in

Bebek Olması İçin Erkek Ne Yapmalıdır?

Gönderi paylaş:

Bebek olması için bir erkek acaba ne yapmalı yada ne yapmamalıdır? Çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerin kendilerine sormaları gereken çok önemli bir sorudur bu aslında. Günümüzde kadınlar kadar erkeklerin de bebek olması için üzerine düşen çok önemli görevler olduğunu unutmayalım. Bu yazımız tüp bebek tedavi sürecini yaşamış bir baba tarafından kaleme alınmıştır. Bakalım bir erkek olarak bu süreçte o neler yaşamış ve bize neler anlatacak.

Evliliğimizin 2. yılıydı. 2 yıl borçlarımızı ödeyene kadar korunma kararı almıştık. Korunmayı bıraktığımızda hemen bebek olacağını düşünmüştük ancak ne yazık ki bebek sahibi olamıyorduk. 5-6 ay kadar denemelerden sonra bu işin böyle olmayacağı kanısına varmıştık ve hekimimize başvurmuştuk.  Şimdi düşünüyorum da bir erkek olarak burada yapılan hatamız neydi diye. Sanırım evlilik sonrası sağlık kontrollerimizi yaptırmamaktı diyebilirim. En azından hormon ve sperm testlerimizi yaptırmış olsaydık onca çileyi boşuna çekmemiş olacaktık kanısındayım.

Asıl hikaye bundan sonra başlıyor zaten bebek olması için eşimi kadın doğum uzmanımıza götürdüm. Tabi konudan bi haber işte hekime gidip geliyoruz, doktor habire pahalı pahalı ilaçlar veriyor eşim bebeğim olsun diye bin zahmete katlanıyordu. Gel zaman git zaman baktım yine sonuç yok. Bu arada aylar geçiyor biz yıprandıkça yıpranıyorduk. Bir türlü bebeğimiz olmuyordu.

Peki Bebek Olması İçin Erkek Ne Yapmalı yada Yapmamalı

İşte burada aslında erkeğin üzerine düşen büyük bir görev var. Çünkü memlekete her gittiğimizde, her misafirliğe gittiğimizde çocuk ne zaman yapacaksınız? yapmadınız mı? çocuğunuz olmuyor mu? diye başlamıştı bir dünya soru. İlk zamanlar bu rahatsız etmesede bir müddet sonra ağlama krizleriyle son buluyordu. Bir erkek olarak bu durumu benim psikolojim kaldırabiliyordu ama eşimin psikolojisi berbat olmuştu.

İşte bu noktada her zaman erkeğin eşine destek olması, onun yanında olması, onu sevdiğini her zaman ifade etmesi ve bu mücadelenin beraber yürütüldüğünü ona göstermesi gerekir. Çok zorlu ve yıpratıcı bu süreçte bir kadın her zaman kocasının yanında tam yanı başında görmek istiyor.

İlaçlar tavsiyeler ile ilerlerken sonuç alamayınca hekim kontrolüne gitmiştik. O sırada doktorumuza hocam dedim yani bu iş tek taraflı olabilen bir şey değil acaba bende bir sorun olabilir mi diye büyük bir cesaretle bu cümleyi kurmuştum. Doktorumuz biz sana tahlil yaptırmadık mı? deyince burada hala hekimimizin çok hatalı olduğunu anlamış oldum işin esasında. Sonra yaptırdığımız tahlilde gördük ki, sperm sayılarım da ve sperm hareketliliğinde önemli bir sorun var.  Eşimde de polikistik over olduğundan sonuç alamıyorduk.

Neyse gittim Üroloji uzmanına dedi ameliyat olacaksın hala pişman olduğum bir ameliyattır. Yattık kestiler biçtiler 1 yıl geçti sonuç aynı yine bebek olmuyor. Dünya paralar, psikolojik yıpranmalar, ağlama krizleri yok yok sonuç aynı. Tabi ben bu arada eşime destek olmak için elimden geleni yapıyordum.

Bunların yanında işte bademler, fındıklar, macunlar yiyor ediyor tutuyorduk. Sonuç nafile çünkü sıkıntının kaynağına inmedikten sonra bunların bir sonuç vermeyeceğini daha sonraları anlamıştık.

Yine gittik doktorumuza yok aşılama yok tüp bebek lafı ilk kez burda geçti. Buraya kadar biz tam 5 yılımızı kaybetmiştik hiç nedensiz iş bilmezlerin yüzünden. Herkes bişi söylüyor kafa karışınca dedim yahu bunların hocası kim biz oraya gidelim.  Araştırdım İzmirde Ege üniversitesinde Ege Nazan Tavmergen hocamız olduğunu öğrendim.

Eşim sürekli özele gidelim işte İsrail bey var felan. Dedim yok devlette yaptıracağız ve Ege hanıma gideceğiz. Hayatımızda verdiğimiz en doğru karardı bu kadar. Özel değil ege üniversitesi olması eşimi çok tereddütte bırakmıştı ama sonuç benim ısrarımla devlete gitmiştik.

Buraya kadar anlaşılması gereken şu; erkek her zaman kesin net karar verici olması ve abidik gubidik ilaç tedavileri vs uğraşmaktansa direk tüp bebek merkezine başvurmaları gerekiyor. Çünkü sorunun temel kaynağına onlar uzman olduğu için çok daha çabuk ulaşıyorlar.

Bu süreçte bir erkek olarak yapılması gerekenleri en titizlikle elimden geldiğince yapmaya çalıştım. Gerek psikolojik yıpranmalar, gerek maddi problemler gerekse erkeklik gururunu bir kenara bırakıp herşeyiyle eşime destek olmaya ve bebek olması için elimizden geleni yapmaya çalıştık.

Sonuç nedir dicekseniz şimdi evladımız 4 yaşında ellerinizden öper.

Burada anlatmak istediğim esas mesele bir erkek olarak erkeklik gururunu bir kanara bırakın ve mutlaka sizde iyi bir hekime muayene olun. Bu hekim tüp bebek uzmanı olsun alelade bir hekim olmasın.

Maddi gücünüz çok iyiyse özel tüp bebek merkezi tercih edin. Çünkü ilk denemenizde tüp bebek olmayabilir 2. ye de paranız yetmezse tüp bebek merkezinizi değişemiyorsunuz. Emin olun devletteki tüp bebek merkezleri çok iyi içiniz rahat olsun.

Eşinize destek olun ve onu çevrenin gereksiz yorucu etkilerinden koruyun. Gerek aileniz gerekse onun ailesinin baskılarından onu koruyun. Çünkü yıllar sonra şunu anladık ki bebek olmamasının en büyük nedenlerinden bir tanesi de psikolojik baskıya maruz kalma ve travmalardır.

Maddi olarak bu süreci iyi yönetin. Emin olun tedavi iaçları çok çok pahalı. öyle 200-300tl değil 1000-2000tl lik ilaçlar kullanıyorsunuz. Maddi durumunuzu stabil tutup gereksiz harcamaları tamamiyle kısın.

Herne olursa olsun bu sürecin eşinizle beraber çözümleyebileceğinizi unutmayın. Tek başına eşinizi bıraktığınızda sonuç alınmadığını hatta boşanmalara kadar işin vardığını gördük biz de bu süreçte.

Burası Çok Önemli Bebek Olması İçin Erkek Nelere Dikkat Etmeli

Bunca yıllık edindiğim tecrübeyle ve okuyup araştırmalarım neticesinde şimdiki aklım olsa böyle yapardım dediğim öneri ve tavsiyem şu şekilde olur.

1- Bebek sahibi olmanız için mutlaka eşinizin yumurtlama döneminde cinsel birliktelik yaşamalısınız. Hamile kalma olasılığı en yüksek dönem budur. Bu konuyla ilgili şu yazımızı okuyabilirsiniz. Yumurtlama Testi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

2- Sigara, alkol gibi sperm sağlığını bozan her türlü şeyden uzak durmalı erkek.

3- Sağlıklı beslenmeli ki erkek spermler en sağlıklı şekilde büyüsün ve kadın rahmine ulaşarak yumurtayı döllesin.

4- Spor çok önemli yine. Spor yapmak yine erkek vücudundaki toksinleri atarak sağlıklı spermlerin oluşmasını sağlar.

4- Eğerki tüm herşeye rağmen bebeğiniz olmuyorsa o doktor bu doktor diye dolaşmak anlamsız ve gereksiz. Bu nedenle paranız varsa özel tüp bebek merkezine paranız sınırlıysa mutlaka devlete ait bir tüp bebek merkezine gitmeniz şiddetle tavsiye olunur.

Sağlıcakla Kalın.

Önerilen Yazılar:

Hamile Kalmak Kolay Mı? Yoksa Çok Mu Zor?

Denenmiş Yüzde Yüz Hamile Kalma Yöntemleri

Erkek Kısırlığı Nedir? Kısırlık Nedenleri ve Tedavisi

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir