Bebek

5 (Beş) Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

5 Aylık bebek bu süreçte daha hareketli olur ve çevresindeki olaylara ve insanlara karşı tepkilerini belli etmeye başlar. Bu evre iletişiminin güçlü olduğu, anlamaya ve anlatmaya başlanıldığı dönemdir. Beş aylık bebek gelişimi evresinde bebeğin fiziksel gelişim süreci, önceki aylara göre yavaşlayacaktır.

Bebekler bu aylarda 450 ila 650 gram arası kilo alabilirler. Özellikle boyu ve baş çapları 2 cm’ye kadar gelişebilir. Yetenekleri ve koordinasyon becerileri daha fazla gelişir.  Beş aylık bebek gelişimi sürecinde seslerin geldiği yönü bilir ve ona göre hareket ederler. Ayrıca bebekler bu dönemde seslerden duyguları ayırt edebilme yeteneğini de edinirler.

5 Aylık Bebek Gelişimi Sürecinde Zihinsel ve Sosyal Gelişim

Bebeklerin bu aylarda hafızası daha fazla gelişir ve yaşadığı anları, yüzleri ve cisimleri aklında tutabilir ve hatırlayabilirler. Sebep-sonuç ilişkisi kurmada daha başarılıdırlar. Bebekler 5. ayda duygularını daha rahat ve hızlı yansıtabilir ve tepki verebilirler.

Tanıdıkları insanlara güvenirler ve onlardan ayrıldıklarında ağlamaya ve huzursuzluk çıkarmaya başlarlar. Bu dönemdeki bebeklerle iletişim kurulmaya çalışıldığında (konuşma, mimik, el hareketleri gibi) buna tepki verirler.

Beş Aylık Bebek Gelişimi ve Bebeğin Davranışları

Bebek Gelişim Aşamaları
Bebek Gelişim Aşamaları
 1. Anne ve babayı tanırlar.
 2. Önceki aylara göre kas gelişimi daha hızlı olduğundan özellikle kucakta tutulduğunda başları dik durabilir
 3. Çevresindeki canlıların çıkardıkları seslere yönelebilir ve aynılarını yapmayı deneyebilir.
 4. Dikkat çekmek için sesler çıkartabilirler.
 5. Adı söylediğinde anlarlar.
 6. Çok sık gördüğü aile üyelerini yabancılardan ayırabilirler. Aile bireyleri ve sürekli etrafında olan kişilerle aile dışından olan ve nadir gördüğü insanları seçerler ve tepkileri ile ifade edebilirler.
 7. Bu evredeki bebekler ağlamaya ve isteklerini bu şekilde ifade etmeye yatkındırlar. Bu yüzden ağladıklarında sakin bir ses tonuyla konuşulduğunda onlarda sakinleşebilirler.

5 Aylık Bebeğin Gelişimi Döneminde Ailenin Yapması Gerekenler

 1. Beş aylık bebek gelişimi için oyunlar oynamak önemlidir.
 2. Konuşmak ve mümkün olduğunca kitap okumak, bebeğin duysal hafızasını güçlendireceği için öğrenme sürecinde etkili olacaktır.
 3. Çocuğa sevdiği eşya ve oyuncakların bulunduğu bir alan verin. Bu oyun minderleri ya da battaniye gibi oturduğu yeri yumuşak ve sıcak tutacak bir materyal olabilir.
 4. Bebeklerin dokunma duyusunu geliştirmek için keçe kitaplar kullanmak daha fazla işe yaramaktadır.
 5. Beş aylık bebek gelişimi döneminde Bebeğin gelişimi açısından anne sütü hala çok önemlidir. Herhangi bir rahatsızlık olmadığı sürece anne sütü ile beslenmeye ara verilmemelidir.
 6. Anne sütüne ek az miktarda ek gıdalara başvurulabilir.
 7. Bebeklerde 1 yaşına kadar sindirim metabolizması anne sütü dışındaki gıdalara uygun değildir. Bu yüzden ishal gibi barsak sorunları bebeğinize sıkıntılı dönemler yaşatabilir.
 8. Bu dönemde emziren annelerin süt üretimi düşer.

Beş Aylık Bebekler Ne Kadar Uyumalı?

5 Aylık bebek gelişimi evresinde bebeklerin günlük ortalama uyku süresi 15 saate kadar uzayabilir. Bu bebekten bebeğe değişiklik gösterebilir. Bazı bebekler gündüz uykusu 1- 1,5 ya da 1- 2 saat uyurken, bazı bebekler 20 dakikalık uykularla 5-6 defa uyuyabilirler.

 1. Bebeklerin ne kadar uyudukları değil, uyku kaliteleri önemlidir.
 2. Bebeklerin düzenli öğle uykusu için uygun ortam sağlanmalıdır ve düzen kurulana kadar çocuklara başka ortamda uyku eğitimi verilmemelidir.
 3. Bebeklerde bizler gibi üşür ve sıcaktan bunalabilirler. Bu yüzden oda sıcaklığını normal seviyelerde tutmaya çalışın, aksi halde pişik olabilir ya da hastalanabilirler.
 4. Uyku sırasında bebeklerin üzeri çok fazla örtülmemelidir.
 5. Bebekler kesinlikle odalarında rahatlık sağlayan yataklarında uyutulmalıdır.
 6. Bebekleri yatağına koyduktan sonra bir süre sırtını sıvazlayarak annenin varlığı hissettirilmelidir. Bu davranış beş aylık bebek gelişim dönemi psikolojisi için olumludur.

Beş Aylık Bebek Gelişimi Döneminde Vitamin ve Minerallerin Önemi

C vitamini bebeklerde de yetişkinlerde de oldukça faydalı ve tüketilmesi gereken bir vitamindir. C Vitamini; kemiklerin, kıkırdağın, kasın, kan damarlarının ve diğer bağ dokuların yapısını oluşturan bir protein olan kollajenin oluşmasına yardımcı olmaktadır.

C vitamini ayrıca kılcal damarların, kemiklerin ve dişlerin korunmasında destek olur. Kalsiyum, kemik ve diş gelişimi, kan pıhtılaşması, sinir ve kasların sağlığının korunmasında önemlidir.

Demir, sağlıklı kan hücrelerinin düzgün bir şekilde büyümesi ve oluşması için şarttır. Demir, oksijen taşınmasında ve depolanmasında yardımcı olmaktadır.

Proteinler, kaslar da dâhil olmak üzere vücut genelinde yeni dokuların gelişmesine, korunmasına ve onarılmasında en büyük etkiyi sağlamaktadır.  Bu vitaminler anne sütü ile de bebeğe geçeceği için annelerin beslenmelerine çok dikkat etmeleri gereklidir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu