Bebek

Anne Sütü Olmadığında Bebek Maması Ne Kadar Faydalıdır?

Uluslararası sağlık örgütü dahil dünya genelindeki tüm sağlık otoriteleri, bebeğinizi en az altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslemenizi önermektedir. Ancak bazı anneler emziremezler. Bu durum; rahatsızlık, zaman kısıtlamaları, tıbbi sorunlar veya bebeğin göğüs ucunu tutamaması sorunlarından kaynaklanabilir. Emzirme herkes için işe yaramadığından, bebek maması dağa sağlıklı bir alternatif olacaktır. Mama, besin değeri ve uygunluk seviyesini içeren faydalara sahiptir.

Bebek Maması ile Beslenme

Bebek maması, bir bebeğin gelişmesi ve büyümesi için gerekli vitamin, mineral ve diğer besinler yönünden zengin olarak üretilmektedir. Ticari olarak hazırlanan mama markaları beslenme gereksinimlerini ve güvenlik standartları karşılanarak hazırlanmaktadır genel inanışın aksine içlerinde herhangi bir kimyasal kullanılamaz.

Hatta bazıları anemiyi önlemeye yardımcı olabilecek demir gibi vitaminler ve besinler tarafından desteklenmiştir. Sağlıklı çocuklar yetiştirebilmeniz için bazı mama türleri, ishali azaltmaya, kolik geliştirme ve gıda alerjisi riskini azaltmaya yardımcı olabilecek Bifidobacterium lactis adlı bir probiyotik içerir.

Mama Pratik ve Kolay Kullanımlıdır

Mama her zaman her yerde hazırlanarak bebeğinizi beslemeniz için kullanılabilir. Bu da gün için yeterince anne sütü pompalayamayan çalışan anneler için uygun bir seçimdir.

Hem ebeveynler hem de tüm bakıcılar mama biberonlarını yönergelere göre hazırlayarak verebilir. Ayrıca bebek mamaları, ağrı, tıbbi sorunlar veya bebeğin zayıf emme refleksi nedeniyle anne sütü veremeyen veya kısıtlı verebilen anneler için yararlı bir alternatiftir.

Mama ayrıca anne sütünden daha yavaş sindirilir, bu nedenle formülle beslenen bir bebeğin emzirilen bir bebeğe göre daha az yemek yemesi olasıdır.

Bebek Mamaları Farklı Formüllerle Hazırlanmış Olabilir

Bir bebeğin ihtiyaçlarına uygun çeşitli mama formülleri vardır. Mamalar tipik olarak inek sütünden veya soya fasulyesinden yapılır ve ayrıca önceden sindirilmiş proteinlerden yapılan çeşitleri bulunmaktadır.

İnek sütüne veya kabızlık problemlerine alerjik reaksiyonu olan bir bebek soya bazlı bir formülden yararlanabilir ve sindirim problemleri varsa önceden belirlenmiş proteinleri olan bir mama formülünü deneyebilir. Çocuk doktoru, ihtiyaçlarına göre hangi mama formülünün onun için en iyi olduğunu belirlemeye yardımcı olabilir.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu