermelisiniz. Bu saatlerde göğsünüz çok dolu olmadığı için rahatsızlık hissetmezsiniz. Ayrıca bebeğiniz de çok yorgun ve aç olmayacağı için beslenme sırasında huzursuzluk etmez.
  • Bebeği emzirmeden önce ona birkaç kaşık mama yedirmelisiniz. Böylece göğüslerinizi fazla İştahla emmesini ve göğüslerinizdeki süt üretiminin artmasını engellemiş olursunuz. Bebeği memeden kestiğiniz dönemde, sutyen takmaya özen göstermelisiniz.
  • Bol bol adaçayı içmelisiniz. Ada çayı süt üretimini kısıtlıyor. Alkollü içecekler süt üretimini artırdığı için fazla almamalısınız.
  • Göğsünüzdeki sertlikleri gidermek için, göğüslerinize soğuk kompres uygulamalısınız.
  • Göğüsteki kırmızı leke ya da çizgiler iltihabın belirtisidir. Bu belirtileri fark ederseniz mutlaka doktora gitmelisiniz. O Emzirme döneminden sonra göğüsler küçülmeye başlıyor. Kremle yapacağınız masajlar, göğüslerinizin eski biçimine kavuşmasını sağlayacaktır.

Bebeğiniz Memeyi Bırakmıyorsa

Çoğu bebek 1 yaşına geldiğinde  kendiliğinden memeden kesiliyor. Peki,  ya bebeğiniz ısrarla emmeye devam  etmek istiyorsa ne yapmalısınız?

1 yaşında ya da I yaşından büyük olan ve meme emmeye devam eden çocuklar bu  alışkanlıklarından kolaylıkla  vazgeçmiyor. Meme emme, onlar için karnını doyurmaktan fazlasını ifade ediyor. Bebekler anne sütü yoluyla kendilerini güvende hissediyor ve avunuyor. Bebeğinizi memeden kesme konusunda başarılı olmak için şu noktalara dikkat etmelisiniz:

  1. Emzirme zamanını geciktirin. Çocuğunuzun dikkatini başka yerlere çekin. Örneğin onunla oynayabilirsiniz,
  2. Çocuğunuza, onu neden emziremeyeceğinizi anlatın. Ona birlikte mama hazırlamayı teklif edin. Artık meme ememeyecek kadar büyük olduğu için mamayı karıştırabilir yada mikseri tadabilir.
  3. Geceleri meme emmek isteyen çocuklar, babaları tarafından ilgi görmeli. Annelerini görmedikleri ve göğüslerinin kokusunu almadıkları zaman, diğer sakinleştirici yöntemleri kolayca benimseyebiliyorlar.
  4. Emzirme kesildikten sonra onun yerine düzenli olarak uygulayabileceğiniz, çocuğa güven aşılayabilecek başka alternatifler bulun. Örneğin akşamları masal anlatmak, ninni söylemek gibi. Çocuk, meme emme konusunda ısrarcı davranıyorsa, anne birkaç günlüğüne ondan uzaklaşmalı veya tatile çıkmalı.

Memeden Kesme Duygusal Bir Süreçtir

Uzmanlar memeden kesmenin hem bebek hem de anne için duygusal ve fiziksel yönden travmatik bir olay olduğunu söylüyor. Bu nedenle memeden kesme, yavaş yavaş bebeği ve anneyi alıştırarak yapılmalı. Bu sürede; bebek ve annenin daha fazla sevgiye ihtiyacı var. Bebeklerin, meme kesme sürecinde daha çok kucaklanmaları ve ilgi görmeleri gerekiyor. Memeden kesme dönemi, anne açısından da hormonların değişiklik gösterdiği ve bu nedenle hafif depresyon, huzursuzluk ve duygusal  bozuklukların görüldüğü bir süreçtir. Ancak meme vermenin anne ve bebek arasındaki ilişkilerden sadece birisi olduğu memeden kesme ile bu ilişkinin azalmayacağı unutulmamalıdır.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu