Bebek

2 (İki) Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

Yeni doğan evresini geride bıraktınız ve şimdi, 2 aylık bebek gelişimi döneminde bebeğinizin kişiliğini anlamaya başlayabilirsiniz.

2 Aylık Bebek Gelişimi Dönüm Noktaları

2 Aylık bebeğinizde görebileceğiniz ve belki de sizi oldukça şaşırtacak değişikliklere hazır olsanız iyi olur.

2 Aylık Bebek Motor Beceriler

İki aylık bebekler vücutları üzerinde daha fazla kontrol sahibidir. Bu, karınları üzerinde yatarken veya dik olarak desteklenirken başlarını biraz daha sabit tutabilecekleri anlamına gelir.

Yaşamın ikinci ayında bebekler güçlü bir emme refleksine sahip olmaya devam edecek. Bebeğinizin bir yumruğu veya birkaç parmağını emmeyi sevdiğini fark edebilirsiniz. Bu, bebeklerin kendilerini rahatlatmanın en iyi yollarından biridir.

2. ayda bebeğiniz henüz oyuncaklarla oynayabilecek koordinasyona sahip değil. Ama önünde asılı olan renkli bir nesneye vurabilir. Bebeğiniz, ellerinden birine yerleştirdiğiniz bir oyuncağı bile tutabilir.

2 Aylık Bebek Uyku Düzeni

Bebeğinizin uyku düzeni değişiyor, ancak iki ayda hala tam olarak oturmuş bir düzene sahip değil. Bu yaşta, bebekler günde 15 ila 16 saat uyurlar.

Ancak bu saatler düzensizdir ve genellikle gece boyunca birçok kez uyanmaya hazırlanmalısınız. Bu özellikle, her üç saatte bir ya da daha fazla beslenmek için uyanan bebekler için geçerlidir.

Bebeğinizin kendi başına nasıl uyuması gerektiğini ona göstererek, tam bir gece uykusu alabilirsiniz. Bunu, bebeğinizi uykuda değil, uykulu olduğu zaman yatağa koyarak gerçekleştirin. Odanızda sizinle birlikte uyuyabilir, ancak onu kendine ait uyku alanında (beşik gibi) uyutmanız önemlidir.

Ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riskini azaltmak için tüm bebeklerin sırtüstü yatmaları gerekir. Bebeğiniz uyanıkken ve gözetim altındayken bolca karın üzerinde durdurarak egzersiz yaptırabilirsiniz. Ayrıca, yastıklar, battaniyeler, doldurulmuş hayvanlar ve yumuşak tamponlar dahil tüm yumuşak nesneleri bebeğin beşiğinden çıkarın.

2 Aylık Bebeğin Duyuları

İki ayda, bebekler 60 cm mesafeden nesneleri ve insanları görebilir. Bu, hâlâ oldukça yakınlaşmanız gerektiği anlamına geliyor, ancak bebeğiniz beslenirken yüzünüzü oldukça iyi görebilecek. Ayrıca yaklaştığınızda hareketleri takip edebilmelidir.

Bebeğin işitmesi de iyileşiyor. 2 aylık çocuğunuz özellikle sesinizi dinlemekten zevk alacak.

2 Aylık Bebek İle İletişim

2 aylık bir bebek için çoğu iletişim ağlamaktan ibarettir. Ama birkaç tane anlamsız ses, homurdanma ve hatta bazı tatlı gülücükler duyabilirsiniz. Bebeğiniz yüzünüzü ve sesinizi tanır ve size cevap verir. Bunun için ilk sevimli ipucu, dünyalara değer küçücük bir gülümseme olabilir.

2 Aylık bebek gelişimi evresinde, bebeğinize vereceğiniz en güzel hediye, onunla konuşmaktır. İki aylık bebekler konuşamayacak olsalar bile, sesinizi duyacaklar ve gelecek aylarda kendi ilk kelimelerini oluşturmaya başlamaları için teşvik etmiş olacaksınız.

2 Aylık Bebek Gelişimi Püf Noktaları

Bebek Gelişim Aşamaları
Bebek Gelişim Aşamaları

Bebeklerin hayata başlangıçlarının ilk birkaç ayı yeni ebeveynler için heyecan verici ve sinir bozucu olabilir. Herhangi bir konuda başkalarından tavsiye almaktan korkmayın. Çocuk doktorunuz bilgi için en iyi kaynaktır, ancak tecrübeli aile üyeleri ve arkadaşları da bu konuda yabana atmayın.

Ebeveynler günümüzde çok fazla seyahat ediyor. Sonuç olarak, bebekler araba koltuklarında çok daha fazla zaman geçiriyor. Bebekler gün içinde farklı pozisyonlarda hareket etme şansına sahip olmalıdır, böylece yuvarlanma, emekleme ve sonunda yürümeleri için ihtiyaç duydukları kasları kullanabilmelidirler.

Taşıyıcıyı yüz üstü egzersizleri, bebek arabası yürüyüşleri ve kollarınızda bol miktarda kucaklama süresiyle değiştirin. Bebekler zaten rutin olarak taşıyıcı konumundalar, bu yüzden araba koltukları veya kabarık koltuklarda uymamalıdırlar.

Bebeğin ilk aylarında dokunma çok önemlidir. Çoğu deney göstermiştir ki tenlerinin anneleri ile temas etmesi onlar için en değerli anlardan birisidir. Bazı uzmanlar bu temasın en iyi hali için bebek masajı tavsiye eder, ancak sadece onu tutmak veya kucağınızda sallamakta bu işi görebilir.

Bebeğiniz ağladığında farklı yatıştırıcı teknikleri deneyin. Bazı bebekler hafif / klasik müzik veya şarkı söylenmesinden hoşlanır. Diğerleri ‘beyaz gürültü’ ile sakinleşir (örneğin, elektrikli süpürgeyi çalıştırmak veya radyo kadranını istasyonlar arasında dolaştırmak).

Fakat, henüz yapmadıysanız, bir emzik vermeyi deneyin. Onlar yatıştırıcıdır ve ayrıca SIDS’in önlenmesine yardımcı olduğu da kanıtlanmıştır. 2 aylık çocuğunuz için en iyi olanı bulmak için bunları deneyin.

Web sitemizdeki bilgiler, bilgilerin güvenilirliğini sağlamak için uzmanlar tarafından düzenli olarak incelenir. Ancak internet aynı zamanda çok fazla yanlış bilgi içeren bir mecradır. Çevrimiçi okuduğunuz tıbbi ve diğer bilgilerin kaynağını bildiğinizden emin olun ve aklınızda bir şüphe varsa mutlaka doktorunuzla görüşün.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu