Bebek

Babalar Bebeği Susturmak İçin Ne Yapabilir?

Bebeği susturmak için anneler binbir yol denerler. Bazen de binbir yolu bırakıp bebeği babaya susturması için vermek en iyisi. Bebeğiniz huysuzlaştığında, ağlamaya başladığında, hele hele susmaya hiç niyeti olmadığında meydanı babalara bırakın. Çünkü onlar bebeklerini rahatlatmak için çok güzel hileler yaratıyor. Bebeğiniz yine hiç durmaksızın ağlıyor. Yine diyoruz çünkü sustuğu an neredeyse yok gibi. Ya ağlıyor, ya mızmızlanıyor ya da sizden ilgi bekliyor. Bebeğinizi seviyorsunuz, hem de dile getiremeyeceğiniz kadar çok. Ama bazen onun ağlaması sizi çileden çıkarmıyor değil.

Sanki bunu sırf sizi kızdırmak için bilerek yapıyor. Ama yanılıyorsunuz, hiç öyle şey olur mu? Sonuçta o daha küçücük, masum bir bebek. Sevgiye, ilgiye muhtaç… Açlığının, susuzluğunun giderilmesi, altının temizlenmesi için size muhtaç. Sizin ihtiyacınızsa sessizlik ve dinlenme. Öyleyse niçin hiç dinlenmiyorsunuz? Eşinizin evde olduğu saatlerde o da pekâlâ bebeğinizle ilgilenebilir. Yoksa ona, bebeğinizin babasına güvenmiyor musunuz? Bu konuda size yanıldığınızı rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bilim adamları babaları öve öve bitiremiyorlar. Çünkü yaptıkları araştırmalar, babaların da tıpkı anneler gibi bebekleriyle ilgilenebildiklerini gösteriyor. Farklı bir tarzda, ama ilgileniyorlar. Ve işte bebeklerin de bu farklılığa ihtiyaçları var. Babanın da bebeğin eğitimiyle, gelişimiyle ilgilenmesi, bebeğiyle vakit geçirmesi ileride çocuğunuzun daha eğlenceli bir karaktere sahip olmasını sağlıyor.

Babalar, bebekleri ağladığında çok yaratıcı olabiliyorlar. Onlar, bebeklerini teselli etmek için sizden daha fazla çaba harcıyor ve susturmak, rahatlatmak için farklı bir yöntem kullanıyorlar. Öyleyse bebeğinizi susturamadığınız ya da çok yorgun olduğunuz bir anda, eşinize onunla ilgilenmesi için bir fırsat tanıyın. Tamam, bebeğiniz için vazgeçilmez olduğunuzu biliyor ve bunu kabul ediyoruz.

Sesinizi duyması, kokunuzun ve vücudunuzun sıcaklığını hissetmesi bile onun susması için yeterli olabilir. Ama bu babayı aranıza almamanız için bir engel oluşturmuyor. Hem bir kere denemekten ne çıkar ki? Her iki durumda da kazanan nasıl olsa siz olacaksınız (eşiniz başarısız olursa, ona bebeğiniz için ne kadar vazgeçilmez olduğunuzu göstermiş olursunuz, başarılı olduğundaysa kendinizle daha sık baş başa kalırsınız!).

Doğumdan sonraki ilk haftalarda bebeğinizi sakinleştirmek için anne karnındaki ortamı yaratmalısınız. Ritmik hareketler, monoton sesler, tensel temas… Tüm bu koşulları babalar da rahatlıkla karşılayabiliyorlar. Çünkü bebeklerini tanımaya, anlamaya ve keşfetmeye ihtiyaçları var. Ayrıca onun yumuşak tenine dokunmaktan, kokusunu içine çekmekten ve onun kendilerinin bir parçası olduğunu hissetmekten büyük zevk alıyorlar. Ayrıca babalar da hala çocuk olduklarından, bebekleriyle birtakım ilginç oyunlar oynayabiliyor ve kendi aralarında sıcak sohbetler yapabiliyorlar.

Babalara bebeği susturmak için öneriler

Yeni doğan bir bebek önceleri kendini başka türlü ifade edemediği için ağlıyor. Aç mı olduğunu, ilgi mi istediğini, yoksa altının değiştirilmesi mi gerektiğini kısa zamanda öğrenebilirsiniz. Ne de olsa bu sadece annelere verilmiş bir armağan değil. Bunun için bebeğinizi dikkatlice izlemeniz yeterli.

İhtiyacını karşıladığınızda susmasından ve sakinleşmesinden doğru yolda olduğunuzu anlayabilirsiniz. Bebekler asıl 3 haftalık olduklarında hiç susmamacasına ağlıyorlar. Anne babalar bu gibi anlarda, sorunun nereden kaynaklandığını bilmedikleri için, ne yapacaklarını şaşırıyorlar.

İçinizi rahatlatmak için size bebeklerin 3. aydan sonra sakinleştiklerini ve bu kadar sık ağlamadıklarını söylemek istiyoruz. Ayrıca size küçük bir ipucu da veriyoruz: Bebekler sadece aç oldukları için ağlamazlar. “Neden ağlarlar o zaman?” dediğinizi duyar gibiyiz. İşte cevabı: Yeni dünyaya alışmaları biraz zaman alıyor. Bebeklerin sinir sistemleri, her zaman ışık, gürültü, müzik gibi dış uyarıcıları işleyebilecek kadar olgun değil. Sinirleri gerildiği için özellikle akşamları durmaksızın ağlıyorlar.

Bu nedenle bebeğinizi oyuncaklarla teselli etmeye çalışmayın. Yoksa onun aşırı yorulmasına neden olabilirsiniz. Bunun yerine bebeğinizle evin içinde yürüyüşe çıkın ya da onunla birlikte yatağa yatın. Unutmayın bebeğinizin sizinle birlikte olması onun için armağanların en güzeli.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu