Bebek Sağlığı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bebek Sağlığı Hakkında Sık Sorulan ve Aklınıza Takılan Sorular


Soru: Bebeklerde Pişik Neden Oluşur?

Cevap: Bebeklerde bezli bölgedeki cildin idrar ve dışkı yapısında bulunan iritanlarla temas halinde olması pişiğin en temel nedenidir. Bezin ıslak, kapalı ve sıcak bir ortam oluşturması da, bu bölge cildinin iritasyona yatkın hale gelmesine neden olur. bebek cildinin yetişkin cildine oranla daha hassas olduğu da hatırlanırsa pişiğin neden bebeklerde en sık görülen cilt problemi olduğu kolayca anlaşılır.


Soru: Bebeğimi Hangi Sıklıkla Emzirmeliyim?

Cevap: Yeni doğan bebekler sık sık emmek isterler. Aranarak size işaret verirler. Bebeği her istediğinde emzirmelisiniz. Bu başlangıçta çok yorucu olabilir ancak bebek büyüdükçe kendi emme takvimini oluşturacaktır. Yeni doğan bebekler çok sık uyurlar ve uyanmakta güçlük çekebilirler. Bu durumda bebek uyandırmalı ve emzirilmelidir. Çünkü kan şekeri düşebilir. Bebeğin burun kökünü hafifçe sıkarak onu uyandırabilirsiniz.


Soru: Bebeğime Sütümün Yetip Yetmediğini Nasıl Anlarım?

Cevap: Bebeğinizde, doktoru ve ebesi tarafından yapılan kontrollerinde yeterli kilo alımı saptanıyorsa sütünüz yeterli demektir. Doyan bebek memeyi kendiri bırakıp uyur. Bebeğiniz memeyi çekip ağlıyorsa, aranıyorsa doymamış olabilir. Unutmayın bebek emdikçe anne sütü de artak Özellikle gece emzirmeleri sonrasında daha fazla süt salınır.


Soru: Yeni doğan bebekler neden düzensiz soluk alır?

Cevap: Bebekleri, özellikle yaşamlarının il ayında uyku sırasında düzensiz nefes alıp vermeleri normaldir. Bunun nedeni uyku süresinin çocuğun REM (Hızlı göz hareketleri) oluşturmasıdır. Dolayısıyla bu sırada nefes alış verişi düzensiz olabilir. Bebek büyüdükçe REM uykusunun süresi kısalacak ve uykusu daha derin, solunumu daha düzenli olacaktır.


Soru: Bebeklerin de dişleri fırçalanmalı mı ?

Cevap: Diş fırçalama alışkanlığının bebeklikten itibaren kazandırılması gerekir. Eğer mümkün olursa, küçük başlı ve yumuşak kıllı bir bebek diş fırçası ile dişleri fırçalanabilir.


Soru: Bebeklerin tükürmeleri normal midir?

Cevap: İkinci aydan bir yaşın sonuna kadar bebeğin ağzından bol miktarda salya, tükürük akması normaldir. Bu durumun nedenleri aydan aya farklılık gösterir.


Soru: Bebekler erken yürürse bacakları çarpık mı olur?

Cevap: Bebek yardımsız yürüyebiliyorsa bu tanımlama doğru değildir. Ancak henüz yürüyemeyen bebeği yürüteçle yürütmeye çalışmak sakıncalıdır. Bebek kendisi atılımlarda bulunmadığı sürece, elinden tutarak adım attırmaya çalışmak da doğru değildir. Zorlama sadece çocuğun doğal gelişimini engeller.


Soru: Yeni doğan bebeğin ayakları büyük olursa, kendisi de uzun boylu olur mu?

Cevap: Bebeğin ayaklarıyla beraber boyu da uzunsa bu genelleme doğru olabilir. Ancak tek başına el ya da ayak büyüklüğü ileride boyun ne kadar uzun olacağı hakkında fikir vermez.


Soru: Bebeğin ayaklarının altını gıdıklanırsa kekeme olur mu?

Cevap: Gıdıklanma ile kekemelik arasında hiçbir bağlantı yoktur. Bebeğin gıdıklanmasıyla gelişebilen herhangi bir hastalık bilinmemekle birlikte bebeği gereksiz yere uyarmanın anlamı yoktur.


Soru: Bebek korkutulursa ilerde şaşı olur mu?

Cevap: Şaşılık ya gözün miyop, hipermetrop gibi kırma kusurlarından ya da göz kaslarının uyumlu çalışmamasından kaynaklanır. İlk altı ay boyunca bebeklerde şaşılık görülebilir. Şaşılık altıncı aydan sonra da devam ederse bebeğin mutlaka göz doktoruna götürülmesi gerekir.


Soru: Bebeğin ağlaması akciğerlerini güçlendirir mi?

Cevap: Kısmen doğru olsa da, bebeğin ciğerleri güçlenecek diye ağlatmak anlamsızdır.


 


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu