Bebek

11 (Onbir) Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

11 aylık bebek gelişimi evresi ile sizde fark edeceksiniz ki bebeğiniz her geçen gün daha aktif ve hareketli hale geliyor. Merakı yeni deneyimlerden zevk almasına ve yeni becerilerde ustalaşmasına yardımcı oluyor. Bebeğinizin oyun zamanı, uyku ve beslenme önerileriyle gelişimine nasıl katkı sağlayabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

11 Aylık Bebek Gelişimi Döneminde Büyüme ve Fiziksel Gelişim

İlk doğum gününe yaklaşırken, bebeğiniz doğum ağırlığını üçe katlamış olacak. Bu zamanda büyümesinin biraz yavaşlaması normaldir. Bunun en büyük sebebi, her zamankinden daha fazla hareket ederek daha fazla kalori yakmasıdır.

Bununla birlikte, 11 aylık bebeğinizin kilosu veya genel sağlığı hakkında endişeleriniz varsa, bebeğinizin doktoruna mutlaka başvurun. Ayrıca, doktorunuza her ziyaretinizde bebeğinizin fiziksel gelişiminin nasıl olduğunu daha iyi anlamak için bebeğinizin büyüme çizelgelerini inceleyin.

Küçük çocuğunuzun ilk adımı heyecan verici bir kilometre taşıdır, ancak ayaklarının biraz dışarı doğru döndüğünü fark ederseniz şaşırmayın. Bu durum küçük çocuklarda yürümeyi öğrenmeye başlarken yaygın olarak görülür. Bebeğiniz henüz ayakları üzerinde fazla zaman harcamamıştır, bu nedenle kalçalarının bağları gevşek olduğundan bacaklarının ve ayaklarının dışa doğru dönmesine neden olur. Birkaç ay sonra bu bağlar gerilecektir ve ayaklarındaki dışa dönüklük ortadan kalkacaktır.

11 Aylık Bebek Gelişimi Döneminde Duyuları

Evinizi bebeğinize uygun hale getirdiyseniz, gözetiminiz altındaki güvenli alanları keşfetmesine izin verebilirsiniz. Evinizin her köşesini bebeğiniz için güvenli bulamıyorsanız henüz tüm tedbirleri almamışsınız demektir. Bebeğiniz dolap ve çekmeceleri karıştırmaktan büyük zevk alacaktır.

Dolapları açıp kapatırken parmaklarını sıkıştırmaması için dolaplarınıza çocuk kilitleri takabilirsiniz. Oyuncak sepetinde bulunan ağzına atabileceği küçük cisimleri yutma riskine karşı oyuncak sepetinden o cisimleri almalısınız. Prizleriniz zemine yakın bir yerde olup bebeğinizin ulaşımına yakın ise mutlaka kapaklı prizler kullanmalısınız.

Bebeğinizin devirebileceği yükseklikte cam vazo vb. eşyaları bebeğiniz belli bir yaşa gelene kadar saklamanız daha güvenli olacaktır. Bunlar gibi birçok almanız gereken önlem vardır evinizde. Hepsinin aklınıza gelmesi zor olacağından bebeğinizi her an gözünüzün önünde tutmanız yararınıza olacaktır. Mümkün olduğunca bebeğinizi yalnız bırakmayınız.

Ayrıca, 11 aylık bebeğinizin oyuncaklarının, dikkatini çekmesi ve beyin gelişimini arttırması için pahalı veya çok fonksiyonlu olması gerekmez. Aşağıdakilerden herhangi biri veya tümü ile memnun olabilir:

  • Bardaklar, kaseler ve kırılmaz kaplar
  • Büyük resimli karton kitaplar
  • Farklı büyüklükteki toplar (ama ağzına girecek kadar küçük değil)
  • Yumurta kartonları veya boş su şişeleri

11 Aylık Bebek Gelişimi Dönemi Hareket Kabiliyeti

Bebek Gelişim Aşamaları
Bebek Gelişim Aşamaları

Bebeğinizin motor becerilerinin, dengesinin ve koordinasyonunun son birkaç ay içinde geliştiğini gördünüz; Şimdi, 11 aylık bebeğiniz ilk adımlarını atmaya hazırlanıyor olabilir. Bebeğiniz emeklemenin ardından güçlenmiş bacak kaslarıyla adım atmaya iyice yaklaşmıştı. Şimdi ya da bir süre sonra destek almak için mobilyalara tutunarak ilk adımlarını atmaya hazır olacak.

Keskin kenarları kapattığınızdan ve tutunurken üzerine düşebilecek tüm mobilyaları sağlam bir şekilde sabitlediğinizden emin olun ve ilk adımlarını keyifle izleyin. Bu küçük bacakları yeni ve heyecan verici şekillerde çalışırken duygulanmamanız neredeyse imkansız. İsterseniz bebeğinize destek için ellerini de tutabilirsiniz. Kendinden biraz daha emin olduğunda ve dengesi düzeldiğinde mobilyalardan vazgeçecek ve kendi başına destek almadan adımlarını emin bir şekilde atmaya başlayacaktır.

11 Aylık Bebeklerde Beslenme

İlk doğum gününe yaklaştığında, küçük çocuğunuzun iştahının son birkaç aydaki kadar doyurucu olmadığını fark edebilirsiniz. Büyüme hızı yavaşlayacaktır ve yemekten farklı çeşitli eğlenceli aktivitelerden daha çok ilgisini çekecektir.

Artık öğünlerinde katı maddelerden daha fazla besin alıyor ve daha az anne sütü tüketiyor. Meraklı ve arkadaş canlısı bebeğinizin yemek masasında kendinize ve ailenize katılmasının için tam zamanı. Sandalyesini masaya yeterince uygun bir mesafeye yerleştirin, böylece masadan doğru sandalyesini itemez ve devrilmez.

11 Aylık Bebeğin Ne Kadar Uykuya İhtiyacı Var?

Günlerini dolduracak birçok yeni aktiviteler sayesinde, bebeğiniz her gece 9 ila 12 saat arası uykusuna ek olarak gün içinde 1 veya 2 defa şekerleme yapacaktır.

Şekerlemeler tipik olarak her biri yaklaşık 30 dakika ile 2 saat arasında sürer. Bebeğinizin gece uyanıp ağlaması doğal sayılabilir. Gözyaşları ayrılma endişesinden kaynaklanıyor olabilir. Bebeğinizin yatma vakti geldiğinde huzursuzlandığını, yatmamak için direndiğini ve gece uyanmakta olduğunu görürseniz, bunun sizden uzak olmanın stresine verdiği doğal tepki olduğunu unutmayın.

Gece yatmadan önce bebeğinize rahatlatıcı bir banyo, hikâye okumak ya da rahatlamasına yardımcı olmak için hafif bir masaj yapabilirsiniz.

Bebeğiniz gece uyandığında yapılabilecekler;

Hasta olmadığından emin olmak için kontrol edilmeli

Bezi kontrol edilmeli. Bebeğiniz rahatsız olduğundan dolayı gece uyanmış olabilir – sadece değişmesi gerekebilir

Kısa, güven verici kelimeler ve son bir iyi geceler teklif etmeden önce birkaç dakika ağlamasına izin verin.

Bebeğiniz eskisi kadar iyi uyuyamadığında sinir bozucu olabilir, ama zamanla kendini rahatlatmayı ve kendi başına uyuyakalmayı öğrenir.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu